Kafe me qumësht, sheqer, kalori, dëmit dhe përfitimit


Shumë nga pije tuaj të preferuar brewed nga fasule të pemëve kafe, para-tiganisje ato në konsistencën e dëshiruar. Fasule kafeje përmban kafeinë në përbërjen e tij, e cila i jep trupit një stimuluese, gjallërues. Kafe pini gati një e hidhur pak për shkak të tannins. Prandaj, ajo është shtuar në qumësht ose krem. Ata zbutur pije e hidhur duke ofruar shije të butë butë dhe në çdo filxhan të pini shumë lugë shtuar sheqer. Shumica e njerëzve moderne duke u përpjekur për të jetuar një mënyrë jetese të shëndetshme, duke parë figurën e tyre. Kjo i bën ata vazhdimisht numërimin e kalorive të konsumuara. Pra, shumë të dashuruar kafe të interesuar në çështjen e pije kalori.

Kjo është ajo që ne do të flasim me ju sot në këtë faqe interneti, nga publikimi i kafe me qumësht, sheqer, kalorive, dëm dhe dobi. Cilat janë përfitimet e kafe? Sigurisht, përdorimi i aromatik, pije pafytyrë jo vetëm të takohen që merr njerëzit për të pirë një filxhan. Ajo është pjesë e ushqyesve që janë të dobishme për trupin e njeriut. Për shembull, ai përmban azotit, hekur. Ajo ka kalcium, magnez, sodium, squfur, fosfor, klor. Fasule kafe janë të pasura me sheqerna, proteina. Ata janë yndyra, minerale, taninet, alkaloide - caffeine dhe trihonelin. Ata japin pirë shije të shijshme dhe pronat tonik.


Një filxhan pije salcë për të kënaqur 20% të kërkesës ditore për kafe vitaminë R. përmban acide natyrore organike: limoni, acetik, malic, kafe. Ato ndihmojnë për të normalizuar funksionimin e sistemit të tretjes. Por në aciditetit normal stomakut dhe mungese te traktit gastrointestinal. Kalori kafe pije Që nga ajo ka aftësinë për të përshpejtuar metabolizmin, ka kalori të ulët, ajo është përdorur shpesh në dietat e ndryshme. Por kjo vlen për të pirë qumësht pa sheqer të shtuar. Për shembull, një filxhan i "American" - 2 kcal "ekspres" - 4 kcal "në turke" - 12 kcal.

Por si shpesh bëjmë ne preferojnë një filxhan, duke shtuar atje krem, sheqer ose mjaltë. Për më tepër sanduiçe rostiçeri ose rrotullon ëmbël. Kjo kafe kalori rritet në mënyrë të konsiderueshme. Cup (100 ml) kafe me qumësht është 37 kalori, pjesë "Latte" përmban 250 kalori. Për më tepër, duke shtuar sheqer, kalori më tej rrit. Sa më i madh filxhan vëllimi, më shumë ne të shtoni sheqer, dhe duke rritur kalorive. Kjo pije nuk është i përshtatshëm për dieta, por freskim i madh pas trajnimit sport, punë të rënda fizike. Kafe shumë të keqe të menjëhershme. Ai ka një ndikim serioz negativ në figurë.

Kështu në 100 ml pije kafe i çastit përmban rreth 2 kkal. Megjithatë, për shkak se ajo ka një përbërje komplekse kimike, trupi reagon në atë mjaft të pazakontë. Si rezultat, 2 kalorive pasi të hahet konvertuar në 200. Dhe ky është edhe pa shtuar sheqer dhe qumësht. Dhe në qoftë se hi shtuar çdo gjë që të gjithë i pëlqen për të vënë pastaj kafe me sheqer dhe qumësht është ekuivalente pelte ngrënë, ushqyes pjatë supë, ose pjesë të makarona. Pra, mbani në mend! Kalori të ndryshme kafe pije Kapuçin përmban 130 kalori për shërbejnë, përmban pak kalori amerikan, por kur ju të shtoni qumështin aty, të rritur përmbajtjen e saj kalori nga 15 njësi.

hlyasse pije kalori zakonisht mjaft, pasi ajo është shtuar në akullore. Kur ju të shtoni krem, kalorive rrit më tej. Duke kafe moka shtoni krem ​​të rënda, të cilat rrisin vlerën e energjisë së 360-1 shërbejnë të madhe. Sigurisht, është e rëndësishme për ata të shikuar peshën e tyre. Por nuk e bëj veten vazhdimisht gjatë gjithë mbeturina. Kjo mund të shkaktojë një avari nervor dhe depresioni. Pra, pini pijen tuaj të preferuar, vetëm jo shumë shpesh. Dhe pastaj, të bëjë të gëzojnë një goditje e lehtë ose ushtrim të vlerës së energjisë nuk ka çuar në një sërë peshë të tepërt. Dhe ju mund të zvogëlojë pije kalori duke përdorur qumësht me pak yndyrë, dhe përqendrim sheqer bëjë më të ulëta.

Ose vetëm pini kafe brewed plain zi, ekspres. Vlera e tyre e energjisë është minimal, por ata të ju jap të paktën të takohen aroma e saj të mrekullueshme, shije të shkëlqyer. Kafe Shumë keq Në qoftë se ju përdorni jo më shumë se 2 - 3. gota në ditë e 100 ml secila, pije me salcë nuk do që t'ju largojë dëmin. Megjithatë, zoti
otribno konsiderojnë se ajo përmirëson presionin e gjakut. Prandaj, pirja e hipertensionit kafe rreptësisht nuk rekomandohet, por si i hedh kripë në të, por nuk flasin për këtë ... Përveç Konsumi i vazhdueshëm i kafesë mund të jetë problematike, varësia e alkoolit kujton.
Prandaj, përdorimi i më shumë se gjashtë gota në ditë, është shumë e dëmshme për trupin dhe në veçanti për stomak.

E pra kemi biseduar për kafe, përmbajtja kalori tij, dëm dhe dobi është përmendur. Duke marrë parasysh të gjitha më lart, mund të konkludojmë se një numër i vogël i pijeve nuk do të dëmtojë figura tuaj dhe shëndetin. Sidomos në qoftë se ju shtoni një filxhan e sheqerit në më pak se standardet e zakonshme, dhe cek qumësht përdoret. Cheers! Svetlana,