Përfitimi Mana Kasha dhe dëm


Çdo lloj qull është ushqim shumë të dobishme dhe ushqyese që është e nevojshme për trupin e njeriut. Prandaj, ata rekomandojnë që të përfshijë në dietë jo vetëm fëmijë të vegjël, por adoleshentët dhe të rriturit. Një nga llojet më të zakonshme të drithërave janë mana. Mann është një qull klasik vakt, e cila mund të thuhet, u rrit më shumë se një gjeneratë të fëmijëve. Por shumë tifozë, njëjtë kundërshtarët e dhe ajo e ka. Megjithatë, bollgur konsiderohet vakt të shkëlqyer, sidomos për ushqim diete dhe fëmijë. Në bollgur dobishmërinë vështirë se dyshoj. Por kohët e fundit, shumë ekspertë thonë sferë mjekësor, ajo mund të dëmtojë shëndetin e fëmijëve tanë.

A është kjo kështu? Kjo është ajo që ne, së bashku me faqen e internetit editoriale ju do të tregoni në artikullin "bollgur qull, përfitimit dhe dëm." Pse bollgur qull mund të jenë të dëmshme për fëmijët e vegjël? Ekspertët gjetën se Manz përmban elemente të tilla si hliodin dhe Phytin kontribuojnë proceseve shkelje tretjes në trupin e foshnjës. Kështu, ndërprerë zhvillimin normal të sistemit të tretjes. Përdorimi bollgur kronik 6 muaj më shpesh çon në një mangësi në trupin e kalciumit fëmijë dhe vitaminës D, e cila çon në dobësimin e sistemit imunitar dhe sistemin nedorazvytyyu musculoskeletal. Një tjetër bollgur pengesë është se ai përmban një numër glyutin të madhe që nuk mund të tolerojë organizmave jo vetëm fëmijët por edhe shumë të rritur.


Ajo hlyutyn ofron elasticitet dhe shkëlqimin e brumë bukë. Njerëzit trupat e të cilëve nuk mund të tolerojë këtë substancë shkaktuar sëmundje të quajtur sëmundje celiac. Në këtë sëmundje fillon hedh lëng i mukozën e zorrëve, duke rezultuar në një proceset e thyera e tretje e ushqyesve dhe elementeve të dobishëm gjurmë. Në sëmundje celiac, hlyutyn shpesh shkakton një reaksion alergjik. Çfarë mëngjes i mirë i cili përfshin bollgur qull? Pavarësisht nga disa karakteristika negative që mund të shkaktojnë imët guri qull, në mënyrë të përsëritur provuar dobi të saj. Për shembull, bollgur rekomandoj që njerëzit me çrregullime të ndryshme në sistemin e tretjes, sepse ajo ka një efekt të butë mbrojtjen dhe aftësinë për të zbutur ulcerat, dhimbje hastritnye dhe dhimbje barku.

E rëndësishme qull bollgur roli luan në mjekësi tibetian, ku ajo është e rekomanduar për të përdorur në të moshuarit për përmirësimin e kockat, dhëmbët, muskujt e stomakut. Përveç kësaj, bollgur qull janë një burim i mirë të ushqyesve natyrore: proteina, vitamina, minerale, niseshte, etj Munk ka përmbajtje të mjaftueshme me kalori, kështu që përdorimi i saj të rregullt të çon në një fitim të lehtë në peshë. Për një kohë të gjatë ne e dimë se freskim mana qull dhe shton energjinë në trupin e njeriut, e cila është arsyeja pse ajo është e rekomanduar për të përdorur pas operacionit dhe sëmundjes së rëndë gjatë rehabilitimit. Qull treguar gjithashtu vuan nga dështimi kronik i veshkave dhe lodhje kronike.

Sepse bollgur gatim nuk ka marrë shumë kohë, gjithë ajo përmban shumica e ushqyesve ruajnë pronat e tyre origjinale. Si një fëmijë, shumë prej nesh me kënaqësi ngrënë bollgur. Dhe tani, kjo gjellë ne shok me periudhën e fëmijëve, çerdhe apo kampin e fëmijëve. Aranzhimet e tanishme për të na lejuar që të gatuaj qull me bollgur, pasuruar më tej me përbërësit të ndryshme: vanilje, kanellë, bollgur dhe misri thekon, mjaltë, fruta të thata dhe shumë produkte të tjera natyrore që janë komplet i pasur i vitaminave dhe ushqyesve. Kjo qull është edhe më e dobishme dhe e shijshme.

Jo një karakteristikë e bukur, por bollgur plus është se ajo është e lehtë të arritshme dhe produkt me cilësi të lartë në tregun e ushqimit. Duke konsideruar pronat e dobishme dhe negative të bollgur, ju mund të arrijnë në përfundimin se ajo nuk është e nevojshme për të trajtuar me decoys kujdes. Për të rriturit që e merr asnjë dëm, përveç jo glyutin tretshmërinë. Sa për fëmijët e vegjël, të ushqyerit e parregullt Manco të nuk kanë asnjë efekte të dëmshme për shëndetin e fëmijës tuaj. Pra, nuk do të heqë dorë nga bollgur, e përdorin atë dhe gjithmonë të jetë i shëndetshëm! Dantellë franceze Hanyeva,