Kalina receta kuqe, pronat


Në natyrë ka shumë bimë të mrekullueshme që kanë pronat medicinale, dhe një prej tyre - kulpër. Ajo të gjitha pjesët e pemës janë përdorur healers për të trajtimin e shumë sëmundjeve dhe gjeti vendin e tyre në prodhimin kozmetike e krem, shampoos, conditioners dhe produkteve të tjera. Pra, ne tani e konsiderojnë si përdoret në mjekësi popullore kulpër recetave të kuqe nga decoctions e saj dhe infuzione, pronat e leh, lule, twigs dhe manaferrat. Ne e dimë se ata të gjithë përmbajnë sasi të mëdha të acideve organike: formik, izovaleryanovuyu, acetik, kaprinovuyu, linoleik, dhe vaj tjetër, taninet, rrëshirë.

Fryti përmban taninet, sheqerna, acide organike dhe vitaminë C. Kjo përbërje të pasur kimike dhe shpjegon se pse kaq kuqe vetitë shëruese kulpër e gatuar barnave të saj. Ajo nuk është manaferrat rastit kulpër rrit muret e zemrës kanë choleretic diuretik, plagë shëruese dhe efekt anti-inflamator. Jo më kot ... Kalina kuqe në mjekësinë popullore është përdorur gjerësisht si një ilaç. Këtu janë disa këshilla se si të përdorin një zierje dhe infuzion kulpër: * Nëse frytet e kulpër kuzhinier në mjaltë, kjo është një mënyrë e madhe për të ndihmuar të heqin qafe e kollë, ftohjet, ënjtje. * Lëng nga gjethet e kulpër dobishme në vlon, blisters, skuqjen e lëkurës.


Ajo do të zbatohet si në (në të katërt nga kupa e tri herë në ditë) dhe (lëkurë të smeared dhimbshme) nga jashtë. Kalina ilaç i kuq si një tretësirë ​​e manave - një mjet i domosdoshëm për atherosclerosis, gastrit, Ulçera, kolit, hipertensionit dhe sëmundjeve të njomë. * Infuzion e lulet e kulpër rekomanduar për menstruacioneve dhimbshme, gastrit me ulur sekrecionet e stomakut lëng. * Supë me fruta dhe lule kulpër ndihmon me anginë. * Nëse rrënuar nga kapsllëk kronik, ajo mund të ndihmojë fruta të freskëta të kësaj shkurre. Kalina e kuqe - receta tradicionale: Ato prona që kanë kulpër drogë të kuqe, ka kohë që janë përdorur gjerësisht në mjekët popullore.


Për shembull, shoots rinj të kulpër veshka rekomandohet për diatez. Përgatitja infuzion të drogës me ta si ky: lakër vendosur në një tenxhere dhe të mbushur me ujë, dhe vihet në një zjarr të ngadaltë në furrë. Pas 3-4 orësh filtruar nëpërmjet napë dhe derdh mjet të gatshëm në shishe qelqi të errët. Dyqan supë në një vend të freskët. Jepni fëmijët pasi të hahet 1 tsp tri herë gjatë ditës. Nëse është e nevojshme, ajo mund të ëmbël. Gjatë trajtimit pacientët nuk janë të rekomanduara për të dhënë ushqime acid ose të kripura. Nëse kulpër lëng shpesh lubrifikuar fytyrën, ajo do të ndihmojë të hequr qafe e puçrra fytyre dhe zashlakovannyy të qartë të lëkurës.

Manaferrat supë të përdorura për ënjtje, tendencë ndaj histerisë, hipertension. Për këtë kulpër manave (1 tbsp) derdh një gotë me ujë dhe kuzhinier për tridhjetë minuta në një zjarr të qetë, pastaj ftohur, filtruar dhe ujë u shtua në nivelin fillestar. Merrni atë pas ngrënies për një - dy lugë tre ose katër herë në ditë. Gjithashtu në këto sëmundje mund të përdoren infuzion: manaferrat grimcuar (2 tbsp) derdh ujë të valë dhe të ngrohtë rreth ngrohjes mesme për 15 minuta. Ztsidzhuyut infuzion dhe cool. Merrni rreptësisht pas ngrënies 3-4 herë në ditë për një filxhan të tretë. Nga leh e kulpër të bërë një supë, i copëtuar leh thatë (1 tbsp) derdh një gotë me ujë dhe çiban për tridhjetë minuta, filtër.

Supë të dobishme me çrregullime neurotike, të marrë atë pas ngrënies për një të tretën e një gotë në 4 herë në ditë. Warm manaferrat supë kulpër me mjaltë - ilaç i shkëlqyer popullore për ftohjet me ethe, kollë të zgjatur, në të gjatë osyplosty edemë zë. Kalina kokrra të kuqe e kuqe pronat infuzion e manave ose lë me anginë dhe inflamacionet tjera të zgavrën me gojë përdorur për gargling. Supë me twigs të rinj të marra si një ilaç djersitës, me mostretje, me skrofull (diarre). Zierje e leh e kulpër - hemostatic shkëlqyer përdorur me sukses në gjinekologji.

Ajo është bërë obligim për mitrës dhe gjakderdhje të tjera të brendshme. Supë lëvore rrit tonin e mitrës dhe vasoconstriction. Me puçrra fytyre, ekzemë, liken përdorni rrit lëng, duke e vënë atë në lëkurën tuaj, apo të përgatisë një infuzion të veçantë, e cila është marrë me gojë. Për këtë kokrra të kuqe kulpër kuq në numër 2 tbsp tolchetsya në një gotë, derdhi një gotë me ujë të zier, të moshës 15-20 minuta dhe pastaj filtruar përmes një garzë të dyfishtë. Merrni infuzion 4 herë në ditë për 1 / 3-1 / 4 filxhan. Kjo nuk është larg të gjitha recetave me kulpër kuq. Në Trawniki, ato përmbajnë shumë më tepër, leh zagotovte kështu në kohë, twigs dhe frytet e aksioneve të saj.

Ajo dimrit do t'ju ndihmojnë në shumë sëmundje. Gjëja kryesore që ai ishte në kohë në majë të gishtave tuaj! Svetlana44,