Kalina e kuqe, pronat e shërimit


Kalina kuqe për një kohë të gjatë të njohur për pronat e saj të dobishme. Megjithatë, jo të gjitha amvise dini rreth tyre. Ky artikull do të ju tregojnë se si ju mund të përdorni kulpër kuq, pronat shërimin e këtij kokrra të kuqe. Kalina e përhapur në fushat e vendit tonë. Ajo rritet në pyje me lagështi me hije, shkurre shumë i madh, pellgje larg bregut. Megjithatë, ju mund të rriten kulpër në kopshtin tim. Manaferrat kulpër janë të domosdoshme në përgatitjen e zier frutash, jam, reçel apo pelte dhe për t'u dhënë atyre shije të veçantë. Mblidhni Kalina të fillojnë në tetor. Ajo shije pak si shijen e currants. Pas acar e parë shije të hidhur ndryshimet e kulpër dhe bëhet e hidhur-ëmbël.

Kulpër hidhur shije mund të hiqet në shtëpi. Kjo duhet të mbani berries në ujë të vluar për rreth 6-7 minuta. Pronat e dobishme e kulpër kuq e bëri të njohur jo vetëm në gatim, por edhe në mjekësinë popullore. Fryti i saj përmban valerik, acetik dhe Askorbik acid, vitamina A dhe E. paqëndrueshme, e cila është e pasur me kulpër, të kontribuojë në shkatërrimin e baktereve të dëmshme. Përdorimi i tij i kulpër gjetur në cosmetology, pronat e tij të dobishme janë përdorur kur krijohen tonik, rivendosjen dhe rinovimin e drogës, krem ​​dhe maska ​​e fytyrës. Kulpër shumë e kuqe, pronat shërimin e manave, është një ilaç efektiv në trajtimin e shumë sëmundjeve.


Manaferrat kulpër me shërimin plagë, diuretik, choleretic dhe pronat antiseptik. Infuzion i manave kulpër stimulon zemrën, është e dobishme në hipertension dhe nervozizmi. Për të përgatitur nevojshme për të bluaj 20 gram fruta dhe çiban në 250 ml ujë të nxehtë. A duhet të këmbëngulë 04:00, pastaj tendosje. Marrë para infuzion: 100 ml tri herë në ditë. Gjithashtu, infuzion mund të përdoret nga jashtë për gjakderdhje nga hunda. Infuzion më efektive dhe popullor drogës është manaferrat kulpër me mjaltë. Ajo është përdorur në trajtimin e sëmundjeve të traktit gastrointestinal, sëmundja e mëlçisë, kollitjes rëndë ose votim osyplosty.

Ajo është e përgatitur si më poshtë: 40 g fruta pure derdhur 200 ml mjaltë të nxehtë (40 gradë). Përzierje rezultuar duhet të insistojnë për dy orë. Merrni zierje 4 herë në ditë, pasi të hahet një lugë gjelle. Kulpër shumë popullor, jus korrur. Ajo është e përgatitur si më poshtë: një e treta e kavanoz është e mbushur manaferrat, dhe pjesa tjetër - sheqer. Banka me një pushim pak më të mbuluar të mbuluar në një vend të freskët. Gjashtë muaj më vonë, kulpër i gatshëm për përdorim. Kalina e kuqe, pronat e tij medicinale janë përdorur gjerësisht si një kozmetike, ajo ndihmon të pastruar lëkurën, largon Freckles dhe është përdorur për të trajtuar aknet.

Për të arritur efektin më të mirë, kulpër freskët lëng është e përzier me salcë kosi. Kalynova maskë aplikuar në fytyrë për rreth 20 minuta dhe pastaj del me të larë me ujë të ftohtë. Lëng të freskët është përdorur për dhimbje koke. Morse e kulpër përmirëson aciditetin e stomakut, duke vepruar si fonde vitaminë. Por trajton jo vetëm kulpër kuq (kokrra të kuqe). Pronat medicinale janë në pemë leh. E saj të mbledhura në fillim të pranverës, dhe pastaj të grimcuar në pluhur. Ajo është përdorur në menstruacioneve dhimbshme dhe gjakderdhje të brendshme: 4 teaspoons pluhur leh duhet të derdh 250 ml ujë, vlim për gjysmë ore, pastaj tendosje dhe derdh ujë.

Supë të marrë 1 tbsp. l. tri herë në ditë para ushqimit. Kur përdoret gjakderdhje të brendshme e mëposhtme infuzion: 4. l. kore mbushur 200 ml 70% alkool, dhe këmbëngulin 10 ditë pa dritë. Tretësirë ​​marrë 1 lugë gjelle 2 herë në ditë. Zierje efektive lëvore në trajtimin e kolle, ftohjes, astmës. Kjo është bërë si vijon: 1 tbsp. l. leh pluhur të thatë derdh 250 ml ujë dhe pastaj i zier për 10 minuta. Supë të qëndrojë për 02:00, dhe pastaj të filtruar. Ajo duhet të marrë 1 tbsp. l. tri herë në ditë. Në trajtimin e çrregullimeve të tilla si stërkungull, pagjumësisë, konvulsione, histerisë, të marrë një zierje nga rrenjet rose, e cila eshte pergatitur si vijon: kulpër rrënjës prerë imët, dhe pas 3.

l. papërpunuara derdh një litër ujë të ftohtë për gjysmë ore. Brenda gjysmë ore zgjidhje rezultuar u ngrohur për ngrohje të ulët, pastaj tendosje. Rezulton supë është derdhur në një banjë të mbushur me ujë me temperaturë 36-37 ° C. banjë me një zierje duhet të merren në kohën e gjumit për 15-17 ditë. Pastaj një pushim për pivt