Calendula - karakteristika të bukur recipes


Calendula ka kohë përdorur si një ilaç. Në ditët e sotme, kjo nuk mund të mbledhë atë vetë, vetëm të blej fitootdele në çdo farmaci. Ajo mund të përdoret si një periudhë klimatike në sëmundjet e zemrës, i shoqëruar nga aritmia, Ulçera duodenale dhe sëmundjeve të stomakut të traktit biliar dhe mëlçisë, hipertensionit, gastrit dhe disa sëmundjeve të tjera. Për shkak të cilësisë së bimëve që ajo është bërë në mënyrë të shëndetshme, ju mund të mësoni nga artikullin "Calendula -. Karakteristika të bukur recetave" Studimet eksperimentale kanë treguar bimët që kanë pronat Calendula, veprimtari farmakologjike, të cilat janë shkaktuar nga fakti se lulet e tij përmbajnë komponimet biologjikisht aktive - flavonoids, vitamina dhe carotenoids.

Studimi i Calendula përgjithshëm aplikimit gjetur se ajo siguron efekt frenues mbi excitability refleks të njeriut dhe aktivitetit të tij fizik. Ajo ka veti të forta antibacterial kundër disa patogjene - veçanërisht streptokokeve dhe Stafilokoket. Falë tyre, ajo është e përgatitur me ointments, tinctures dhe infuzione. Droga e bëra nga shporta lulesh, e përdorur nga jashtë për të trajtimin e zgjatur shërimin e plagëve, djegiet dhe fistulat. Ajo përdoret gjithashtu për gargling (me anginë dhe stomatiti) dhe zgavrën me gojë. Dhe pronat e Calendula aktivizuara mjekësinë popullore përdoret tretësirë ​​në sëmundjet e tëmthit dhe mëlçisë, shpretkë, dhimbje stomaku kohë, kollitje, gurët e fshikëzës, rakit, skrofull, hipertensionit dhe neurozë kardiak.


Kur erozioni dhe të çara rreth anusit është aplikuar jashtë.

Receta Calendula: Tretësirë . '20 Calendula derdh 100 ml. alkool (70%) dhe të lënë për 2 javë. Strain dhe merr 20 - 30 pika 3 herë në ditë. Ky infuzion do të heq dhimbje koke, të rritur efikasitetin dhe për të përmirësuar gjumin. Gjithashtu përdoret për hipertension (trajtimi i kryer 3 javë, domosdoshmërisht mund të zgjasë) me rakit, ulcera, sëmundjet gastrointestinale, kanceri, me gulçim, aritmi të zemrës, si një mjet për të rritur shëndetin dhe choleretic. Calendula tretësirë ​​është e gatshme për këtë recetë mund të shpejt të eleminuar inflamacion purulent dhe inflamacion në plagët, ulcerat proceseve.

Gjithashtu përshpejton dukshëm shërimin plagë dhe rigjenerimin e indeve. Ajo është përdorur topically për plagët lubrifikim, fytyre, djegie, plagë, shkurtime, gërvishtjet, dhe si një locion. Ajo ka një efekt të mirë në sëmundjet e fytit (gargarë), zgavrën me gojë, në sëmundjet e syrit (konjuktivit, elb, blepharitis). Për qëllime të tilla tretësirë ​​duhet të jetë i holluar me ujë në një raport prej 1:10. Tinctures praktikuar përdorimi dhe fushë gjinekologjik. Ndihmon me erozionit qafës së mitrës dhe ulcerat.
A douching dhe kompresa, para-holluar me ujë 01:10. Për trajtimin e tretësirë ​​fistulat mix (01:10) në proporcione të barabarta të zgjidhjes borik acid 3%.

Vporskuvaty nevojë direkt në fistula kanalit. Ajo është përdorur në blepharitis. Masazh kjo përgjithmonë, dhe pastaj lyej atyre tretësirë. Procedurat për të kryer çdo ditë apo 3 - 4 herë në javë. Infuzion . Merrni 2 tbsp. l. lule kumak dhe pour 1 filxhan ujë të valë. Të bësh këtë është e nevojshme në një tenxhere smalt. Atëherë të mbuluar dhe të vënë në një banjë me ujë për 15 minuta. Vendin ftohur për 45 minuta, tendosje dhe sasia e rezultuar me ujë të zier të sjellë në 200 ml. Ajo përdoret për parandalimin e gastritit. 1 lugë gjelle 2 herë në ditë para ushqimit. Si locion është përdorur si një ilaç për puçrra fytyre.

Calendula Vaji . Bluaj në një pluhur dhe 10 gram lule të përziera me bazë yndyrë të shtohet gradualisht. Pesha totale duhet të jetë 50 m., Ekzistues derri i shkrirë yndyrë, yndyrat patë ose vazelinë. Krem gatuar, i cili përfshinte Calendula, aplikuar jashtë kafshon, djegiet, plagët, etj Aplikoni një shtresë e hollë e kërkuar shkatërrimit në vend jo më shumë se 3 herë në ditë. Së fundi, kujtojnë se Calendula - të njëjtin ilaç si zakonisht ne tableta, kështu që duke përdorur recetave kombëtare, në mënyrë rigoroze të ndiqni recetë! Veliçko Nikolai,