Kalanchoe piryaste - foto, receta, përfitimet në mjekësi


Shpesh ju mund të shihni në dritare prag sikur lule zakonshëm, rritur si një fabrikë dekorativ - Kalanchoe pir'yaste. Por përveç dhoma ujdisje, kjo lule e ka shërim pronat që mund të aplikohen në mënyrë të dobishme. Për të mësuar më shumë për këtë fabrikë ju nga artikullin "Kalanchoe pir'yaste -. Fotot, recetave, të mirat e mjekësisë tradicionale" Në total janë më shumë se 200 lloje të Kalanchoe, por me Kalanchoe pendor më i theksuar pronat e dobishme, përdor dhe mjekësi tradicionale dhe konvencionale. Nëse natyra e kësaj bime mund të arrijnë një lartësi prej pesë metra, në shtëpi është zakonisht një kaçubë kompakt, i vogël, me gjethe të mëdha formë ovate apo eliptike.

Lulëzuar ai herë të parë në vitin e dytë, në shkurt dhe mars.

Përkthyer nga kineze "Kalanchoe" do të thotë "gjallëpjellës" - sepse gjethet janë formuar lë të rinj, rrënjët e fëmijët që janë të lyer, shpejt zërë rrënjë dhe të rritet. Në emër Latine e gjini e bimëve të thotë "fletë të gjallë". Kalanchoe në mjekësinë popullore (dhe zyrtar) të përgatitur për të trajtuar sëmundje. Për ta bërë këtë, përdorni shoots të freskëta të Kalanchoe pendor lë. Midis tyre janë lëng. Që ajo të përmbajë polysaccharides, minerale, acide organike (limoni, malic, oxalic, acetik, laktik, isocitric), flavonoids dhe enzimat.


Lëng Kalanchoe ndihmon për të shëruar dhe të pastruar plagët, djegiet, dhe ajo është përdorur në kirurgji, Otolaryngology, praktikë e gjinekologjisë, oftalmologjisë, stomatologji. Bazuar në lëng të kësaj bime është krem ​​i përgatitur, e cila është përdorur për bedsores, ulcerat deje, me grafts lëkurës. Dhe çfarë është Kalanchoe pendor në mjekësinë tradicionale? Në shtëpi, në bazë të Kalanchoe mund të bëni lëng ekstrakt dhe krem. Recipes nga Kalanchoe Lëng janë si vijon: pjesë ajrore janë të prerë, larë, të thata me një ind, e mbështjellë me një leckë dhe të lënë në frigorifer për një javë (kjo është e nevojshme për sintezën e materialeve, bio-stimuluesve që përmban Kalanchoe).

Pastaj rrjedhin dhe gjethet janë të grimcuar dhe të gatuaj për të formuar një slurry, dhe shtrydh me napë. Brenda tri ditëve mbrojtur lëng në frigorifer përsëri filtruar përmes garzë dhe sterilizuar 20-30 minuta. Lëng ose të përdoren menjëherë për qëllimin e tyre të synuar ose të përziera me fërkim alkool (zgjidhje Kalaja duhet të jetë 20%) dhe të ruhet në frigorifer. Dyqan zgjidhje mund të jetë më pak se një vit. Më të mirë pir'yaste rimodeloj Kalanchoe në gusht dhe nëntor (gjatë kësaj periudhe në gjethe dhe rrjedh grumbulluar përbërësit më të dobishme aktive). Në mjekësinë popullore, lëng është përdorur nga jashtë, lagur garzë ose një fashë në plagë shëruese, ulcerat trofike, bedsores, dhe inflamacion të mishrat, malcim nullesh, stomatiti, inflamacion i qepallat dhe sëmundjeve të syrit.

Helpful ai kohët e fundit lindi gratë me nipples plasaritur, thyerje gjatë punës, gërryerjet qafës së mitrës. Lëng i hidhur rubbed këmbët e tij me venat me variçe. Kur të ftohtë, të ftohtë, për parandalimin e gripit lëng varros hundën në 2 pika në çdo pasazh hundës 2 herë në ditë. Kur tuberkulozi lëng Kalanchoe i holluar me ujë (lëng 1 pjesa - 3 pjesë ujë) pas ngrënies dhe për të marrë 2 herë në ditë për gjysmë një lugë çaji. Ju mund të përdorni lëng të freskët dhe Kalanchoe, por që nga ajo mund të shkaktojë djegie dhe acarim të sipërfaqes, ajo duhet të jetë përzier me solucion 5% e novokaina në pjesë të barabarta.

Në shtëpi ju mund të përgatisin pomadë Kalanchoe. Lëng (të freskëta apo të konservuara), të përziera me lanolinë (në dispozicion në barnatore), të ngrohtë (mos vlim!) Në një tenxhere smalt dhe pastaj shtoni vazelinë (30 gram lëng, 50 gram lanolinë dhe xhelatinës të naftës). Pas vaj i plotë shpërbërje derdhur në një kavanoz, të ftohtë dhe dyqan në frigorifer. Krem është aplikuar në plagë, bedsores, ngrirja dhe djegur lëkurën për të përshpejtuar shërimin plagë dhe pastrimin e plehut organik. Ajo është përdorur në trajtimin e mastitit dhe nipples plasaritur. Për të përgatitur ekstrakt, rrjedh dhe gjethet e Kalanchoe grimcuar, i hedh ujë të nxehtë dhe të vluar në një banjë me ujë për 15-20 minuta (raporti i ujit të papërpunuar 1: 5).

Pastaj të filtruar përsëri të sjellë një çiban, evaporating gjysmën e vëllimit. Rezultuar ekstrakt u ftohur, derdhur në një shishe qelqi ruajtur në frigorifer. Ekstrakt përdoret për forcimin e dhëmbëve dhe mishrat me periodontitis përditshme fërkuar atë në qartë, vaditje goja për trajtimin e fistulat, ulcerat lëkurës dhe plagëve shëruar. Dhe për gratë që duken pas lëkurën e tyre, unë mund të sugjerojnë një mënyrë shumë e lehtë për shërim me ndihmën e kësaj bime të mahnitshme, Kalanchoe letër lot, hiqni atë nga lëkura dhe fshij lëkurën rreth syve, qafës, décolleté. Nëse ju bëni këtë procedurë rregullisht, ju do të jetë i kënaqur me rezultatet e tij!

Si contraindications tilla për përdorimin e drogave me Kalanchoe nuk pendor, por si gjithmonë unë do të doja të këshillojë: Përdorimi Kalanchoe recetë me të lëng, likere, ose ointments pas konsultimit me mjekun tuaj. Svetlana44,


%
0D