Kalcium në ushqim për fëmijë


Çdo nënë dëshiron që fëmija i saj i shëndetshëm, të lumtur dhe të gëzuar. Kjo kërkon jo vetëm kujdesin, dashurinë dhe vëmendjen, dhe dietë e duhur dhe të balancuar që përfshin të gjitha të rëndësishme për trupin e vitaminave fëmijë dhe minerale. Për shëndetin e fëmijës është thelbësore për të kalciumit në ushqim për fëmijë përmbante i mjaftueshëm. Për këtë artikull ndihmon në proteina sintezë dhe mirëmbajtjes proceset e ndarjes qelizore. Mungesa e kalciumit në fëmijëri mund të çojë në rritjen e rrëgjuar, përçarje e zemrës, rrit excitability e nervore dhe muskujve, dhe nganjëherë konfiskimet. Është e rëndësishme për të mbajtur një përqendrim normal të kalciumit në gjak.


Ajo mbetet, nëse trupi i njeriut çdo ditë arrin 500-1000 mg selen. Kalciumi ndihmon thithjen e fosforit dhe eshtra të fortë. Mungesa kronike e kalciumit të çon në brishtësinë e eshtrave, deformim i skeletit, thyerje të shpeshta, demineralization e dhëmbëve, duke ndryshuar strukturën e enëve të gjakut dhe uljen e koagulimit të gjakut. Por mos u shqetësoni se ajo merr në trup shumë, sepse kalcium tepërt excreted në urinë. Gratë shtatzëna në mënyrë të konsiderueshme rrit nevojën për kalcium, kështu që ajo duhet të monitorojë dietën e tyre, si dhe për zhvillimin e fetusit në barkun e saj është thelbësore që të merrni mjaft e tij.


Kjo është arsyeja pse gratë shtatzëna gjithmonë nevojë 3 herë në javë për të marrë 100-150 gram djathë dhe 100g e peshkut. Përsëri, por kalcium në ushqim për fëmijët është shumë e rëndësishme për shëndetin e tyre. Që nga ajo është ushqim për burimin e tyre kryesor të këtij elementi. Natyrisht, sasia më e madhe e kalciumit absorbohet nga qumështi i gjirit, edhe pse përmbajtja totale e saj nuk është i vogël. Bebet që po ushqehen me gji të marrë një të përditshme 240-300 mg e kalciumit. Asimilimi i saj përafërsisht 66%. Fëmijët që përdorin formula të qumështit artificial të marrë atë rreth 400 mg, e cila 50% është zhytur. Për foshnjat 4-5 muaj të moshës shumë të tillë nuk është e mjaftueshme, kështu që ata kanë nevojë për të plotësuar ushqime dietë si drithëra të fortifikuara me kalcium.

Me moshën, fëmijët mund të duket të pëlqejnë të gjithë qumështin. Mos e humbni shpresën dhe të përpiqen për të zgjedhur ushqime që fëmija juaj pëlqen dhe gjithashtu përmbajnë kalcium. Cilat produkte kalcium? Ajo mund të jetë vezë, arra, bishtajore, peshk, bollgur dhe fruta të thata. Edhe aty ku ushqime përmbajnë kalcium? Fëmija rritur ka filluar të ngrënë një dietë të larmishme, është e rëndësishme për t'u siguruar që ai e ka përdorur ushqime përmbajnë fosfor, kalcium dhe vitaminë D, të përfshira në mëlçi viçi dhe peshk, ushqim deti të ndryshme, djathë, yolks vezë dhe gjalpë. Përmban dy kalcium dhe fosfor produkte të tilla si trangujve, fasule, djathë të bardhë, djathë, bizele, mollë, marule, selino, radishes.

Fëmijët me alergji ushqimore ose mungesës së kalciumit plotësim rekomanduar që përmban sildenafil ose karbonat kalciumi, ato mund të mbahen nivelet normale të kalciumit në gjak. Ka edhe një kombinim i drogës dhe shtojcave ushqimore që përmbajnë kalcium të përshtatur, e cila është më mirë absorbohet nga trupi. Well ndihmojë përgatitjet, të cilat përfshinë vitaminë D. Për shembull, shumë popullore "Kalciumi D3 NYCOMED", e cila përmban kombinimin optimal të kalciumit të lirë dhe vitaminë D3. Aplikimi për ilaçe, ndiqni udhëzimet e tij, ku ai thotë se të drogës duhet të merret menjëherë pas një vakt, jo me stomak bosh.

Unë mendoj se ju tani e dini se si kalcium të rëndësishëm për fëmijën. Megjithatë, pasi që shumica e produkteve që ai përmban sasi të pamjaftueshme të shërohen rezervat e saj duke konsumuar një shumëllojshmëri të produkteve të ndryshme. Vetëm dietë e pasur do të jap kalcium tuaj e fëmijëve dhe vitamina të tjera të dobishme dhe minerale. Carolina,