Kalina pronat e kuqe të dobishme


Kur tetor të kuqe bush kulpër (ose normale) pjek manave të ndritshme të kuqe, shije paksa të hidhur. Nëse kjo kokrra të kuqe kushtuar pak vëmendje, ajo do të ju falënderoj dimra të ftohtë. Kjo familje shkurre zhymolostevyh deri në tre metra i gjatë, në rritje në gjetherënës dhe të përziera pyjeve, edges pyjore, livadhe, clearings, përgjatë brigjeve të liqeneve dhe lumenjve. Ajo mund të gjendet në pjesën evropiane të vendit, në Siberi, rajonet hirnycholisovyh të Krime dhe Kaukaz. Ajo mund të shihet në kopshte, parqe si një fabrikë dekorativ. Në lëvore kulpër kuq përmban taninet, miritsilovyy alkool, acide organike (palmitik, formik, kaprilik, acetik, kaprinovuyu, linoleik), resins, phytosterols, flobafeny dhe manaferrat - sheqer, vitaminë C, taninet, acid acetik dhe izovaleryanovaya.

Kalina kuqe të përdoret për të bërë lëng, bllokime, lutem. E saj të ngrira dhe të thata. Pronat e dobishme e kulpër kuq ka kohë që janë përdorur në mjekësinë popullore dhe tradicionale. Me zierje e leh e kulpër të ndaluar dhe për të zvogëluar gjakderdhje të brendshme, supë ka qetësues, vasoconstrictor, antispasmodic dhe efektin anticonvulsant. Frutat e kulpër kuq përforcojnë uljen e muskujve të zemrës, dhe kanë plagë-shëruese pronave, anti-inflamator, diuretik dhe choleretic. Në kollë Ftohtë vazhdueshme, ethet e ftohjet, zë osyplosti, edemë, diarre përdorni një zierje e manave me mjaltë - ilaç popullore domosdoshëm.


Zierje ose infuzion e kokrra të kuqe ndihmon me vlon, ekzemë, xhevairi ulcerat të ndryshme, sëmundje ulqeroze të zorrët dhe stomaku. Duke marrë parasysh sa i pasur në kulpër kuq përbërjen e saj, Pronat e dobishme e rrushit të përdorura për të bërë shumë akuza vitaminë. Lëng nga manaferrat e kulpër përdorur në verdhëz dhe mëlçisë sëmundjeve. Zierje e leh e kulpër përdoret në mjekësinë popullore si në konvulsione dhe histeri si një qetësues dhe agjent antispasmodic. Ajo përdoret gjithashtu për skrofull në fëmijët me kollë dhe astma, ftohjet, në praktikë gjinekologjike si një shtrëngues.

Përdorni dhe pronat e dobishme e fidaneve të rinj dhe fara e kulpër kuq: zierje e fidaneve të rinj është e dobishme për drejtimin skrofull dhe supë fara - me dispepsi (mostretje) dhe si një ilaç djersitës. Kur angina për gargling marrë infuzion i lule, manaferrat dhe e lë. Pra, pronat e të dobishme janë praktikisht të gjitha të kulpër kuq. Frytet janë korrur në shtator dhe tetor, lule dhe fidaneve të rinj - në maj dhe qershor, dhe fruthi - në prill. Si për të përgatitur një zierje e leh e kulpër? Në 1 gotë me ujë në vlim leh e kulpër (10 gram), të lënë për 2 orë, pastaj tendosje dhe të marrë 3 herë në ditë për një lugë gjelle.

Manaferrat kulpër bëjë infuzion si vijon: një filxhan ujë të valë insistuar 02:00 lugë gjelle e kulpër manaferrat, filtër. Merrni rreptësisht para ngrënies 3-4 herë në ditë për dy lugë. Kur menstruacionet e dhimbshme e rëndë, gjakderdhje mitrës dhe hemorroide duke përdorur tretësirë ​​alkoolit nga leh e kulpër, kulpër leh (një lugë gjelle) pour 50% - alkool MEA (100 ml), insistojnë në një vend të ftohtë të errët javë, atëherë filtruar. Përfunduar tretësirë ​​marrë para ngrënies 2-3 herë në ditë për 15-30 pika. Çdo infuzion, zierje mund të jetë i holluar me mjaltë ose të përgatitur një tretësirë ​​me mjaltë (mjalti derdhur manaferrat nxehtë kulpër dhe të insistojnë 7-8 orë).

Me petals Snowball brewed çaj, i cili është i dobishëm në skrofull. Një lugë çaji i petals (ju mund të marrë si të freskëta dhe të thata) ujë të zier dhe insistojnë 10-15 minuta. Marrë 1/3 filxhan 5-6 herë në ditë. Pronat e dobishme e kulpër kuq është përdorur në kozmetikë, në një mjedis industrial të bërë tinktura, tonics, maska, shampoos. Në shtëpi, ajo është e dobishme për të fshirë të pastër lëng me vaj e lëkurës u rrit, me lëkurë normale - të bërë maskë (e verdhë veze vezë të përziera me lëng të kulpër). Nëse keni maska ​​lëkurës thatë rekomandohen me mjaltë të përzier me lëng të kulpër. Kalina është përdorur në gatim, si pije, salcat dhe condiments.

Këtu ka një ajo - kulpër kuq Pronat e dobishme e pamohueshme e saj dhe për shkak se ajo pretendon vend të lartë në kabinetin e mjekësisë në shtëpi. Mos harroni se edhe kur duke përdorur calla
Kujdes HN i kuq duhet të ushtrohen gjatë shtatzanisë, hipotension, gurët në veshka, përdhes, artrit, koagulimit të lartë të gjakut dhe rrit aciditetin e stomakut. Svetlana44,