Kalina përfitim manaferrat e kuqe, leh, gjethe, lule dhe shoots


Kalina e kuqe në kulturën sllave ka qenë gjithmonë një simbol i dashurisë dhe rehati. Pothuajse çdo shtëpi ishte një zgjua të kësaj bime, dhe vdekja e tij nuk ishte shenjë e mirë. Kalina është përdorur si një pemë e dasmës - ajo e bëri me buqeta dhe i dha të rinj. Ajo u besohet se ajo mishëron bukurinë dhe pafajësinë e nuses. Kjo bimë është larg nga vendi i fundit në recetat e mjekësisë tradicionale. Ajo ka shumë prona medicinale dhe ka praktikisht nuk ka contraindications për përdorim. Manaferrat kulpër përdoret si delikatesë hollë - ata zatsukrovuyut, bllokime gatuar dhe shurupe, karamele dhe pelte, shtuar në mallrat e pjekur.

Nëse ju mbledhur ato pas acar e parë - ata nuk janë aq të hidhur. Në mjekësinë popullore, e përdorur jo vetëm fruta, por pjesët e tjera të pemës. Kjo është arsyeja pse unë do të marrë atë gjuhë si përdoret kulpër përfitimit manaferrat e kuqe, leh, gjethe, lule dhe shoots tregoj pse. Pronat medicinale e kulpër kuq Kjo bimë është unik në aspektin e shumëllojshmërisë së përdorimit në mjekësinë popullore. Kalina kuqe është përdorur sukses për trajtimin e sëmundjes ulçere, gastrit me aciditet ulët, enterocolitis, hipertension, vasospasm, sëmundjet e mëlçisë dhe urogjenital femëror, sëmundjes koronare të zemrës, arteriosklerozës, ftohjes dhe sëmundjeve virale, vitaminë mangësi dhe anemise, reumatizma.


Kjo jo vetëm që mbledh manaferrat, leh e kësaj bime është përdorur për të trajtuar histeri, dhimbje dhe gjakderdhje. Kalina - një shumë e zakonshme dhe për këtë arsye në dispozicion të bimëve, për më tepër ajo është bukuri i thjeshtë dhe i ndryshëm. Manaferrat e saj përmbajnë sasi të larta të acidit askorbik, pothuajse dy herë më shumë se në agrume dhe kripëra hekur shumë. Përveç frutave të kulpër pasur me vitamina E dhe A. Kalina kokrra të kuqe të pronave të dobishme janë trajtuar si kozmetike konsiderohen efektive. Ajo ka një rinovimin, exfoliating, anti-inflamator, tonik, infektues up dhe rivendosjen e pronave të lëkurës.

Kjo kulpër është anëtar i produkteve të ndryshme të kujdesit anti-plakje. Disa receta përdorimi i kësaj bime në mjekësinë tradicionale - Kur ftohjet, kollë, dhe edemë të rënda duhet të shpëlarë tërësisht rreth një kilogram e manave. Pas dele e tyre në një tigan smalt dhe derdh kilogram mjaltë të lëngshme. Hiq enë në frigorifer. Një ditë, të vënë pan në një zjarr të vogël dhe ngadalë të sjellë një çiban, nxitje të vazhdueshme. Pastaj fikur ngrohjes dhe le produkt cool. Shurup rezulton është e rekomanduar për të marrë një çift i lugë tri herë në ditë.

Gjithashtu, ftohjet, kollë, bronkit, ethe, pneumonia provoni lugë zaparyty çift të manave të pintë ujë të valë. Ata kapak mbuluar dhe diçka të mbështjellë - atëherë le të krijoj 8 - 10:00. Pas infuzionit të tendosje, vidzhavshy manaferrat dhe merr me mjaltë natyral filxhan të tretë katër herë në ditë.
Para mjet e nevojshme gatim të ngrohtë deri. - Kur lezione të lëkurës - vlon, puçrra fytyre, blisters - rekomandohet lëng i shtrydhur nga gjethet e kulpër. Ajo mund të përdoret për të lyej lëkurën e prekur dhe ha një filxhan çerek tri herë në ditë.

Për të lyej lezione mund të përdoret dhe lëng nga manaferrat. Një gotë me lëng për përzierje me njëqind gram vodka dhe vënë në frigorifer. Përdorni çdo ditë si një locion. - Kur gastrit (me aciditet të ulët), dhe menstruacioneve dhimbshme Narva lule kulpër dhe të larë ato tërësisht. Hidh një grusht lule pintë ujë të valë dhe të sjellë një çiban rreth ngrohjes ulët. Lër të mbush për një orë nën kapuç. Pini filtruar gjysmë lëng mishi një filxhan tri herë në ditë. Nëse ky lëng për gargarë zierje - ajo do të ndihmojë të hequr qafe të grykët. - Nëse kapsllëk përpiqen çdo ditë për të ngrënë gjysmë manaferrat Snowball qelqi, pak duke shtuar mjaltë.

Kjo është vlerë e tyre me kocka, përtyp tërësisht. - Kur diatez në fëmijë të vegjël është e rekomanduar në fillim të pranverës prerë shoots rinj të kulpër, ulur ato dhe të vënë në një tigan. Pastaj t'i mbushur me ujë të ngrohtë për të bërë atë vetëm të tyre - vetëm batanije. Dërgo enë në një furrë të nxehtë për dëshirë e madhe për të 03:00. Pasi le të ftohtë, tendosje dhe derdh të lëngshme në një shishe qelqi të errët. Ato mund të ruhen në frigorifer. Mjet duhet të japin fëmijës një lugë çaji menjëherë pas zgjimit (në 02:00 me ushqimin), pasdite (pas 02:00) dhe pas darke (1,5 orë). Në kryerjen e trajtimit është e rekomanduar për të zgjedh ushqim për fëmijë, dietë përjashtuar kripë dhe kosi.

- Hipertension, të rënda ënjtje, dhimbje koke dhe histeri rekomanduar mënyrën e mëposhtme. Hidh dy lugë manaferrat pintë ujë të valë dhe kuzhinier rreth ngrohjes ulët për gjysmë ore. Lër të qëndrojë për një orë, pastaj tendosje dhe shtoni ujë të valë të vëllimit origjinal. Marrë ajo nënkupton një palë lugë tre herë në ditë. Kjo është bërë e mirë në gjysmë ore para ngrënies. - Për trajtimin e neurozë, histerisë hyperexcitability dhe derdh dy lugë leh pintë ujë të valë. Vlim për gjysmë ore dhe le të qëndrojë për rreth një orë. Merrni këtë ilaç duhet një filxhan së tretë tre herë në ditë pas ngrënies.

- Llojet e ndryshme të gjakderdhjes është e rekomanduar për të përgatitur një tretësirë ​​nga leh e kulpër. Bluaj lëndë e parë dhe të mbushur dhjetë lugë shishe tij vodka. Insistojnë dhjetë ditë, të marrë një lugë gjelle tri herë në ditë. Tretësirë ​​jo edukate pak ujë vetëm para përdorimit. Kalina e kuqe mund të ndihmojë me Sëmundjet e ndryshme. Pronat e saj të dobishme përdoren për një kohë të gjatë dhe jo një brez i paraardhësve tanë, dhe për këtë arsye ju nuk do të jetë frikë të përdorin ato. Catherine