Gurë në trajtimin pankreasit, simptomat, shkaqet


Pankreolitiaz (gurë në pankreas) - një sëmundje e rrallë. Ajo u përshkrua për herë të parë në 1667 GRAAF. Ajo që dihet rreth tij është shumë e gjatë dhe ka një tendencë të lehtë për të rritur numrin e pacientëve vete. Diagnoza e hershme edhe pse e vështirë, por e mundshme me trajtimin në kohë të pacientit dhe mjekut është në të dish simptomat e saj. Voli - ky është çelësi i trajtimit të suksesshëm të gurëve pankreatik. Dhe duhet të trajtohet, sepse ne të gjithë e dimë se kjo është një shkelje e secreting organ dhe rezultatet e saj funksion në dështimin e të gjithë trupit. Shkaqet e gurëve A nuk është kuptuar plotësisht, por besohet se kjo mund të shkaktojë: • Inflamacion tretjes cholecystitis, duodenitis.

• Proceset që kontribuojnë në stagnimin e sekrecioneve në kanalet e pankreasit: tumoreve zgavrën e barkut, cysts, inflamacion. • prania e çrregullimeve metabolike të tilla si çekuilibër mes kalciumit dhe fosforit. • sëmundje (sifilisi), zakone të këqija (pirja e duhanit, alkoolit). Ata të çojë në transformimin e sekrecionet kimike të pankreasit. • Ndryshimet hormonale: përçarje e gjëndra parathyroid. Si shkëmb i formuar? Unë fazë. Lëng pankreatik bëhet trashet më shumë të koncentruar. Pastaj, pasi në gypit pankreatik, ajo merr formën e masave pazgjidhshëm proteinave.


Faza II. Të sekrecione rishikuara pankreatike depozitohet kalcium, i cili më tej trashet ajo ndryshon përbërjen kimike. Faza III. Infeksionet e shoqëruara, në zhvillim të gjitha simptomat. Simptomat e gurëve pankreatik Ata janë të ndryshme, përcaktuar vendndodhjen e shumicës së shkëmbinjve në themel sëmundje, shkallën e inflamacionit. Ka dy variante kryesore të sëmundjes: • gurë në një shumëllojshmëri të kanaleve; • përhapur vend i kalciumit në parenchyma e pankreasit; Kjo shpërndarje e kushtëzuar. Më shumë shpesh ka një kombinim i të dy formave të sëmundjes.

Përveç kësaj, nuk ka asnjë simptomë tipike vetëm pankreolitiaza. Në ballë: shenja të sëmundjes themelore, dhimbje. Dhimbja mund të jetë e intensitetit të ndryshme (e shurdhër, të gjatë, të shkurtër colicky,) gabim ndodh kur ushqimi i lidhur me shtrihen kanalet e pankreasit gjatë sulmit. Shpesh ka dhimbje në fitojnë epigastrike mund të japë në rajonin e mesit, në mes të xhades blades. Dhimbje shpesh imiton simptomat e sulmit tëmth dhimbje barku, veçanërisht në qoftë se ajo është e kombinuar me holiolitiazom (gurëve të tëmthit), ose Ulçera duodenale ulçerë 12.

Është e lehtë për të ngatërruar këto sëmundje, dhe strategji trajtimi i zgjedhur nuk është e saktë. Për të përjashtuar gabime kërkon ekzaminim më të hollësishëm. Çdo sulm pasuese intensifikon simptomë dhimbje. Në kulmin e dhimbjes shpesh të vjella, vjellje. Në mënyrë tipike, të shqetësuar funksionin motorike e traktit gastrointestinal, duke çuar në zhvillimin e kapsllëk, si dhe ndërrimin e tyre të diarresë. Ka karbohidrate metabolizmin. Niveli i sheqerit në gjak rritet, kurba e sheqerit varion nga lloji i diabetit. Ky fenomen është kalimtare, të shoqëruar nga simptomat dhimbje. Sëmundje të zgjatur zhvillon diabetin e ndryshme ashpërsi, duke çuar në humbje progresive në peshë, lodhje, humbur përgjithshme.

Nëse zhvillim është rezultat i një inflamacion të gjatë guri të traktit digjestiv, gjendja e pacientëve kohë shumë të gjatë kompensuar, vetëm më keq gjatë sulmit. Në bazë të asaj që është propozuar diagnozë pankreolitiaz? Një mjek duhet të dyshojnë praninë e gurëve në pankreas bazuar në këto simptoma: • dhimbje vuan nga dhimbja barku epigastrike, yrradyyruschye mes të xhades blades, rajon mesit, gjysma e majtë të barkut; • zvogëlimin e dhimbjes mes sulmeve; • nauze, të vjella shpesh përzier me biliare; • rrit jargëzim; • lëkurë të verdhë; • Prania e pikat e yndyrë në fron (steatorrhea); • Zbulimi në gurë fron janë të përbërë nga fosfat kalcium dhe karbonit.

Baza e diagnozës së gurëve në pankreas është Radiografitë të thjeshtë në dy projeksione. On sjellja e tij nuk duhet harruar kur shqyrton pacientët me dovhos