Gurët në veshka trajtim dietë, të ushqyerit


Gurët në veshka Edukimi i referohet një sëmundje shumë e zakonshme në mesin e njerëzve modern. Ajo shkaktojë probleme në metabolizmin, të cilat nga ana e tij janë të shkaktuara nga stilin e jetës. Kjo treguesit cilësore të ushqimit dhe ujit përbërjen, dhe mungesa e vazhdueshme e elementeve gjurmë dhe vitamina. Një rol në zhvillimin e urolithiasis luajnë kushtet klimatike dhe mjedisore. Veshkat punë normale është shumë e rëndësishme për trupin tonë dhe shtetit psikofizik si një e tërë. Ky organ është e angazhuar në pastrimin e gjakut, duke ndihmuar ruaj saj nga produktet e kalbjes. Në trupin tonë të grumbulluar të gjitha substancave të dëmshme fituara atë me ujë, ushqim dhe ajër.

Disa shkencëtarë që shoqërojnë bllokuar veshkave të gjitha sëmundjeve serioze - alergji, astma, hipertension. Sipas banorëve të kërkimit statistikore të qyteteve të vogla më pak të prirur për formimin e gurit. Kjo është më i saktë dhe ushqim natyral, dhe më mirë gjendja e mjedisit. Pra, banorët e qyteteve të duhet t'i kushtojë vëmendje për ushqim derisa ata janë të shëndetshëm dhe madje më me kujdes të shqyrtojë ndryshimin mes dietës ushqimore në gurët në veshka nga konsum ushqimore normale. Pra urolithiasis duhet t'i kushtojnë vëmendje të veçantë për dietë. Ju duhet të refuzojë të pranojë produktet që mbush veshkat dhe e bëjnë dietë e ushqimeve që ndihmojnë në pastrimin e tyre.


Kjo sëmundje nuk mund të hani kosi, kripur, aromë dhe skuqur ushqim. Lista e produkteve të ndaluara të marrë kafe, çaj të fortë dhe, natyrisht, alkool. Ju gjithashtu nuk mund të përdorë shumëllojshmëri të konservuar - dhe mishit, dhe peshk. A nuk merrni të përfshirë supë. Në të mprehtë, i kripur dhe ushqime acidike përmbajtje të lartë të klorur natriumi (kripë) dhe acideve të ndryshme. Një kripë nuk është shfaqur në kohë nga trupi, dhe bëhet i kristalizuar në të njëjtat gurë në veshka. Sa për acid, pastaj nën enzima të caktuara janë konvertuar edhe në kripë. Skuqur ushqime të pasura me yndyrna të rafinuar, dhe trupi nuk është në gjendje të përpunojë ato në kohë, duke çuar në ndotje totale të saj ndikon në veshka.

Në shumë erëza ushqimeve pikante që në mënyrë specifike veprojnë në mukozës së trupit, ngacmim ato. Ky stimulim rezulton në përkeqësimin e inflamacionit. Çaj ose kafe dhe pije të ndryshme të forta alkoolike gjithashtu inkorporojnë acide të ndryshme. Këto produkte nuk janë treguar, jo vetëm për gurë në veshka, por edhe për Sëmundjet të tjera - pancreatitis ose gastrit. Në mishit të ndryshme të konservuar dhe peshk është një shumë e preservatives ndryshme. Ata nuk janë të rekomanduara për të ngrënë edhe në gjendjen normale të shëndetit dhe mungesa e të gjitha llojet e sëmundjeve, dhe edhe më shumë me problemet e veshkave. Si për të organizuar dietë për gurë në veshka?

Dieta e pacientit duhet të përbëhet nga të perimeve dhe të fortifikuara ushqime, bezbilkovoho bukës, lëng, peshk dhe mish të zier. Për listën e produkteve të karakterizuara nga përmbajtje minimale kripë dhe mungesë të plotë të preservatives.
Por për menynë e veshkave duhet të përbëhet jo vetëm nga ato produkte që nuk e ndotin ato. Mjek diete rekomanduara elemente të vazhdueshme të përdorimit që ndihmojnë të pastruar trupin. Në dietë duhet të përfshijë fiqtë, kumbullat, lëng karrote dhe prunes. Këto produkte të ndihmojë për të aktivizuar veshka për shkak të përmbajtjes së lartë të mineraleve. Gjithashtu, menu duhet diversifikuar fruta dhe perime me një efekt diuretik.

Ky shalqi, prej trangujve, rrush, pjepër. Konsumi i këtyre produkteve promovon sekretim të lëngjeve dhe shpërbërjen e gurëve dhe të shpëtoj prej tyre. Mjekësisë tradicionale rekomandon thirrni dush të nxehtë natën në 03:00 dhe u ul në të, hani mjaft shalqi të madh. Pas një kohe gurët në veshka dalë, shpërndahet. Ora zgjedhur shpjegohet me orën biologjike të trupit - mesnatë veshkave të relaksuar, e stimuluar dhe madje edhe një vaskë të nxehtë. Në urolithiasis inkurajohen që të përfshijnë në dietën e dardha, currants, radishes, asparagus, panxhar, turnips, pumpkins. Dardhë, për shembull, është shumë i dobishëm në këtë drejtim.

Disa varietete të këtij fruti të kontribuojë në fragmentimin e gurë. Për ta bërë këtë, vetëm të hani ato rregullisht. Mos harroni se të ushqyerit e duhur siguron të freskët, ushqimin e gatuar veten me produkte specifike për zonën tuaj. Kur blerjen e produkteve duhet t'i kushtojnë vëmendje të veçantë për pamjen e tyre dhe për të mbrojtur veten e tyre nga ndikimet e ndryshme kimike. Një mjet për të trajtimin e urolithiasis është oriz. Për rezultate efektive ajo është e rekomanduar për të marrë dietë kripë pa oriz. Merrni pesë kanaçe litër, së pari të ulur lugë çift të orizit dhe derdh një litër ujë të ftohtë të pastër.

Ditën tjetër, pije atë dhe pastaj derdh. Në të njëjtën kohë, plotësoni bankën e dytë, dhe e vënë atë në dy lugë oriz derdh një litër ujë. Procedura përsëritet për pesë ditë deri sa të gjitha kavanoza janë të mbushura. Mos harroni të lani oriz çdo ditë dhe për të ndryshuar e ujit - kjo pengon fermentimi. Në ditën e pestë të bankave të para oriz vlim pa duke shtuar kripë dhe hani atë larë me stomak bosh. Atëherë nuk do të marrë ndonjë gjë për të ngrënë për katër orë. Dietë Next ditë janë të pafund. Procedura duhet të përsëritet pastrimi oriz çdo mëngjes për një muaj apo edhe dy - kjo varet vetëm nga numri dhe madhësia e gurëve në veshka.

Pra, kemi biseduar për gurët në veshka, mjekimin, dietë, të ushqyerit me atë që është diskutuar. Me vëmendje të mjaftueshme për konsum tuaj ushqim, ju lehtë mund të fitojë urolithiasis ose të paktën të lehtësuar gjendjen e tyre. Catherine