Kalori, përfiton sheqer 1 lugë çaji


Shumica e njerëzve nuk mund ta imagjinoj jetën pa sheqer. Dhe kështu shumica e pjatave ai është. Ky suplement dietik, së bashku me kripe nofkën "vdekja bardhë" është përdorur në përgatitjen e kripës, torta, dhe më shumë. Një çmimet e sheqerit vetëm dhe të bëjë atë të rritet. Por, sipas shkencës, ajo është një e sheqerit produkte bimore dhe nxjerrë nga panxhar apo kallam. Atëherë kjo rezulton se ajo është çdo bimë mund të jetë e dobishme dhe të dëmshme. Pra, le të ju tregojë për këtë dhe të specifikojë se përmbajtjen e saj kalori, të përdorim 1 lugë çaji sheqer të trupit. Cilat janë përfitimet e sheqerit për një njeri?

Jo domosdoshmërisht në formën e sheqerit pluhur, ka edhe një numër i madh i produkteve që përmbajnë glukozë. Kjo është kryesisht perime përveç sheqerit ata kanë vitaminat, karbohidratet, acidet yndyrore, aminoacidet dhe minerale të ndryshme. Të gjitha këto komponente të luajë një rol shumë të drejtpërdrejtë në funksionimin e shëndoshë të trupit. Për shembull, asgjë fruta mund të krahasohet me dobi. Ato ndihmojnë për të turret nga toksina nga trupi, dhe mbeturinat e ushqimit që përfundimisht të kthehet në skorje. Këto mjet cilësor në luftën kundër peshë të tepërt, japin njerëzve të energjisë dhe kontribuojë në vendosjen e stomakut.


Ne kemi marrë vitamina fruta, minerale, yndyrna, aminoacidet dhe glukozë në formën e saj natyrore. E njëjta sheqer që kemi përdorur për të përdorur, duke hedhur një çaj ose në rënie fruta në gjumë për bllokim, jo ​​të vërtetë natyror. Ky ekstrakt, ajo është trajtuar dhe stabilizuar, pas teknologjitë e ndryshme moderne, atëherë ajo i konservuar - bërë e bardhë, duke siguruar kimikate procesit, dhe duke shtuar në të papastërti të ndryshme. Sheqeri standardizuar, kështu që specialistët kalojnë përpunimit të monitoruar treguesit e caktuara. Vetëm standardet e duhura të cilësisë së produktit arrin raftet. Nuk është një ekstrakt nga panxhar sheqeri dhe kallam ekstrakt.

Profesionistët lehtë mund të tregojë diferencën, por jo njeri i ditur nuk ka gjasa që të vëreni ndonjë ndryshim. Sheqeri shkrin menjëherë në gjak. Dhe përmbajtja aty duhet të mbahen në normë konstante. Sheqeri është me të vërtetë prona të dobishme, të tilla si ajo përmban glukozë, e cila stimulon trurin, aq sheqer sa duhet në trup mund të ndikojë negativisht në aktivitetin mendor. Sheqer Dëmtimi Megjithatë, përveç pronave të dobishme të sheqerit, ka dobësi. Kur përdorimi i tepërt i sheqerit në zorrë krijon fushë të favorshme për maja që mund të çojë në sëmundje të ndryshme fungale.

Në qoftë se ju mbani mend fëmijërinë tuaj, ju ndoshta mund të lehtë të mbani mend dhe prindërit shprehja "Mos hani shumë dhëmb ëmbël është e dhimbshme." Por ne kemi vazhduar për të ngrënë karamele dhe derdh çaj në pesë lugë sheqer. Problemet me të vërtetë dentare shpesh na vizituar. Dhe të gjithë, sepse goja e njeriut është rreth 50 miliardë. Bakteret. Dhe në sajë të ndikimit të sheqerit që mbetet pasi të hahet në gojë, bakteret shumohen dhe gradualisht të shkatërrojë dhe mishrat e dhëmbëve. Dhe kjo nuk është e gjitha, nuk është një listë e tërë e efekteve negative që mund të shkaktojë sheqerit. Kjo mungesë ekuilibri i mineraleve dhe përkeqësimit të funksionit të indeve.

Sheqer kontribon zhvillimin e qelizave kanceroze dhe mund të shkaktojë glukozës në gjak. Gjithashtu, sheqeri është shkaku i plakjes së parakohshme. Sheqeri i tepruar mund edhe të zhvillojë një predispozitë për alkoolizmit.
Ai kontribuon në trashje, pamjen e gurë, apendiksit, hemorroide, venat me variçe. Në gjendje të shkaktojnë astmë, sklerozë të shumëfishtë, artritin dhe një listë e Sëmundjet të tjera. Gjithashtu mbani në mend se shumë sheqer është toksik për trupin tuaj, domethënë qelizat e saj. Kalori Sheqeri Në mënyrë të ngjashme, besohet se konsumi i rregullt i sheqerit mund të shkaktojë trashje. Por a është kjo vërtet kështu? Njëqind gram sheqer, 387 kalorive është i njohur, dhe sasia e sheqerit në një lugë çaji të përshtaten një mesatare prej 8 gram.

Metoda e llogaritjeve të thjeshta duket se sheqeri kalori rreth 25-31 kalori për 1 lugë çaji. Kjo nuk është shumë, por në qoftë se ju vazhdimisht pini çaj ose kafe me të, një ditë, ju mund të thirrni numrin e njëjtë të kalorive sa ju do të keni fituar duke ngrënë disa qentë e nxehtë. Por në të njëjtën kohë një lugë çaji mund të aktivizuar trurin, dhe mund të jenë të dobishme, për shembull, në qoftë se ju jeni duke pritur për test apo intervistë. Pronat medicinale Pavarësisht nga fakti se sheqeri është e keqe për të trupit, ajo është përdorur në mënyrë aktive në mjekësinë popullore për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme. Për shembull, sheqeri është një zgjidhje efektive për hiccups.

A nuk më besoni? Pra, hiccups u ndal për të shqetësojë ju duhet vetëm për të thith ngadalë kubike sheqer, ngadalë gëlltitjes me pështymë. Si dhe sheqerit është efektiv kundër kollës. Për të përgatitur ilaçe me të për të shkrihet 2 lugë sheqer në një tigan. Pasi ai ka shkrirë, ju duhet të ndaluar nxehtë pan dhe derdh atë kupë të tretë me ujë të valë. Ajo duhet të jetë derdhur nga një distancë, sepse ju mund të djegur llak. Ju duhet pastaj hiqni pan nga të nxehtit. Ky mjekim duke marrë një lugë çaji para gjumit ose gjatë periudhave të shkurtra të kollitjes. Për shkak të kompleksitetit të gatimit këtë ilaç nuk ka fituar popullaritet.

Unë mendoj se nuk është e nevojshme të marrin në konsideratë çdo pjesë të shtuar të sheqerit të rafinuar në çaj ose mendoj se 1 lugë çaji sheqer ju të shtoni nesër 1 kg. Megjithatë, në qoftë se ju mund të zëvendësojë disa sheqer, atëherë pse nuk e bëjmë atë ... Hani më shumë fruta dhe glukozë natyrore, sepse përveç ëmbëlsirat ata të ju jap një gamë të tërë të ushqyesve. Hani ushqim të shëndetshëm dhe pastaj ju gjithashtu do të jetë gjithmonë i shëndetshëm dhe i lumtur! Picciotto,