Kalori, pronat medicinale dhe ushqyese, përfitimet për përbërjen e trupit të një banane


Banane është në thelb fruta më të përballueshme tropikale për ne banorët e latitudes butë. Shumë njerëz e dinë se banane është në thelb bimë barishtore që rriten së pari në Azinë Juglindore. Banane në rritje - një biznes shumë fitimprurës, cila është arsyeja pse kjo kulturë është e katërta në drejtim të eksporteve pas misrit, orizit dhe grurit. Shumëllojshmëria e bimëve banane njohur si gjerësisht për dyzet lloje të banane familjes. Disa janë përdorur për qëllime dekorative, veçanërisht në Krime, bregun e Detit të Zi të vendit tonë. Si një produkt ushqim banane rritur në tropik, sepse banane - një ngrohtore-dashur dhe fruiting në ose nën 20 gradë Celsius.

Çdo vit, sipas statistikave në botë konsumohen rreth 100 miliardë banane. Pra banane - 4 produktin më të popullarizuara të të lashtave, të dytë vetëm për grurë, misër dhe oriz. Interesante, në përdorimin e banane është vetëm një vend i vogël 7 £ në vit për person në SHBA - 12kg, por në Ugandë - 220kh! Dhe pavarësisht nga fakti se pesha mesatare e banane - 136 gram.
Kështu, ditë në Ugandë çdo qytetar konsumon 1,65 kg fruta të verdhë apo 12 banane. Kjo është e vërtetë që vetëm ulet në banane dietë gjatë gjithë vitit! Nuk janë të varieteteve të bananeve ëmbëlsirë janë ngrënë të papërpunuara dhe të ashtuquajturat panjë - banane me të kuqe ose të gjelbër lëkurë të trashë që para se të hani për të jenë të përpunuara (kuzhinier, të skuqura ose steamed).


Tul i banane ka një shije të ëmbël dhe shumë e ashpër. Ne gjithashtu zakonisht më i interesuar në frytin e njohur, përmbajtja e tij kalori, pronat medicinale dhe ushqyese, përfitimet për përbërjen e trupit të një banane. Ata që janë të shikuar shëndetin e tyre dhe të kuptoj këtë informacion nuk është i interesuar në më pak. A duhet të përfshijë atë në dietën e atyre që duan të humbin peshë? Vlera energjetike e banane ndryshon në varësi të faktit nëse ajo është e banane pjekur, të thata ose të gjelbër. Dhe në qoftë se e pjekur dhe e gjelbër kalori banane është pothuajse i njëjtë (70-110 kalori në 100 gram), pastaj të thata ajo është shumë më e lartë - rreth 300 kalori në 100 gram.

Kjo eshte shkak të përmbajtje të ulët të ujit. Më saktësisht banane peshon 136 gram përmban 121 kalori. Ne duhet të themi për kalori egjipti. Vlera e tyre energji pak më e madhe se varieteteve ëmbëlsirë - 110-160 kalori në 100 gram. Sigurisht, kalori të thata pemë aeroplan si të lartë - 350-360 kalori në 100 gram. Përveç kësaj, në qoftë se kuzhinier panjë duke shtuar vaj ose burime të tjera të yndyrë, atëherë ju e dini se kjo do të rritet edhe më shumë. Ka edhe opsionin e përdorimit miell banane - 100 gram kalori cila është vlera pothuajse të barabartë energjisë e egjipti thata.

Pavarësisht nga kalorive të mirëmbajtjes mjaft të mirë në një banane dhe ai përmban një numër të substancave të dobishme. Përbërja e banane janë: • Minerale - kalcium, fosfor, kalium, hekur; • vitamina B, pro-vitaminë A, acid Askorbik; • acidet Amino - triptofan, lysine, metionine. Kalcium dhe fosfor janë të nevojshme për kockat tona dhe dhëmbët, kalium - të rëndësishme për funksionimin normal të sistemit kardiovaskular, hekur - për formimin e hemoglobinës. Vitaminat janë të rëndësishme për sistemin imunitar, vizion i mirë, enët e shëndetshme dhe më shumë. Aminoacidet - "blloqe ndërtimi" për ndërtimin e proteinave në trupin tonë. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për VEGJETARIANËT të cilët nuk konsumojnë proteina të kafshëve.

Përveç kësaj, si një përfaqësues i vegjetacionit, banane përmban fibra, aq të nevojshme për traktin gastrointestinal tonë. Ajo gjithashtu ka aftësinë për të shfaqur një shumëllojshmëri të toksinave, metalet e rënda, yndyrë të tepërt. Edhe një banane ka vënë të gjitha këto komponentë të dobishme. Duke pasur parasysh të gjitha pronat e ushqyese, mund të themi se në qoftë se ju nuk e provoni me numrin e frutave të përdorura, ata do të jenë komponent shumë i denjë për menynë tuaj. Përveç kësaj, ata gjithashtu mund të trajtohen! Si mundet që një kompozim i tillë i pasur kimike - mirë, jo si manifest dhe pronat e shërimit. Për trajtimin e sëmundjeve duke përdorur të gjitha pjesët e bimës banane, lëng, supë, dhe infuzion me lule, gjethe, rrënjët, dhe natyrisht, shumica e frutave.

Pronat e shërimit të banane ndihmojë me: • sëmundjet respiratore; • çrregullime të traktit gastrointestinal; • Epilepsi; • crregullime neurologjike; • gjakderdhje; • sëmundjet kardiovaskulare. Banane trajtohen: Depresioni. Pas të gjitha, ata kanë të triptofanit amino acid dhe vitaminë B6, në sajë të cilën organet tona prodhojnë serotonin. * Diabetes. Që vitaminë B6 rregullon nivelin e sheqerit në gjak. Anemi. Përqendrimi i lartë i hekurit në pulpë banane ndihmon zhvillimin e hemoglobinës. Hipertensionit. Kaliumi në pulpë ul presionin e gjakut. Kafshon mushkonjë. Për ta bërë këtë, fshij një fetë e kafshimit tul banane. Kështu, përfitimet e banane të trupit siç thonë ata "në dispozicion".

Por mos harroni se në qoftë se ju doni të përdorni një banane për të trajtuar si mjet kryesor është konsultimi i detyrueshëm para. Pas të gjitha, ndikimi i tij shpejt ju mezi ndihen, por një reaksion alergjik dhe çrregullim në trupin tonë me mendimin editoriale të faqes, duke e vënë nuk e bëjnë ... edhe nuk di pankreasit tuaj të produktit që nga fëmijëria, dhe për këtë arsye e di masën!
A e dini se?!
* Banane pak radioaktiv sepse ajo përmban një izotop kalium-40 pak radioaktiv. * Bananet rriten në kullosa shumëvjeçare, në të vërtetë në shkurret. Kështu shumica e banane - manaferrat ... * Shumica e shkurre banane komerciale - klonet e njëri-tjetrit dhe të mbajtura me një fabrikë në Azinë Jugore.

Kjo është arsyeja pse ata janë shumë të ndjeshme në mjedisin dhe ekologjinë prirur për të zhdukjes. Në ditët e sotme, shumëllojshmëri më të popullarizuara të banane - Cavendish. Por në mes të shekullit të kaluar, ajo u zhvillua Gros Michel shumëllojshmëri. Kjo notë është praktikisht i shuar për shkak të kërpudhat "sëmundje Panama". Tani kjo mutated kërpudhat dhe përballet me fatin e njëjtë Cavendish shumëllojshmëri, që është një klon i Gros Michel. * Banane bëhem më mirë kur koha e tyre për të hequr pemën. Përndryshe ata ia plas. * Konsumi i përditshëm i bananeve jo vetëm ul rrezikun e kancerit dhe sëmundjeve të zemrës, por gjithashtu i bën njerëzit më të zgjuar të hahet atyre trajnim të përshtatshëm.

Të paktën ky fakt u regjistrua në eksperiment me studentët e Universitetit Tvikenhemskoho (UK).
Helen,