Kalina receta kuqe për dimër, të prerë kulpër


Kalina ka kohë që janë nderuar si një bimë medicinale që ndihmon në trajtimin e shumë sëmundjeve. Jo vetëm manaferrat por lë, twigs gëmushë përdorur në mjekësinë tradicionale. Por, natyrisht, më e dobishme është manaferrat e kuqe e kulpër. Ato përmbajnë disa lloj vitamina esenciale C, A, E, K, B6. Përveç kësaj, vitamina C në to se në limon. Kjo është arsyeja pse manaferrat janë thelbësore në dimër, sezonin e ftohjet dhe gripit. Nëse dikush në familje është i sëmurë, kulpër gjithmonë vijnë në shpëtim shpejt do të vënë pacientin në këmbët e tij, rritjen e imunitetit të të gjithë anëtarëve të familjes. Për të korrigjuar këtë dimër e mrekullueshme ishte gjithmonë në dorë, ju duhet të përgatiten për frytet e ardhshme të kulpër.

Si për të bërë këtë, unë dua të ju them. Kjo ju mund të mësoni më shumë nga artikullin "Kalina kuqe: receta për dimër, mbledhje të prerë." Siç e dimë të gjithë, manaferrat kulpër hidhur. Pra, është më mirë për të mbledhur ato pas hit parë acar. Në këtë rast, hidhërim zhduket dhe fruta do të jetë i ëmbël, shije të këndshme. Recipes mbledhje korrje në dimër Manaferrat ngrira Ju mund të marrin ato menjëherë, të lajë, të thatë. Bëni një të pastër, manaferrat thatë në enë plastike dhe të ngrirë në frigorifer. Në dimër, ky produkt i ndërmjetëm mund të jenë të përgatitur pije të mrekullueshme frutash shërim, pelte, përdorni manaferrat për të dekoroj enët apo si një mbushje për pies.


Kjo recetë do të mbajë të gjitha vitaminat që përbëjnë berries freskëta. Korrur në këtë mënyrë ata janë më të dobishme. Kalina me sheqer Kjo recetë gjithashtu do të mbajë vlerën e frutave të gjithë dimrit. Përgatitja 700 g. Të sheqer per 1 kg e manave pjekur. Tërësisht shpëlarje kulpër, e thatë, duke deklaruar shtresë të thatë peshqir të pastër. Kimik, manaferrat e pastra të bërë një kavanoza të pastër të thatë, i hedh sheqer. Sheqeri duhet të mbulojë plotësisht manaferrat. Mbyllni kavanoza kapak polietileni dhe dyqan në frigorifer. Delicious pelte Kalinowo Gatuar këtë recetë për një pelte shijshme dhe jo njeri i pangopur pak nuk do t'i jepte një provoni.

Për të përgatitur atë, të kalojë përmes manave të pastër shtrydhëse frutash e perimesh të thata. Ju do të Kalynovy lëng. Tani, shtoni lëng të sheqerit në shkallën prej 1: 1 ose 1: 2. Tërësisht llokoçis, vihet në ngrohje të ulët, ngrohjes, nxitje të vazhdueshme. Kur sheqeri është shpërbërë plotësisht, pelte gati. Derdh atë në kavanoza nxehtë sterilizuar, roll up. Lëndët e para, mos hidhni pjesën tjetër. Ajo mund të përdoret për të bërë pije frutash, pije. Berries në shëllirë Shtrydh lëng, si në recetë e mëparshme. Mix 3 pjesë lëng me 7-8 njësi të manave të tërë. Nxehtësia rreth ngrohjes ulët, të sjellë një çiban, por nuk vlim.

Menjëherë derdh në të nxehtë, kavanoza sterilizuar. Bankat e pasterizuar është 5 në 20 minuta, në varësi të madhësisë. Pastaj mblidhem dhe për të hequr depozitave. Mjekësi kulpër lëng 1 kg e manave ju do të duhet 1 filxhan ujë dhe sheqer. Lahen, e thatë, manaferrat pjekur, kaloni ato nëpërmjet shtrydhëse frutash e perimesh. Lëndët e para të mbuluar me ujë të mbetura, vlim për rreth 5 minuta, tendosje. Vendos sheqer në supë të nxehtë, përzierje me lëng. Hot hedh në të pastër, kavanoza sterilizuar, roll. Mbajeni këtë lëng mund të gjithë dimrit. Kalina në mjaltë Hidh pastër, manaferrat pjekur me ujë të valë, fshij nëpër një sitë për të pure shtetin.

Fara e mbetura dhe lëvozhgë, hiqni, dhe ka marrë një shumë të mjaltit, përzierje 1: 1, dhe përzierje deri qetë, vend në një enë të mbyllur fort në të ftohtë. Pas një jave ju mund të hani. Kalyna shurup të ëmbël në dimër Përgatitja për këtë recetë 1 litër. kalinovo lëng të freskët, 2 kg sheqer, një qese (10 g) të acidit citric. Mix lëng me sheqer, vlim, hiqni shkumë. Ulja e ngrohjes, i hedh acid citric, kuzhinier rreth ngrohjes ulët për 5 minuta. Pastaj cool, tendosje, derdh në shishe të pastër, priza zakuporte. Mbani ftohtë të gjithë dimrit. Kalina kokrra të kuqe e shkathët.

Ndërsa në qoftë se ju nuk janë përgatitur, ajo do të vazhdojë të mbajë pronat e saj shëruese gjatë gjithë dimrit, deri në pranverë. Prandaj, përdorni këshillën time dhe të përgatisë veten të dobishëm, pjesë e shijshme e mbledhje. Pastaj ju dhe shtëpinë tuaj nuk do të kenë frikë nga ndonjë ftohtë. Dhe kur kjo është qesharake pushimet e dimrit, ju gjithmonë mund të papritur miqtë tuaj cm