Cassius rritje


Cassia ashe - shkurre bishtajor e deri në 1 m core rrënjë, malohillyastym ngulitur thellë, ngjyrë kafe të errët.. Stem branched, degët më të ulëta të gjatë, pothuajse sexhde. Lë parnoperyste me stipules vogla fëndyell-formë. Lulet janë mbledhur në tufë lulesh në zhvillim nga axils e lë. Pyatilistnaya hi, Corolla përbëhet nga pesë shkurtër gozhdë, madhësia pabarabartë, petals verdhë. Dhjetë stamens Madhësia e pabarabartë. Fruta - Bob deri në 5 cm dhe një gjerësi prej 2,5 cm, pak të lakuar, të gjelbër-kafe, me terr përshkruan dhomat farë. Farërat konveks, fundore-zemra-formë në fund të ulët ngushtuar befas për hundëz gjatësi prej 6-7 mm, një gjerësi prej 4 - 5 mm dhe një trashësi prej 1,2-3 mm.

Ngjyra e farës ndryshon nga verdhë të lehta në të gjelbër. . Pesha e 1000 farave të paktën 26 m Ajo lule nga fundi i qershorit deri në vjeshtë, frutat piqen në shtator-tetor. Cassius uzkolystnaya ndryshme nga lartësia ostrolistnoy bush (1,5-2 m). Degët dhe rrjedh janë presion të synojnë lart. Lë të ngushtë lule, të gjatë e vendosur në peduncles pak a shumë në mënyrë të barabartë bordet.
ashe dhe kultivimi uzkolystnaya cassia dhe kujdes. Në cassia egra amtare në Afrikë dhe Saudite jugore. Në kasie të CIS rritur si kulturat vjetore për tokat ujitur e Kazakistanit jugore dhe Azisë Qendrore.


Cassius: kushtet në rritje. Cassius ashe dhe uzkolystnaya e bën pothuajse të njëjtat kërkesa që për kushtet e jashtme kanë pronat medicinale të ngjashme. Ata kanë nevojë për ventilim shumë të ngrohtë dhe të mirë të tokës, shumë të lehta dhe nuk mbajnë tokat shumë të lagësht. Temperatura optimale në të cilën bimët rriten dhe zhvillohen normalisht, janë brenda 25 - 30 ° C. Në 10 ° kasie ndaluar në rritje, dhe me acar - 0,3, - 0,5 ° vdesin. Cassia farë lashtat vetëm. Fllad farë rritje është 85 - 90%. Kur ruajtjen ngjashmëri është reduktuar nga shell forcim të farës, e cila nuk e ka kaluar embrion në ajër dhe ujë.

Numri i farave me i paqëndrueshëm vështirë shell për vite dhe është e lidhur direkt me temperatura të larta dhe lagështia e ulët gjatë farë maturimit. Fara mbin në thithjen e ujit ne nje sasi prej 130-150% nga pesha e lëndës së thatë. Uji i tepërt mbi këtë rregull nuk është e nevojshme apo edhe e dëmshme, sepse ajo çon në pallto farë avari. Fara të tilla janë vrarë pa lënë shkallët. Periudha më e rëndësishme e jetës kasie - pranverë, nga mbjellje në fazën bronkial. Në këtë kohë, edhe në mot të ngrohtë në masë aboveground rritet ngadalë. Lakër përmban shumë ujë dhe lehtësisht të thyer off madje pak nga era.

Rënie afatshkurtër në temperaturë, lagështi të tepërt, formimi kore të tokës, shkëmbimi i varfër gaz tokës dhe dobësojnë bimët dhe të kontribuojë në humbjen e kalb shkallët rrënjë. Pas 4 - 5 javë pas mbirjen e bimëve shkon në fazën bronkial odrevesneniya. Në të rrjedhin vetëm mbi jakë rrënjë fillimisht formuar 5-7 kodra, dhe janë në rritje degë. Pas shfaqjes së degëve anësore cassia janë shumë rezistente ndaj kushteve të pafavorshme dhe në rritje të shpejtë. Në kushtet e Jugut Kazakistan nga fillimi i qershorit deri në gjysmën e dytë të kasie gusht është në kushte optimale termike në Uzbekistan dhe Turkmenistan ngrohjes optimale mbi një muaj.

Në Kazakistan jugore, Uzbekistani dhe Armenia para bimësi farë cassia pjekuria zgjat mesatarisht 103-108 ditë. Në pranverën e hershme dhe fara të nxehtë të fillojnë për të pjekur mbi 95 ditë pas shfaqjes; në mot të ftohtë dhe të lagësht kjo periudhë është rritur për 126 ditë. Në mot të ngrohtë, bimët rriten fuqishëm, duke i dhënë një rritje të bollshme e gjethe dhe fruta. Zyra Bimësia përfundon vetëm pas acar. Faktorët kryesorë që kufizojnë letër lartë të jepnin dhe pasardhësit cassia - mungesën e ngrohjes në pranverë dhe ngricat e hershme të vjeshtës. Tokës. Të rriten bimë të papërshtatshme rënda argjilore dhe balte tokë, ngadalë të ngrohtë pas dimrit.

Për këtë kulturë e devijimit të ujit janë të mirë aeriruemye ranor, tokë pjellore dritë dhe sierozems tipike me ujrat nëntokësore të thellë, sedimentet e zhvilluara në pyll fuqishme pjellore. Sierozems vlefshme sepse ata dëshiroj me mbjellje (vjeshtë) ju mund të krijoni një ujë i madh mineral pa frikën e përmbytjeve të shtresat e sipërme të tokës në pranverë dhe humbjen e ujit për ujitje për të filtruar të padobishme në dimër. Uji për ujitje të përfshira në trashësi prej 2 - shtresa 2.5 metra gjatë dimrit është një reshje kapilar-pezulluar dhe dimër-pranverë do të krijojë regjim të favorshëm termike dhe ujit dhe ventilim të mirë të tokës në pranverë gjatë shkallët rrënjor.

Paraardhësit më të mira për kasie në rritje - lashtat rresht (misër, panxhar sheqeri, patate). Përgatitja e tokës. Vjeshtë volohozaryadkovyy shpenzojnë në lotim brazdat përsëri prera ose të lashtat ruajtura kultivuara. Normë Ujitja 1000 - 1300 cu. e ujit për 1 ha. Kur lotim është e nevojshme për të paguar vëmendje të veçantë për Veting uniform të të gjithë sipërfaqen e tokës, e cila është e mundur vetëm në zona të mirë-planifikuara. Në fusha të dobët të planifikuara në lagështi pabarabartë e tokës është e vështirë për të marrë të plotë shkallët njëjtën dendësi në vendet e ulëta microrelief, ku uji i ndenjur bie nga shkallet cassia ajrim të dobët dhe një të fortë lezioneve kalb rrënjë.

Në kodrat, për shkak të mungesës së lagështisë fara mbin jo së bashku, hap rrëgjuar, zhvilluar më tej bimët janë dwarfs. Vjeshtë lërim volohozaryadkovyy lotim më të lehtë dhe zvogëlon numrin e verës lotim vegjetacionit
s. Pas 5 - 6 ditë pas tokës e ujitjes për parmendë kultivimin plugjet me peredpluzhnykamy një thellësi prej 30 -. 35 cm Pas fushë kreshta proces tharje bezdis disk dhe plan varet scheduler. Pranverë e hershme për të ndaluar humbjen e kotë të ujit dhe për të siguruar ngrohje të shpejtë të komplotit tokës loosened në një thellësi prej 8-10 cm kultivuesve me këmbët e sheshtë apo këmbët, makina rroje.

Shpesh, pas formimit të kores së tokës dhe barërat e këqija sprouting kultivimin duhet të përsëritet. 2 javë para kasie mbjelljen jap para-lotim 700-1000 cu. e ujit për 1 ha. Pas lotim sipërfaqen e tokës përsëri lidhur scheduler. Pleh. Plehra organike dhe dukshëm të rritur rendimentin e kasie. Gjatë vjeshtës lërim 1 ha të bërë 20 - 30 ton e plehut organik ose përzierje plehrash të përzier me superfosfat (3 kg për 1 ha). Në vere bimët ushqyer 2 herë superfosfat dhe sulfate amonit në një dozë prej 30 - 45 kg N, P 1 ha. Ushqyerit i parë është kryer në fazën bronkial, e dyta - para se të lulëzuar. Përgatitja e farës për mbjellje.

Për mbjellje duhet të jetë pjekur mirë fara. Në prani të farave të forta shumë se 20-25% të peshës së gjithë Partisë duhet skarifitsirovat. Gërricë shpesh jep rezultate negative para se të rritet bimët cassia, sepse fara e butë të dëmtuara embrione. Kjo mund të shmanget duke mos njomje fara skarifitsirovannym në ujë të ngrohtë (35 - 40 °) për 5 - 06:00. Pas kësaj është fara e fryrë?% B
Etdelyayut një sitë e fara e butë, e cila mbillet menjëherë, dhe të vështirë pas tharjes skarifitsiruyut përsëri në vend të njomje lagur ose të nënshtruar për superioritet të ngrohjes diellore zonë të vogël, të mbrojtur mirë nga e Pjetrit të ftohtë.

Farërat përhapur në shtresën kanavacë 4 - 5 cm, ujë lagësht pak dhe të lënë në rrezet e diellit të ndritshme 5 - 7 ditë. Për ngrohje uniform të farave çdo 4:00 lagur me ujë dhe përzierje tërësisht. Në natën, të mbuluar ato me një pëlhurë gomuar. Në mot të ftohtë rrit kohëzgjatjen e ngrohjes në mënyrë të tillë që shuma e temperaturës ditore të lartë ishte të paktën 100 - 120 °. Mbjellja dhe kujdes. Fara Cassia janë mbjellë në të nxehtë për 20 ° tokës, që është, kur temperatura mesatare ditore mbahen vazhdimisht brenda 21-22 °. Në kushtet e Taxhikistanit dhe Uzbekistanit jugore është rasti në gjysmën e dytë të muajit prill në Kazakistan jugore - fillim të majit.

Farërat janë mbjellë në stërvitje, e cila gjithashtu shkurton brazdat të ujitjes. . Metoda e mbjella zakonshme, me rreshta 60 cm Mbjellëse e farave të thata 7 - 8 kg per 1 hektar në 100% më sot hospodarnosti forcë. Farërat janë mbjellë në një përzierje të superfosfat pluhur (50 kg ha 1) dhe varrosur në një thellësi prej 3 -. 4 cm Pas jap mbjellje ushqyer ujitjes. Uji është kaluar nëpër brazdat e vogla që konkurrojnë për të errësuar në krye të ridges. Në ditën e tretë pas lotim rresht liroj. Me farë të mirë dhe mbjellëse në lagështia dhe temperatura e tokës fidaneve normale të shfaqen për 6 - 8 ditë pas mbjellje. Shkallët e trashë duhet të hollë nga: i hedh lëng i parë është kryer në fazën arsimit 3 - 4 gjethe, e dyta - në 10 - 12 ditëve pas ditës së parë.

Ne mund të supozojmë dendësi normale mesatare prej 1 running. i Linja 10 - 12 bimët. Tëharrje dhe loosening e tokës midis rreshtave është kryer në një thellësi prej 6 - 8 cm në formimin e kores së tokës pas lotim. Kur bimët në rritje Cassia shumë forma rrjedh, blooms me tepri dhe i jep një shumë të frutave, të cilat në masë të madhe zvogëlon rendimentin e letrës, kështu që gjeth lule sa më shpejt që ata të bëhen të këpusin dispozicion apo prerë gërshërë të mëdha dhe thika kopsht. Trajtimit të ujit dhe pajisje të ujitjes. Cassius rritur në serozemah ujitur si kulturat vjetore, sezon të shkurtër në rritje kërkon furnizim me bollëk të lagështisë. Në një letër për të korra 10 - 12 kg dhe 1,5 kg fara 1 hektar duhet të jepet jo më pak se 7.000 metra kub.

e ujit, e cila në serozemah duhet të shpërndahet si më poshtë: 1) vlahozaryadka kryesore - 1.300 metra kub në 1 hektar; 2) dimër-pranverë reshje - 2000 cu. m 3) para-lotim - 1000 cu. m, 4) lotim bimësi - 3000 cu. m. Ky ujë krijon një furnizim të qëndrueshëm të lagështisë në shtresën e 5-metra e tokës, të kënaqur plotësisht nevojat e bimëve dhe në të njëjtën kohë nuk shkel ventilim tokës mirë. Nëse ujitjes volohozaryadkovyy lotim vegjetacionit pranverë të nevojshme vetëm në raste të veçanta, erërat në këtë kohë (shkallët faza - bronkial), madje edhe kur pak nxehtësi dhe konsumojnë bimët në rritje deri në pak ujë, lagështia e lartë e shtresat e sipërme të tokës nuk është e favorshme për zhvillimin e një të fortë, thellë depërtues sistemin rrënjë në fazën tjetër të kasie janë në kushte optimale të ngrohjes dhe ujit të kërkojnë atë ashpër.

Prandaj, që nga gjysma e dytë e qershor të mes-gusht impianteve të trajtimit të ujit duhet të jetë i qëndrueshëm dhe të bollshme. Ujitjes bimësi (4 - 5) duhet të jetë në brazdat e thella (12-15 cm), të prera përmes një rresht. Në brazdat është e dëshirueshme që të le të ujit përmes tubave të të njëjtit diametër. Shkalla me xham e 500-700 cu. m. Në këtë rast, një rreshtat e vetme e ujitjes merr të njëjtën sasi të ujit dhe lotim është mënyrë më të barabartë. Periudhat Mezhdupolivnye e 15 - 20 ditë. Email korrje. Korrur nga shkronja dorë kasie në 2 - 3 orë, duke filluar nga dekadën e dytë të gushtit, kur pjesa më e madhe e lë të bëhet ngjyrë kaltërosh.

Joshës fillim nga thellësia e shkurret. Detyra e parë duhet të përfundojë brenda 4 - 5 ditë. Kur shtrihen rritjen e saj e lë të rinj është e vonuar. Koleksioni i dytë të fillojë përafërsisht 20-25 ditë pas ditës së parë. Korrje duhet të përfundojë para se të acar e parë, sepse edhe me acar (0,3 - 0,5 °) e lë të humbur vlerën e tyre mjekësore. Gjethet e mbledhura në 2 - 03:00 që do të dërgohen për tharje. Thatë e tyre në hije apo në diell, përhapur një shtresë e hollë (1,5-2 cm) mbi kanavacë ose racks pajisur me një rrjet të qelizave të vogla. Në fillim të tharjes duhet të mbikëqyret me kujdes për të siguruar që lë pidsyhaly shpejt dhe ngrohur.

Tharje në racks në bordet e mbuluar në një hambar të ventiluar mirë është më i ngadalshëm, por ju papërpunuara