Kollitjes në sistemin nervor, trajtimi


Kollë - një udhë ajrore refleks lehtësi depërtimin e trupave të huaja apo substancave. Megjithatë kolla që shoqëron disa dëmtime nervore ndodh në mungesë të stimulimin e receptorëve. Kolla neurogjenik është një simptomë e sëmundjeve të sistemit nervor dhe ndodh si rezultat i pjesët qëndrore të trurit përgjegjëse për reflekset kolle. Në këtë rast, acarim vjen nga lëvore cerebrale.
Në neurogjenik kollë somatike asnjë arsye - domethënë, sëmundjes, shkaku i saj. Vetëm pas përjashtimit të të gjitha patologjive dhe sëmundjeve që mund të shkaktojnë simptomat e kollitjes, ne mund të flasim për atë psychogenic, origjinës nevrotike.

Kjo kollë mund të jetë një simptomë (një nga shumë) Pashkët. Features kollë neurogjenik • Sulmet kumbues, të shpeshta, kollë e thatë. • Rritja e sulmeve në situata të vështira. • Nuk ka kollë në pushim, gjatë gjumit. Kur çrregullime mendore ose kollë simulim ndodh në situata të vështira. Në mënyrë të pashmangshme provokimin pritjet kollë e shfaqjes së tij. Shpesh ka kollë neurogjenik në fëmijët para performancës për të apeluar për vëmendje, larg, eksitim, dmth një stres të madh psikologjik. Kollë neurogjenik - një manifestim i çrregullimeve bezdisshëm emocionale dhe psikologjike.


Trajtimi duhet të angazhohen terapistët. Vetëm terapist mund të gjenden në të ndërgjegjshme ose të pandërgjegjshme e pacientit substrate psihizme dhe të zbuluar shkaqet dhe kushtet që shkaktojnë ankth, frikë dhe dënimin e ndërgjegjes, në formën e kollë neurogjenik. Në çdo rast, roli primar i kollë - mbrojtje. Kjo do të thotë se kollitjes, një person është i mbrojtur kundër depërtimit të huaj dhe të përpiqet për të eliminuar. Akti i kollitjes fillon gjatë stimulimit dhe është arbitrare apo pa ndjenja. E quajtur arbitrar, ajo është një simptomë e një artificiale, duke ndihmuar për të tërhequr vëmendjen dhe për të arritur përfitime. Kollë nervoz si veprim pa ndjenja dhe automatike është e rastit (në heshtjes tensionuar, konfuzion) ose zgjatur fikse.

Kjo e fundit është karakteristikë e pacientëve pëson sëmundje të mushkërive dhe të vazhdojë të kollë pas shërimit nëpërmjet konsolidimit refleks. Kollitjes është në një farë mase dru tik. Përndryshe kollë në sistemin nervor kundër sfond të errët, përvojave mendore shaded që ndodhin në nënndërgjegjeshëm. Kjo vendosje mund të jetë mënyra më e dhimbshme për të thirrur veten simpatinë dhe dashuri, ose "strehim" nga problemet e turmës. Ju duhet të pranojnë trajtim me qendra vepron në oblongata palcë, ku funksionet janë qendra inhibited kollë. Njerëzit të trajtuar kollë në sistemin nervor Infusions pryhotovlyayutsya në 15 g lëndë e parë për 200 ml ujë të valë.

• Mbledhja (shqopë, lule të thata, sanëz, motherwort) largon sulme kollë neurogjenik, ndihmon zie nervat, heq frikën. • veten e saj shmangur bozhure lehtëson kusht nevrastenik përmirëson gjumin, kthimet e paqes. • Valerian redukton excitability e sistemit nervor qendror, heq eksitim nervor, simptoma neurotike. • trumzë të përkryer heq gjendjen e stresit, forcon nervat. Banja me shtimin e broths • Kamomil eliminon kollë nervor, soothes me nervozizmi. • Valerian ndihmon në shtetet konvulsive laring nervat. • color Lavender rikthen sistemin nervor dhe enëve të mëdha të gjakut.

Alkooli rriturit gjurmë të marrë 30 pika, fëmijët - numrin e viteve. • Manchurian Aralia është treguar në asthenic-depresive dhe kushtet asthenic, krizë nervash, lodhje si një tonik. • Bedrenets-kamenolomka ka kohë që janë përdorur si një ilaç për kollitje, hiqni simptomë. • Murriz dobishme në excitability dhe anhinonevrozah, rrit rrjedhjen e gjakut koronare cerebrale. • Dyahyl (Dubnyky) medicinal soothes në histeri dhe konvulsione. • Ehinopanaks (djalli) - stimulator me lodhje, depresion, krizë nervash kundër sfond të hipertensionit. Zhduket kollë nervor, nervozizëm, lodhje, përmirëson gjumin, nuk ka energji dhe besim.

• Hithër - një tonik i mirë, përmirëson gjaku i bën njerëzit aktiv, i gëzuar. • levzei saflorovydnaya treguar nga kollitur në sistemin nervor shkaktuar nga lodhje mendore dhe irritim. • Rrënjët e peonies përshkruara për gjendjen nevrastenik. Peony tretësirë ​​ka një efekt qetësues, ka veti anticonvulsant (relieveve kollitjes arsyeshme). • Sleep-barishte soothes pacientët histerisë, ndihmon me kollë neurogjenik, me tonin e në rritje të sistemit nervor simpatik. • Motherwort përsëri pjesa tjetër, të rivendosur frymëmarrjen, suppresses të kërkojnë për të nxjerr me kollë. • Eleutherococcus krijon një sfond të favorshme për sëmundje në sistemin nervor.

Këtu janë në faqen e internetit dhe folën për kollitjes në sistemin nervor, trajtimin e saj të mjeteve juridike popullore. Por duke zgjedhur një mjet të përshtatshëm, mos harroni - secili ka një sëmundje mendore me