Kataral trajtimit angina, simptomat, shkaqet


Angina Termi u ngrit në kohët e lashta. Kjo sëmundje mori emrin e vet nga Ango fjala latine, që do të thotë "rrokje, squeezing dhe shpirtin." Me këtë ne e kuptojmë gjendjen patologjike të karakterizuar nga pezmatimi i unazës bajamet okolohlotochnoho, ose siç quhen nga njerëzit, bajamet. Ka forma të ndryshme të pectoris dhe të njëjtat arsyet për ndodhjen e saj. Kataral angina është forma më e lehtë e sëmundjes. Ajo nuk ka nevojë të trajtohet me antibiotik, ajo është dukuri sezonale dhe parandalon komplikime të rënda. Le të flasim sot për një sëmundje si angina kataral, trajtim, simptomat, shkakton sëmundje.

Shkaku i kataral pectoris shpesh veprojnë bakteret oportune që jetojnë përherë në fyt. Imuniteti lokal zvogëlon aktivitetin e tyre, kështu që sëmundja nuk ndodh. Kur ftohjet, grip, mangësi vitaminë, SARS imunitetit lokal ulje rrjet faringut dhe nuk mund të sigurojë mbrojtje adekuate. Ajo është në këtë shtetërore dhe kataral simptomat e angina. Përveç kësaj, si një arsye që mund të fillojë kataral pectoris mund të quhet një komplikacion i një sëmundjeje më të rëndë. Filloni sëmundje që karakterizohet nga dhimbje akute në fyt, thatë dobët, dhimbje të mprehtë kur gëlltitjes.


Në gojë, fyt vërejtur në dy rrugë të ngjeshur të kufizuar, të rritur bajamet ënjtje. Këto efekte të shtrihet në harkun Palatine, por jo më tej! Nëse bllokimet e trafikut është shumë e përhapur, ajo nuk është më e dhimbje të fytit dhe kataral faringjiti. Sëmundje të tjera - një trajtim shumë të ndryshme. Përveç simptomave lokale vëzhguara dhe gjendje e sëmurë. Dhimbje koke, nuk është dobësi, rrit temperaturën e trupit. Në kataral temperaturë angina trupit zakonisht ngrihet mbi 38S. Rritja e fortë e temperaturës duhet të njoftuar ju. Një tjetër simptomë e kataral pectoris - një rritje në nyjet limfatike të qafës së mitrës.

Në prekje e tyre zbuloi ëmbëlsi. Në fëmijët, shenjat klinike duket shumë e ndritshme. Në gjuhën ndonjëherë një film që është hequr lehtë, duke mos lënë ulcerat. Në inflamacion i bajamet në procesin inflamator përfshirë dhe mukozën e hundës. Është e nevojshme të bëhet dallimi Bluetongue forma pectoris tjera të sëmundjes. Mos harroni se inflamacion kataral angina ndikon vetëm bajamet dhe Palatine hark të. Në këtë sëmundje bajamet nuk paraqiten të gjitha llojet e shprehjeve dhe ndryshimet e tjera shkatërruese. Dhe sigurisht temperaturën e trupit, është mbajtur i ulët dhe jo të gjatë. Nëse ne të kthehet në analizat e gjakut, ndryshimin shqiptuar aty dispozicion.

Ndonjëherë ajo mund të lehtë të ndryshojë numrin e qelizave të bardha të gjakut, që është karakteristikë e çdo procesi inflamator. Bluetongue e lehtë për të trajtuar pectoris. Një element i rëndësishëm në trajtimin e këtij lloj dhimbje të fytit - gargarë tërësisht. Gargarë me vlerë zgjidhje të ndryshme antiseptik. Që mund të përkryer të përballen Permanganat kalium, furatsillina, yodynola dhe sode buke. Ju mund të përdorni këto zgjidhje, por me vlerë alternative. Për lehtësimin inflamacion dhe lehtësimin e gëlltitjes, infusions shpëlarje fyt të urtë, kamomil ose Wort Shën Gjonit. Nëse një fëmijë nuk mund të gargarë, përdorni një spërkatës.

Bowls le pije pacientit. Duhet të shmangin lëngje acid. Por çaji i ngrohtë me limon ose lëng molle do të japë një efekt pozitiv. Për të reduktuar nyjet limfatike fryrë, imponon në qafë dy herë ngrohja çdo ditë alkool fasha. Si për drogë, ju mund të përdorni drogë sulfanilamidnymi (septrin, Biseptolum, Bactria) streptocide etj Në temperaturë të lartë përdorin drogat antipiretik. Me trajtimin e duhur të simptomave pectoris gjithë zhduken për 4-5 ditë. Por mos harroni se çdo angina ka shumë komplikime, disa prej të cilave mund të jetë fatale.

Pra, nuk do të përfshihet në vetë-trajtim, trajtim optimal mund të jetë një mjek. Monitor shëndetin tuaj! Julia Ermolenko,