Kalgan - përdoret në mjekësinë popullore, pronat, recipes, Kundërindikimet, foto


Përshkrim. Kalgan apo barishte Bloodroot i drejtë - një bimë barishtore shumëvjeçare e 0,10-0,40 m në lartësi. Në ngarkim të familjes Rosaceae. Rhizome ndërtoj cinquefoil me shumë rrënjë të vogla, drurë, kuqërremtë-kafe, të trasha. Lë krupnozubchatye, trigjethësh, alternative. Rrjedh bimë që ngrihet, i drejtë, top - degëzuar. Lulëzuar bimët janë të rralla, të ndritshme të verdhë, chotyrypelyustkovi në gjeth të gjatë, me një numër të madh të stamens dhe pistils. Ajo lulëzon nga maji deri në shtator, 5-7 g. Nga të jetës. Fruta - Ekipet achene, pjekur 21 ditë pas lulëzuar. Shpërndarja.

Bloodroot pryamostoyachaya rritet në Siberi Perëndimore, Kaukazin në pjesën evropiane të Rusisë. Ajo rritet në clearings, në lawns, në livadhe të lagështa, glades pyjore. Çorape. Droga e bëra nga rrënjët e bimëve. Ata dyqan ato në fillim të pranverës regrowth e gjetheve dhe të bien menjëherë pas vdekjes së pjesëve ajrore të bimëve. Rhizomes janë gërmuan, brushat terrenin, larë me ujë të ftohtë. Ata janë tharë pastaj në ajër të hapur, dhe tharë përfundimisht në një zonë të ajrosur ose ne 50-60 ° C në tharëse. Dyqan gati lëndë e parë jo më shumë se 48 muaj. Kalgan - bimë Photo.
Përbërja kimike. Rizomat barishte përmban substanca rrëshinor, taninet, hlikozidtormentillin, çamçakëz, vaj esencial, mikro dhe makro, koll dhe acide organike. Kalgan - pronat e bimëve. Pronat medicinale Kalgan gjetur se barishte ka antibacterial, Hemostatic, astringent, expectorant, veprimet anti-inflamator në trupin e njeriut. Kalgan - përdorimi i bimëve. Infuzione dhe decoctions rhizomes ngritur cinquefoil përdorur në sëmundjet inflamatore të gojës dhe të traktit gastrointestinal si një astringent. Medikamente bimët ngritur cinquefoil përdorur në trajtimin e cirroza e mëlçisë, kronike dhe hepatit akut.

Në pacientët me edemë të reduktuar dhe ascites, rrit diuresis hyn përmbajtjen normale të bilirubin në gjak. Bimët supë - një shtrëngues. Saj aplikuar jashtë si një kompresë dhe kremra për qanin ekzemë, bruises, të çara në lëkurë e buzët, këmbët, duart hemorroide. Bloodroot përdoret për dhimbje - për ujitje, ndërsa stomatit dhe malcim nullesh - për shpëlarje gojën. Kalgan - receta e mjekësisë tradicionale. Supë. 1 filxhan ujë të nxehtë pour 1 tbsp. l. rizomat i ngritur cinquefoil dhe ngrohjes ora 1/2 në një banjë të valë, pastaj derdh nëpër një napë. Vëllimi i supë të sjellë në 250 ml.

Merrni 3 g. Ditën 1 tbsp. l. Supë për sëmundjet e zorrëve dhe stomakut. Një e katërta e një litër ujë të nxehtë pour 1 tbsp. l. rrënjët i ngritur cinquefoil dhe 10 minuta. ziej në zjarr të ulët të zjarrit, dhe pastaj 2 orë. këmbëngulin, dhe thahet me napë. Merrni 1 tbsp. l. për 1/2 h para ngrënies 3 -. 4 vjet.
ditë. Supë për përdorim të jashtëm. 0,5 litër ujë pour 3 lugë. l. rizomat i drejtë cinquefoil, të sjellë një çiban, dhe pastaj 10 minuta. 04:00 vlim dhe këmbëngulin profiltruyte. Përdorni kremra për ekzemë dhe bruises. Supë për përdorim të jashtëm. Hidh 1 filxhan ujë 1 lugë.

l. rizomat e bimëve ngritur cinquefoil dhe 05:00 këmbëngulin, pastaj të sjellë një çiban, profiltruyte. Shpëlarje gojën me stomatiti. Tretësirë ​​në të sëmundjeve të traktit gastrointestinal. 1 filxhan 40% alkool derdh 20 gram i drejtë rrënjët cinquefoil dhe të lënë për 30 ditë në një vend të errët, mos harroni të shkundur periodikisht, atëherë profiltruyte. Merrni 2 - 3 g Një ditë për 40 pika para ngrënies.. Vaj me të çara në lëkurë e buzët, këmbët, duart. 5 gram melchennyh rizomat i drejtë cinquefoil vlim 5 minuta. në 1/4 litër gjalpë. Massa le të ftohtë pak dhe një tendosje të ngrohtë.

Preparatet farmaceutike. "Cinquefoil rizomat" e drogës - në formën e supë 1 tbsp. l. 3 g. Per dite te pije me grykët, malcim nullesh, stomatiti dhe diarre. Kalgan - Kundërindikimet bimët. Pavarësisht nga fakti se galangal në mjekësinë popullore përdoret mjaft gjerësisht, ajo ka contraindications saj. Medikamente tij janë kundërindikuar në hipertension, normat e larta të indeksit prothrombin, kapsllëk ngathët, mund të zvogëlojë pėrshkueshmėrisė kapilar dhe të çojë në vasoconstriction.