Candidiasis simptomat e zorrëve, trajtim, medikamente


sëmundje e zorrëve candida quajtur Mukoza e zorrëve të shkaktuara nga kërpudhat maja të gjinisë Candida. Këto organizma jetojnë pothuajse kudo. Ato mund të gjenden në tokë në sipërfaqe të perimeve, për orendi në shtëpi dhe madje furçë dhëmbit. Ata janë gjithashtu në trupin tonë, duke përfshirë zorrë. Nuk kërpudhat është pjesë e microflora normale të shëndetshme. Por kur ka kushte në zorrë të parandaluar qëndruar mikroorganizmave të dobishme Candida fillojnë të shumohen, duke marrë vendin e tyre. Prandaj, candidiasis është gjithashtu një lloj i dysbiosis komplekse rrjedhës.

E përshtatshme për temperaturë fungale rritjes së 21 deri më 27 ° C, por ata rriten në 37 ° C. Ajo është e favorshme për ta lagështia dhe pH 5,8-6,5. Ky kusht është veçanërisht e rrezikshme për fëmijët. Ata mbetur prapa në zhvillimin, ata e kanë ngadalësuar rritjen, humbjen e peshës. Me urdhër të editorialin e faqes së internetit, unë do të ju tregoj pse atje candidiasis simptoma të zorrëve, trajtim, medikamente për të mundur atë edhe diskutuar. Arsyet për të cilat janë duke përjetuar candidiasis zorrëve: * Mungesës së imunitetit kongjenitale fiziologjik, infeksioni HIV; * sëmundje onkologjike; * Alergji, sëmundje autoimmune; * Trajtim afatgjatë me antibiotikë, drogës antibacterial.


Ato ndryshojnë, shkelin gut, duke rezultuar në rritjen e kërpudhat Candida shumohen; * Mungesa e proteinave në dietë, minerale dhe vitamina, abuzimit të alkoolit; Cilat janë simptomat, shenja të candidiasis zorrëve? nuk bëjnë dallimin midis formës pushtuese dhe pushtuese të sëmundjes.
Forma më e pushtuese e sëmundjes nuk është i shoqëruar me siklet, dhimbje, bloating, fryrje, peshë. Shoqëruar shpesh nga sëmundje diarre. Kryetar i shpeshtë, të përzier me inclusions bardha me djathë. Ekziston një ndjenjë e lëvizjeve jo të plota të zorrëve pas aktit të jashtëqitjes. Forma invazive është karakteristikë e pacientëve me depresion të rëndë të imunitetit.

Për të ditur saktësisht diagnoza duhet të kryejë një ekzaminim të plotë mjekësor për të zbuluar faktorët sëmundje predisposing. Vetëm pas kësaj, mjeku do të përshkruajnë kompleks cili trajtim është e drejtë për ju. Medikamente për trajtimin e candidiasis Zgjedhja e një metodë e trajtimit është korrigjim i sëmundjeve të mëdha, duke përfshirë formën klinik të candidiasis, simptomat e saj, rrezikun e efekteve anësore. Që candidiasis zorrëve dhe dysbiosis - janë një problem, trajtim identik përshkruara. Pas një shqyrtimi të plotë klinik, zakonisht caktohet një trajtim shkakësore. Apliko agjentët antifungal: jepet amfotericina B, itrakonazoli, ketoconazole, flukonazoli.

Për të eliminuar simptomat nuk përshkruajnë droga antifungal janë të zhytur, levorina, Nystatin, Natamycin. I Natamycin është polienovym antibiotik spektrin e gjerë. Megjithatë, në çdo rast, trajtimi duhet të jetë i individualizuar dhe emëron mjekun e vet, si mund të ketë contraindications. Pas shqyrtimit të rezultateve të analizës, ajo do të përcaktojë kursin e trajtimit, rekomandojnë drogë për, trajtimin oral i ditës, dhe lëngjeve të mundshme nëpërmjet venave. Mjetet juridike popullore trajtoj candidiasis zorrëve Në praninë e kërpudhave Candida në zorrë, mjekësisë tradicionale rekomandon për të përgatitur drogën me mjetet juridike natyrore dhe të marrë mukusit overlying në 1/3 filxhan, 1 lugë gjelle vaj.

l. para ngrënies apo në mes të ngrënies. Hani sa më shumë manaferrat blueberries, boronicë, dorëzonjë. Merrni të gjitha klasat lakër, perimet me gjethe, sallata, zarzavate perime. Çdo mëngjes si ju të zgjoheni, të pastër gojën, gjuhën e lulëzim të bardhë. Pastaj, shpëlaj gojën me një zgjidhje të pjekje sode, boraks, iodum. Ju mund të përdorni një celandine infuzion me ujë, i urtë barishte, copëtuar rrënjë rodhe. Pastaj, hani nja dy karafil të hudhër të freskët ose sallatë me karrota integruar me hudhër. Gradualisht të rritur sasinë ngrënë për ditë karafil hudhër në 10-12. Pas përdorimi i hudhër nuk hani, pini asgjë për rreth një orë.

Efekt shumë të mirë për trajtimin e candidiasis, duke eliminuar simptomat, infuzion jep kërpudha qumësht me hudhër. Për ta bërë këtë, të shtypur një Davylka 3 karafil hudhër, përzierje me 1 tbsp. infuzion kërpudha qumësht, pini para se të krevat, duke mbajtur përzierje për një kohë në gojë. Futni dietë integruar rrënjë rrikë. Një mënyrë e mirë për të hequr qafe Sëmundjet - bollgur buding. Ajo duhet të përdoret rregullisht ose kurse. Jelly përshtatshme të përkryer për perime të freskëta, fruta, vaj vegjetal, djathë, majdanoz. Ajo mund të marrë gatim të lëngshme ose të trashë si qull. Këtu është një nga shumë mënyra për të përgatitur tre kuart pour bollgur, varëse rrobash në, të mbushur në krye me ujë të pastër të ftohtë të përzier me kos.

Shënim garzë qafë, hiqni në një vend të ngrohtë të eksitohet për 3 ditë. Pastaj kullimin e lëngshme, hiqni atë çdo ditë. Pastaj thahet lëngun përsëri, të lënë sedimenteve, të mbajtur atë në frigorifer. Në mëngjes, derdh 2-3 tbsp. l. precipitat të bardhë, 0,5 litër. ujë, vlim, cool. KISSEL gati. Candidiasis kërkon një trajtim të gjatë dhe të kujdesshëm. Gjatë trajtimit të sëmundjes, eliminimin e simptomave kur merrni ilaçe, të rritur imunitetin, erëza e trupit, por e konsiderojnë moshën e tij dhe sëmundjet shoqëruese, si dhe aftësitë e tyre fizike. Pas trajtimit me antibiotikë, të rivendosur florën e zorrëve duke përdorur barëra, natyrore, dietë të ekuilibruar.

Cheers! Svetlana,