Gurë në dietë pankreasit pas heqjes së gurëve


Body zgjatur, në majë të murit pasme e barkut dhe është i pankreasit. Ajo përbëhet nga kanalet vogla nepermjet cila lëng pankreatik prodhimi ne kavitetin e zorrëve. Funksioni kryesor i këtij organi është që të zhvillojë enzimat ndihmon tretjen e ushqimit për tretje në stomak. Gjithashtu, grupet e caktuara të qelizave të kancerit të sintetizuara në mënyrë aktive hormone, duke përfshirë edhe insulinën. Në shkeljes e funksionit endokrin te trupit ka diabetit. Mosfunksionim i trupit të shkaktuara nga sëmundje të ndryshme të rënda të tilla si pancreatitis, sëmundjeve të kancerit, prania e gurëve.

Ata gjithashtu mund të jetë shkaktuar nga alkoolizmi kronik, konsumi i rregullt i ushqimeve yndyrore, duhanit pirja e duhanit. Sëmundje e rëndë e pankreasit trajtuara kirurgjike. Pas operacionit, ju duhet të ndiqni një dietë të caktuar, të cilat ne do të diskutojmë me ju sot në këtë faqe. Dietë e veçantë, dietë pas heqjes stomakut gjëndër e gurëve Ushqimi për heqjen e gurëve nga pankreasit nevojës së parë për të siguruar paqen e kancerit. Prandaj, në tre ditët e para pas operacionit duhet plotësisht të heqë dorë hahet. Ju mund të pini ujë mineral pa gaz të gatuaj hips supë.


Dhe të lëngshme për të pirë jo më shumë se 1 litër në ditë, pjesë të vogla. Në dietë e katërt postoperative ditë zgjatet pak. Që nga ajo ditë, në ditën e gjashtë të pirë mbyllur keq, asnjë çaj të ëmbël me të krisur. Ju mund të hani një sasi të vogël të drithërave pure, supave në supë perimesh pa shtuar kripë. Ju mund të përdorni omelets proteina, steamed, oriz, hikërror qull lëngshme, gatuar në qumësht, holluar në gjysmë me ujë. Në ditën e gjashtë mund të shtohet në dietë e bukës bajate të bardhë, një sasi të vogël të gjalpë ('15 në ditë), të freskëta, gjizë nuk kosi.

Ju mund të gatuaj supave pureed perime pa shtuar lakër. Ju mund të shtoni ato flokëkuq integruar, patate, panxhar të freskëta. Që ditën e shtatë pas heqjen e gurëve dietë mund të zgjerohet.
Gradualisht shtoni në dietën e mishit të ligët, peshk dhe shpezë. Gatim duhet të steamed, përdorimi pureed. Më i mirë gatuaj një sufle. Në ditën e dhjetë të mund të steamed qofte mish, burgers, Kneli. Produktet e mishit të nevojshme për hyrjen në proteina trupit. Të jetë i sigurt për të minimizuar konsumin e yndyrave, karbohidratet, sidomos sheqer. Duhet të hani të paktën gjashtë herë në ditë, gjithmonë në pjesë të vogla.

Përdorimi i kripës duhet gjithashtu të reduktohet. Gjatë ditës ju mund të hani jo më shumë se 8,10 g. Nga kripë, lëngjet mund të pini jo më shumë se 1,5-2 litra në ditë. Ajo duhet të marrë më shumë vitamina për të shpejtuar procesin e shërimit pas heqjes së gurëve për një shërim të shpejtë për të përmirësuar imunitet. Ai kategorikisht refuzojnë të skuqura, të kripura, turshi, pikante, ushqime yndyrore, dhe ushqime që përmbajnë fibra papërpunuar.
Menu mostër pas operacionit Pas dhjetë ditë pas largimit të gurëve mund të bëjë një menu të përafërt për një ditë, pacienti lejuar produktet: mëngjesi i parë oats qull në qumësht holluar me ujë, 100 gram gatuar pure mish steamed, 1 filxhan çaj pa sheqer brewed dobët.

Omëletë dyti mëngjes, steamed me 2 bardhë veze, 1 filxhan hips supë. Drekë supë perime pureed, gatuar mish steamed me një perime pak të ziera (me përjashtim të lakër). Një filxhan i vogël i tharë komposto frutash. Rostiçeri Një pjesë e vogël e djathë të freskët, 1 filxhan çaj me qumësht. Darka Për darkë ju mund të hani një fetë e zier peshku nuk vaj me karrota të ziera, pure një filxhan çaj unsweetened brewed dobët me qumësht. Para se të shkojnë në shtrat ju mund të pini një gotë të vogël të nonfat kos. Gjithashtu subjekt dietë në dietën e përditshme përfshin produkte të ulët-yndyrë qumështit, perime, lëngje Frutat, teas me fruta të thata, biskota të thata nezdobne pak bukë, biskota, makarona të zier, petë, makarona, fruta unsweetened.

Ushqimi mundësisht të ziera ose steamed. Dietë të lehta duhet të ndiqet me kujdes duke shmangur shkeljet. Shko te ushqimeve konvencionale duhet të jetë gradual. Ushqim pureed të përpiqet për të ngrënë sa më shumë të jetë e mundur. Në qoftë se ju shkelin dietë, shëndetësor mund të përkeqësohet me shpejtësi. Pasi ju të kaloni plotësisht në mënyrë normale, të jetë i sigurt për të ngrënë rregullisht, të paktën pesë herë në ditë, ndiqni kufizime. Këtu ne jemi me ju dhe të flasim për gurë në pankreas, dietë pas largimit të gurëve që duhet të jetë. Vetëm mbani në mend se ne kemi sjellë një plan vakt mostër.

Dietë e përshtatshme për ju, mund të bëhet vetëm nga një mjek. Cheers! Svetlana,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!