Kaliumi gjendet në prodhimet aty ku është


Duke marrë ushqim në mendime tonë nënndërgjegjeshëm duket se produkti është i dobishëm sepse ajo përmban disa ushqyesve, dhe madje e di se. Por pak dihet për vetitë e tyre të vërtetë, çfarë përfitime dhe çfarë mund të shkaktojë atyre një disavantazh. Vitaminat na njohin me shkrim shkurtimin e A, B, C, E, PP, etj, shpesh me të dëgjuar emrin e minerale hekuri, jod, fosfor, kalcium, bakër, fluori, magnez ... por seriozisht ne mend ata, atëherë kur disa sëmundje fillojnë të na shqetësojë, kur lëkura jonë bëhet përafërt, thonjtë brishtë me pika të bardha, më flokët bie jashtë, apo madje ndonjëherë ... Ne mendojmë se ky organ ka sinjal alarmi për ne për mungesën e komponentit të dobishme !

Për të mësuar më saktë - se çfarë është, ju duhet të njihet me to.
Sot ne kemi me vizitën editoriale faqen bord - kalium. Ne mësojmë se çfarë roli luan ajo në trupin tonë, atë që përfitimet e saj, çfarë është disavantazhi i saj ku ne mund të plotësoj kalium, të përfshira në ushqim - ku është. Roli i kaliumit për trupin tonë Kaliumi është një element thelbësor për normalizimin e trupit të njeriut, ndihmon për të qëndrueshme tkurrje të muskujve. Mbështet sistemin tonë imunitar. Mbani gjurmët e qelizave të funksionojnë - nervore, kockave, muskujve, qelizat e veshkave, zemrës. Edhe nën "mbikqyrjen" e tij të rreptë është bilanci acid-bazë.


Ajo është një furnizues i oksigjenit në tru, largon toksina dhe mbeturinave, normalizes presionin e gjakut. Së bashku me natrium ata mbikëqyrin ekuilibrin e ujit në inde (brenda monitoruesit celularë - kalium nga jashtë - natrium). Nga kjo shkelje humbur funksionin normë zemër të muskujve dhe nerva. Po aq detyrë e rëndësishme e lidhur me substancën kryesor ushqen zemrën - magnez. Nivelet e tyre në gjak varen nga njëri-tjetri. Kalium - një mjet i domosdoshëm në luftën kundër alergjive, edemë, me mbajtjen urinar. Simptomet e mangësi në një organizëm të shëndoshë ky mineral duhet të jetë rreth 200 -. 240 gr, vend kryesor (95%) - drejtpërdrejt në indet, pothuajse të gjitha organet, shumica e mëlçisë dhe shpretkës.

Me nevojat e tij minimale në trup (1 oz.), Një person duhet të marrë në një ditë, 2-3 oz. - Të rriturit dhe fëmijët 15-35 mg, për çdo kg peshë totale. Mungesa e mineraleve mund të ndodhë për disa arsye: e përdorimit të alkoolit, ëmbëlsirat, kafe, mjete urinar; si edhe mbingarkesë fizike, djersitje e tepruar. Në këtë rast është e nevojshme që të i kushtoj vëmendje për disa ndryshime ndodhin në trupin tuaj. Ju shpejt të lodhur, shpesh frenim shtet, nuk mund të përqendrohen dhe të lidhë ajo pushon të rezistojë infeksioneve të ndryshme shfaqen dhimbje të muskujve, dhimbje të përbashkët në fjalë, është një dështim i zemrës, ti torturuar pagjumësi, duke shkatërruar karrige të thyera, janë në nerva, vëreni se lëkura juaj është bërë e ngjyra e flokëve të thatë dhe e shurdhër - kjo është një mungesë e kaliumit bën për ju.

Por një rritje e kaliumit shumë - ka gëzim ... Bust kalium mineral tepërt në trup mund të ndodhë për shkak të përdorimit të shpeshtë ushqimeve kaliyvmisnyh se pa ndryshim çon në shtetin ngacmuar, urinim të shpeshtë dhe të bollshme, të tilla si sëmundje - nefrit akute, urolithiasis, depozitat kripë , dobësimin e zemrës, dhimbje ne ekstremitetin, dhe semundja e skeletit kockore. Si për të mbajtur kalium? Në përpilimin dietën tuaj duhet të zvogëlojë futje kripë. Më të marrin fruta dhe perime ushqim të pjekur dhe të freskëta, mundësisht të papërpunuara. A nuk e thith ato, vetëm shpëlarje nën ujë të ftohtë të rrjedhshëm.

Përpiquni për të pastruar apo për të ndarë me thikë vetëm përpara se të hahet, në çdo rast jo për të çuar përpara. Kur gatim ju duhet të përdorni një minimum prej uji, dhe mundësisht steamed ose me nxitje të vazhdueshme, të skuqura në gjalpë. Cilat produkte përmbajnë kalium? Para se të japë një listë të ushqimeve që përmbajnë kalium, ne duam për t'ju tërhequr vërejtjen që më shumë ju përdorni kalium në ushqim, më intensive larë me natrium kanë kështu konkurrenca vjen në trupin e kaliumit dhe natriumit. Driving zgjedhjen e duhur të frutave dhe perimeve, drithërat dhe produktet e mishit mund të bilancit praninë e këtyre dy mineraleve.

Në përmbajtjen e kampionatit kalium në lakër turshi, domate të freskëta në kulpër. I ndjekur nga të gjithë të tjerët. Në një numër të mishit mund të them pothuajse asgjë. Dhe mish gjeldeti me pule, viçi dhe derri dhe madje edhe mish lepuri dhe peshk. Ndër drithëra udhëheqësve - bollgur me hikërror, thjerrëzat. Ata u vendosën përgjatë fasule dhe bizele. Mos harrojmë për zarzavate - spinaq, majdanoz, marule, radishes, asparagus, rrikë. Perimet janë të pasura me kalium, patate (në lëkurat e tyre), lakër, karrota, prej trangujve, bell peppers, panxhar, kungull. Fruta - fruta agrume, mollë, rrush, pjepër, shalqi, ferrë, rrush pa fara i zi, qershi, mango, avokado, banane, kivi.

Ndër pijet - kakao natyrore. Gjithashtu përmban kalium në të thata kajsi, kumbulla të thara, rrush, lajthi, arra. Prania e elementit gjurmë kaliumit (K), është në shumë perime, fruta, manaferrat, qumështit dhe produkteve të mishit. Në këtë drejtim, ju lehtë mund të mbajë nevojën e trupit kërkohet s per këtij minerali. Dhe kjo nuk ka nevojë për të krijuar një dietat komplekse. Le ushqimi juaj është e ndryshme, dhe përfshin produkte ushqimore sezonale, të freskëta dhe të pjekur! Në mënyrë që të