Kalina - karakteristika të bukur recipes


Sipas mjekësisë tradicionale, nuk ka asnjë sëmundje, e cila do t'i dorëzojë kulpër. Fryti i saj për vetitë e saj shëruese mjedër superior dhe vitaminë C në to se sa në të egra u rrit. Për qëllime mjekësore përdorin të gjitha pjesët e bimëve, leh, gjethe, lule dhe fruta. Sot ne flasim për këtë fabrikë interesante dhe kushtoj atë artikull "kulpër -. Karakteristika të bukur recetave" Kulpër Si të dobishme? Siç është përmendur tashmë, për vlerat vitaminë Kalina vë shenjën e barazimit për hips, manaferrat, rrush pa fara e zezë, mjedër, det-buckthorn, limon. Përveç përmbajtjes së lartë të vitaminës C, manaferrat e saj janë të pasura me carotene, hekur, fosfor, kalium, magnez, jod dhe bakër.

Gjithashtu, përbërja e tij është sheqer, pektin, taninet. Për pacientët me tuberkulozit kulpër - barnave esenciale. Pacientët e tillë duhet grusht përditshme e manave të ngrënë ose pirë 1 tbsp. l. lëng kalinovo. Gjithashtu bimët frutore të kontribuojnë në trajtimin e hipertensionit, tidies sistemin nervor. Përgatitjet në bazë të tij janë përdorur për të përmirësuar të muskujve të zemrës, normalizimin normë zemër. Pronat e dobishme që kanë kulpër, uljen e kolesterolit të keq, trajtimin e atherosclerosis, posedojnë choleretic, plagë shëruese efekt. Droga nga ajo e rekomanduar si një masë parandaluese kundër kancerit.


Bimore mund të gjenden pothuajse kudo në Rusi. Ajo është mbledhur drejtpërdrejt grupimeve, të ngrira në frigorifer apo thatë. Fruta të ngrira të humbasin hidhërim të tyre karakteristike, ato mund të përdoren për të bërë vitaminë çaj, fruta zier, pelte, reçel, pelte. Me manaferrat gatuaj raki shijshme, gatuaj bllokim. Recipes nga kulpër për trajtimin e Sëmundjet e ndryshme * Nëse ju hani një fryt një furçë ditë mund të normalizojë funksionin e zemrës.
Berries veprojë si një diuretik i butë, largimin e lëngjeve të tepërt nga trupi, duke reduktuar enjtjen. Prandaj, kulpër gjithashtu jashtëzakonisht i dobishëm në sëmundjet e mëlçisë. * Për të hequr qafe beriberi, ju mund të gatuaj një ilaç të shijshme.

Për ta bërë këtë, obshparte (të ngrira) manave të freskëta, fshij ato nëpërmjet një sitë, përzierje me mjaltë 1: 1. Hani një lugë Ky mjet agjërimit zapasayuchys vitamina esenciale për ditën. * Nëse fyt i sëmurë, ngjirurit e zërit u shfaq, 1 tbsp. l. Manaferrat grimcuar pour 1 tbsp. ujë të vluar, të përfundojë, le të paraqiten disa orë. Pastaj tendosje dhe pini 1 tbsp. l. tri herë në ditë, të njëjtën shpëlarje fyt infuzion. Kur pacientët ethe kanë ngrënë gjatë me kulpër çaj. Çaj Kalyna është gjithashtu e dobishme në sëmundjeve të traktit gastrointestinal. * Lëng të freskët, supë, çaj dhe fruta të bimës së përdorur për të trajtimin e kollë, ata ndihmojë të hequr qafe e hemorroide, kolit, ulcera peptike.

Në ditët e vjetra mjekëve të trajtuara tumore në lëkurë, përzierje lëng me shurup në mënyrë të barabartë me përzierje dhe lubricating zonën e prekur. * Bronkit, pneumonia, përzierje pjesë të barabarta manaferrat grimcuar me mjaltë, pour 1 litër. ujit. Cook rreth ngrohjes ulët për 10 minuta. Tendosje. Merrni 0,5 cent. në mes të ngrënies. Kur gjakderdhje, duke përfshirë mitrës, edhe me 2 tbsp. l. bimët leh derdh gjysmë litër ujë të vluar, le të krijoj është një termos brenda natës. Atëherë pini një filxhan çerek i infuzion tri herë në ditë. * Nëse alergji torturuan, skuqjen e lëkurës dhe sëmundjet tjera të lëkurës, të marrë 2-3 herë në dush javë terapeutik me sprays u rrit.

Për ta bërë këtë, thyejnë fushë e 100-300 m. Degëzat, të mbushur me ujë (4,5 litra) të vluar, të mbuluar me një peshqir, le të është 01:00, atëherë infuzion tendosura derdh në banjë përgatitur. Uji duhet të jetë jo më i lartë se 37 gradë. Kalina është veçanërisht e dobishme për gratë, sepse përmban prototipe të hormoneve femërore. Me bimë mastopathy trajtuar me sukses, gjakderdhje mitrës, menstruacioneve dhimbshme. Kur i mitrës miomes mix sasi të barabarta kalinovo lëng dhe mjaltë. Merrni makinën tuaj në skemën: Javën e parë, çdo mëngjes me stomak bosh, ju duhet të merrni për të korrigjuar maja e një lugë çaji, lugë javën e dytë të tretë, të tretë - në mëngjes dhe në mbrëmje për 1 h.

l, i katërt -. në mëngjes, para se të krevat 1 tbsp. lugë. Pastaj merr një pushim 1 muaj. pastaj propyyte gjithë rrjedhën, vetëm në të kundërt. * Nga ftohjet dhe gripit të bluaj 20 manaferrat, derdh një sasi të vogël me ujë të valë, shtoni mjaltë për shije. Pini si një vitaminë, antipiretik, tonik. Kundërindikimet për zbatimin e kulpër Bimët Përgatitjet bazë nuk janë të rekomanduara për të marrë me sëmundje të rënda të veshkave, koagulimit të lartë të gjakut, tromboza, shtatzënisë. Këtu mësuam mjeteve juridike popullore receta që përdorin kulpër pronave të dobishme të manave dhe contraindications për përdorimin e tij.

Megjithatë, para se të aplikoni për trajtimin e bimëve, konsultohuni me mjekun tuaj. Cheers! Svetlana,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!