Kalciumi D3 NYCOMED udhëzim, analoge, përdorimi për fëmijët dhe të rriturit, përbërjen, contraindications, indikacionet


Osteoporozën - një sëmundje skeletore që është e karakterizuar nga rënie dendësinë minerale të kockave, një shkelje e reduktimit të tyre mikro-dhe peshë. Në proçesin përfshirë gjitha eshtrat e trupit. Osteoporozën në fëmijët e grupmoshave të ndryshme - zgjidhja e problemeve që shumë ekspertë të shqetësuar. Për të luftuar është e rëndësishme për të identifikuar shkakun e sëmundjes, dhe rregullohet. Ju gjithashtu duhet të caktojë një trajtimi të përshtatshëm për eliminimin e mangësi kalciumi. Një nga punë të shkëlqyer me këtë detyrë drogës është Kalciumi D3 NYCOMED udhëzim, analoge, përdorimi për fëmijët dhe të rriturit, përbërjen, contraindications, treguesit, efekte anësore, të cilat janë treguar këtu në një prezantim të lirë.

Së pari, ne vërejmë se mungesa e asimptomatike kalciumit për një kohë të gjatë, trupi përshtatet për këtë gjendje.
Së pari, e rrit absorbimin e kalciumit në zorrë dhe të reduktuar sekretim e saj nga veshkat në urinë. Pastaj fillon të kulloj kalcium nga kockat. Me proces afat-gjatë në fëmijët është humbje e qartë peshë dhe rritja frenim. Prandaj, zbatimi në kohë i kalciumit në fëmijët është aq e rëndësishme. Në mastering çdo tableta kalcium për administrim oral varet nga disa aspekte: • aciditetit të stomakut; • tipar i dietë; • Aktiviteti fizik i pacientit; Në zhvillimin farmacistët Kalciumi D3 NYCOMED të gjitha këto detaje në konsideratë dhe i lëshuar atë në një formë të përdorshme - tableta chewable me limon ose shije të nenexhik.


Në absorbimin e kalciumit në këtë rast nuk është e ndikuar nga faktorë të jashtëm. Përbërësit Kalciumi D3 NYCOMED veprim Në udhëzimet për përdorimin e drogës thuhet se një medikament i kombinuar përtypet çdo tabletë përmban vitaminë D3 (200 metra) dhe karbonat kalciumi, 1,25 oz. (Korrespondues në 500 mg të kalciumit ushqyese). Ky kombinim është konsideruar optimale, për shkak të kjo është e rregulluar me kalciumit dhe fosforit jo vetëm kockat, por edhe në dhëmbët, muskujt, flokët dhe thonjtë. Arrihet duke reduktuar rezorbimit kockor (resorption) dhe dendësia rritjen e kockave. Kalciumit është e përfshirë në tkurrjen muskulore, rregullimin e sistemit nervor, pjesë e sistemit koagulimit të gjakut.

Vitamina D3 rrit veprimin e kalciumit, përmirëson thithjen nga zorrë të fundit, si edhe redukton prodhimin e hormoneve parathyroid gjëndër parathyroid (PTH) përgjegjës për heqjen e kalcium nga kockat. Indikacionet Kalciumi D3 NYCOMED • profilaktike dhe terapeutike qëllime, si dhe - një mangësi e kalciumit dhe / ose të vitaminës D3; • parandalimi gjithëpërfshirës dhe trajtimi i osteoporozës - të shkaktuara nga përdorimi i kortikosteroideve, menopauznoho dhe / ose postmenopauznoho, pleqërie, idiopatike (në rastet e osteoporozën shkaktojnë kodi nuk kuptova); • fëmijët në rritje intensive; Kundërindikimet Kalciumi D3 NYCOMED • Fëmijët deri në 3 vjet; • rritja e nivelit të kalciumit në gjak (hiperkaltsemiya); • gurët në veshka (nephrolithiasis); • rrit sekretim e kalciumit në urinë (hypercalciuria); • hypervitaminosis D; • TB aktiv; • pamjaftueshmëri të rëndë renale; • sarkoidosis ndonjë vend; • komponentët origjinalitet të drogës; • phenylketonuria (për shkak të faktit se produkti përmban aspartame); Udhëzime Kalciumi D3 NYCOMED kujdes e rekomanduar për të përdorur gjatë shtatzanisë, laktacionit.

Doza ditore nuk duhet të kalojë 1500 mg kalcium dhe 600 IU e vitaminës D3 në ditë. Shënim: Para se të drogës është e rëndësishme të marrin në konsideratë burimet ushqimore të kalciumit, si dhe se si pacienti merr prej tyre për të shmangur hiperekaltsiemii kalcium. Efektet anësore të kalciumit D3 NYCOMED Ata e shënuar udhëzimet zyrtare, ne gjithashtu lista: • dhimbje barku; • rritjen e nivelit të kalciumit në gjak; • bloating; • kapsllëk, diarre; • të përzier; • Reaksionet alergjike; • rrit sekretim (ndarje) të kalciumit në urinë; Aplikimi i Kalciumi D3 NYCOMED Në udhëzimet për përdorim treguar se fëmijët dhe të rriturit që marrin kurse ilaçe, një kurs është zakonisht 4 deri në 6 javë.

Numri i tyre gjatë vitit përcaktohet individualisht, në varësi të patologjisë. Produkt është shumë i përshtatshëm, kjo ju lejon të përtyp tabletë, rozsmoktaty në gojë ose në tërësi gëlltitur. Dozimi është llogaritur si më poshtë: • të rriturit dhe fëmijët mbi 1 tabletë përtypet dy herë gjatë ditës; • Fëmijët 8 në 12 vjet: 1 tabletë një herë; • fëmijët nga 3 deri në 8 vjet, zakonisht një tabletë gjatë ditës, por pastaj duhet të zgjedhë një dozë pediatrin individualisht; Si funksionon Kalciumi D3 NYCOMED me droga të tjera? • Aktiviteti i bie me përdorimin e tij shoqëruese e barbiturates, fentoninom; • Përdorimi i njëkohshëm i përshkroi pereparata ne me glycosides kardiake mund të rrisë toksicitetin terapeutik avantazh të këtij të fundit; • thithjen e tetracycline është rritur nën ndikimin e kalciumit dhe bisphosphonates dhe fluoride natriumi zvogëlohet si interval midis administratës të drogës duhet të jetë të paktën 2-3 orë; • Përdorimi i njëkohshëm i diuretikë tiazidë plus kalcium rrit rrezikun e kalciumit të lartë të gjakut; • kortikosteroidet zvogëlojë absorbimin e kalciumit; Analoge Kalciumi-D NYCOMED Forte Ideos, Kalcium + Vitamina D VITRUM, Natekal D.

Kalciumi D3 NYCOMED - një medikament i mirë, por përpara se të vendosni për të dhënë atë me fëmijën tuaj të jetë i sigurt që të konsultoheni me pediatrin tuaj. Edhe udhëzim zyrtar nuk është një udhëzues për veprim! Alex,