Bimët ushqimor e pyllit


Bimët ushqimor e pyllit - një grup mjaft i madh i bimëve që njerëzit janë të njohura dhe janë përdorur për të mbledhur, kërpudha të ndryshme ushqimore, manaferrat bimë të ndryshme me fruta të ngrënshëm (Kastrati, blueberries, Kastrati, blueberries, cloudberry, lulushtrydhe, butë, saxatilis Rubus, ferrë, vadhë, qershi, kulpër) dhe arra (p.sh.. lajthi konvencionale), acorns lisi. Në Siberi, ka një peshkimi pastrimi fara kedri pishe, të quajtur arra pishe. Ju vetëm duhet të kujtojmë gjithmonë se kërpudha dhe manaferrat janë helmuese. Nga manaferrat helmuese në pyll duhet të kini kujdes nga fruti - rrushi bimë barishtore - zambakëve, kupeny grabit sy, gyp, në shkurre - Daphne, dorëzonjë.

Ajo do të jetë për të punuar për të përmirësuar dinjitetin e ushqimit të disa produkteve ushqyese bimore të pyjeve, të tilla si lirimin e acorns nga lisi tannydov. Me lirimin e katranit mund të përdoren gjerësisht për të furnizuar farë bredh dhe pishe, të cilat ne kemi furnizime të pakufizuar. Këto farëra janë të vlefshme në nutritionally dhe veçanërisht të pasura me vaj yndyror i përshtatshëm për ushqim. Softwoods conifers tona përmbajnë sasi të konsiderueshme të vitaminës C. Në shumë pyje stepë është një mollë dhe dardhë e egër svydyny, murriz, stepat gëmushë - dhe çel gjemb, të cilat ndonjëherë formojnë një lloj të "kopshteve të egra".


Një numër i pyjeve dhe livadh bimë të tilla si kalë dori, acaroj, e përdorur për supë e gjelbër. Atëherë unë do të jap një shembull disa bimë të egra ushqimor të pyllit, vlerat ushqimore janë më pak të njohur. Përkuluni arush. Përkulet bear - përfaqësues i bimëve ngrënshëm të pyllit. Në të ushqimit janë kryesisht gjethe të freskëta dhe kripur të qepëve. Por, llamba e mbledhura në vjeshtë, hudhër zëvendësim. HOPS. Shoots rinj janë përdorur në nëntokë në vend të asparagus, supë e gjelbër për të, në vend të nettles. b barishte shelg. Ivan çaj - Përfaqësuesi i bimëve të egra me rrënjët i ngrënshëm. Perime i tij i ëmbël rrënjë shërbyer në Kaukaz, duke përfshirë bukë e pjekur.

Rizomat e rinj të bimëve janë të ngrënshëm, ata do të supave dhe në vend të asparagus dhe lakër. Lë të përdorura në vend të çajit. Orpin stonecrop, stonecrop purple. Lë dhe rrjedh lëng të njomë dhe shije shumë të ëmbël, pak kosi, me një hidhërim të vogël, aq të freskëta ato janë përdorur për salcë sallatë dhe salads, dhe i zier në një supë, pure patatesh, papastërtitë ... Karkalecat, zambak të egër. Kjo bimë pyjore janë llamba ngrënshëm. Në Siberi ata janë ngrënë të papërpunuara apo të pjekura në pluhur ose i gatuar qumësht lope dhe vaj. Bulbs thata e zambakëve dhe Yakut tjera të përdorura si miell për të bërë qull qumështi; Kirgistanit vënë llamba në djathë dhie për erëza.

Yahlytsya. Masat nuk janë të lë të rinj shpalosën dhe petioles veçanërisht të rinj fletë - ushqim në vend të lakër për supë dhe Botvynov gatim.