Kalanchoe trajtim piryaste e sëmundjeve të zakonshme të ftohtë dhe të tjera


Kohët e fundit, windowsills tona dekoruar këtë fabrikë të bukur. Kalanchoe shumë varieteteve. Disa hedhin atë për qëllime dekorative, ndërsa të tjerët janë përdorur për të trajtuar një sërë Sëmundjet të tilla si ftohtë të përbashkët. Shumë të rritet dhe në mënyrë tjetër. Ende kjo lule dhomë të bukur në vetvete, ajo lë, lule të kënaqet syri. Por ne jemi ende në kërkim bimore duke përdorur mjekësi tradicionale, dhe ne do të flasim më shumë për këtë në artikullin "pir'yaste Kalanchoe, trajtimi i sëmundjeve të zakonshme të ftohtë dhe të tjera." Si të përdorni Kalanchoe për të trajtuar sëmundje të ndryshme? Për qëllime terapeutike, përdorni gjethet, rrjedh e bimëve.

Përbërja e tyre përmban shumë njeri i dobishëm gjurmë. Për shembull, shumë hekur, magnez, bakër, alumin, kalcium, mangan. Përveç kësaj, një përmbajtje të lartë të përgatitjeve C vitaminë bazuar në të është përdorur për të trajtuar djegiet, plagët e hapura, abrasions, shkurtime. Këto mjete të lehtësuar largimin e patogjenëve vrasin ndezjen. Nga kjo lule në shtëpi të përgatisë ointments medicinale, tinktura e bëjnë, shtrydh lëng. Kjo është përdorur për të trajtuar ftohjet, ethe, inflamacion të gojës, hundës dhe fytit, ulcerat, venat me variçe. Si të aplikoni Kalanchoe për të trajtuar një të ftohtë?


Sigurisht, ju nuk mund të trajtoj një kullojnë hundët, ai do të kalojë. Por nuk do të jetë aq i rastësishëm për atë, i thjeshtë në sëmundje të parë shikim. Rinitit mund të shkoni në një formë të gjatë kronike, provokojnë inflamacion të rëndë të bronke apo mushkëritë. Prandaj është e rëndësishme për të filluar trajtimin e një kohë të ftohtë. Farmaci ju mund të blini një shumëllojshmëri të mjeteve të ftohtë, por vlen të përmendet e gjelbër mjeku juaj - Kalanchoe pendor. Shtrydh me të pastër, të larë lëng lë duke përdorur garzë. Fshini kjo do të thotë sipërfaqen e brendshme të hundës, të varrosur hundë e 3-5 pika në secilën vrimë hunde çdo 3-4 orë.

Hundë i lëngshëm me këtë trajtim është shumë e shpejtë. Ju mund ta provoni këtë metodë e trajtimit: Mix lëngje të freskëta dhe aloe Kalanchoe në një raport prej 1: 1. Tërësisht trazim, përzierje varros hundën 3-4 herë në ditë. Mix lëngje të freskëta dhe bimëve të freskëta qepë në raportin e 2: 1. Nose varrosur këtë ilaç nga të ftohtë 3-4 herë në ditë. Për trajtimin e rinitit te fëmijët, e përdorur një zierje e lë, rrjedh Kalanchoe pendor. Për ta bërë këtë, të shtypur disa gjethe, 1 tbsp. l. pour përzierje 0,5 cent. ujë të pastër, Tomita për ngrohje të ulët pas valë për 5 minuta. Strain, cool.

Varrosur në çdo vrimë hunde 2-3 pika leng mishi tri herë në ditë. Si të aplikoni Kalanchoe pir'yaste për trajtimin e sëmundjeve të tjera? Nëse ju apo dikush nga aa tuaj në shtëpi zastudylysya ju ndihmojë këtë trajtim, Përgatitja balsam limon barishte, Wort Shën Gjonit. Për ta bërë këtë, përzierje së bashku 1 h. L. herbs të thata, pour 1 tbsp. ujë, vlim të valë, hiqni nga të nxehtit. Cover, të lënë të ftohtë. Pastaj tendosje, përzierje 1 tbsp. l. supë, 1 tbsp. l. Kalanchoe lëng të freskët, 1 tbsp. l. mjaltë gëlqere. Të gjitha përzierje, të marrë çdo 4:00 1 tbsp. l. fondet. Nëse bajamet përflakur, shtrydh lëng nga gjethet, rrjedh, bimët, shtoni disa të valë ujit të nxehtë, derdh në llak.

Dhimbje të fytit të ujitur çdo orë gjatë ditës. Kur ulçerë duhet të marrë 1 h. L. lëng bimë tri herë në ditë. Nëse vuani nga ulcera në këmbë (në dispozicion kur drejtimin e venat me variçe), thith garzë të njëjtën mënyrë, të vendosë mbi lëkurën e dëmtuar, fashë të sigurt. Ky locion është e mirë për të lënë në të gjithë natën. Nëse ka pasur konjuktivit, blepharitis, dripping lëng të freskët 2 pika në secilin sy. Kursi i trajtimit - 2 javë në një rresht. Në diagnozën "erozioni i qafës së mitrës", do të ndihmojë gjithashtu e gjelbër mjekun tuaj. Lagur garzë lëng swabs, shkruani ato në vaginë 1-2 herë në ditë për 2 javë rresht.

Ky është një trajtim shumë efektive. Në fazat e hershme të mastitë trajtuar qarqe të dalë rreth këtyre mjeteve. Gjithashtu, tri herë në ditë kremra në gji. Kur inflamacion i sistemit tretës, përdorur atë për 1 ore. L. 4-6 herë në ditë. Në psoriaza, ekzema, hiqni lëkurë fletë, bashkëngjitni patch dëmtuara të lëkurës apo fix fashë. Gjithashtu e lehtë për të trajtuar lythat. Nëse vuani nga mangësi vitaminë, anemi, anemi, hani çdo ditë disa të vogla