Hisop hisop pronat shëruese medicinale


Medicinale hisop Homeland konsiderohet e Mesdheut dhe disa pjesë të Azisë së Vogël. Në Evropë, bimë është e njohur nga mesjetën e hershme si një ilaç medicinale për sëmundje të syve. Ajo është përdorur pastaj për përmirësimin e gjendjes së përgjithshme të moshuarit. I famshëm mjek Hipokrati përdorur hisop për të trajtuar sëmundje të zemrës. Mjekësia moderne gjithashtu e bën përdorimin e gjerë hisopi, hisopi vetitë shëruese medicinale. Kjo është ajo që ne sot me redaktorët e faqen e internetit dhe të ju them. Impianti i pëlqen për të zgjidhur në të thatë, tokë shkëmbore, shpatet, kodrat dhe mbijeton edhe në tokat stepë.


Bimore ka disa emërtimin: hisop zakonshëm, Wort Shën Gjonit blu, yuzefka, susop, hisop. Përbërja biokimike e bimëve Hisop officinalis është një barishte me erëza sepse përbërja e tij përmban një sasi të madhe të naftës thelbësore. Ai gjithashtu përmban taninet, glycosides, kartinoidy, resins, flavonoids, substanca të hidhura, dhe acid ursulova oleanovuyu. Në shumë triterpen bimore. Këto komponime janë antioksidantë të fuqishëm. Përveç kësaj, medicinale hisopin bari zbuluar vitamina B1, B2. Bimët e rinj, lule të prera në shfaqjen, ka një sasi të madhe të acidit Askorbik. Çfarë pronat e hisop medicinale terapeutik?


Në sajë të naftës thelbësore që gjendet në përbërjen e hisopin, një bimë që përdoret në industrinë farmaceutike për prodhimin e drogës, pasta, elixirs, shpëlarje. Mjekësisë tradicionale përdor hisop për traktin e sipërm respirator, ato trajtojnë kollë, kronike, bronkit akut, astmë bronkiale. Ajo është përdorur për të hequr proceset fermentimi në zorrë. Përgatitjet hisop ndihmë në sëmundjet kronike të stomakut, zorrëve, inflamacion të traktit urinar. Ajo përdoret gjithashtu për anginë, reumatizmi, dhe për të nxeh oreksin dhe si një diuretik i butë, agjent carminative.

Kjo barishte tonet e sistemin qendror nervor, kështu që është përdorur për të trajtimin e neuroses. Hisop është përdorur nga jashtë. Decoctions, infusions e tij është përdorur si një antiseptik, shërimin e plagëve. Si përdoret hisop medikament per trajtimin e semundjeve te ndryshme? Përgatitja e infuzion me ujë Hidh 1 h. L. 1 herbs të thata tbsp. ujë të vluar, të mbuluar, të përfundojë deri, të lënë për një orë. Strain, të marrë gjysmën e një gotë para ngrënies 3-4 herë në ditë me sëmundjen e bronkit, kollitet, ftohjet. Përgatitja Hidh raki e verë 5. l. herbs të thata copëtuar 1 litër. verë e thatë e kuqe (mundësisht përdorni Cahors).

Fort kapak zakuporte, hiqni një vend të errët për 2 javë, lëkundje herë pas here. Përmbajtja e çiban shishe, kuzhinier mbi një ngrohje të ulët me kapak në për 10 minuta. Le të ftohtë, pastaj tendosje. Drink pjesë të vogla tretësirë ​​një filxhan çerek tri herë në ditë midis ngrënies. Para se të gllabërim, të mbajë infuzion gojën. Nëse dhimbje të fytit pije në fyt dhe gojën çdo 2-3 orë infuzion e bimëve ujore. Kur djersitje dhe si një qetësues gjatë menopauzës, verë pi me infuzion të 0,75 qind. tri herë në ditë. * Për të hequr qafe krimba pini infuzion të lë, hisopi bar filxhan i tretë para ushqimit për gjysmë ore. * Për trajtimin e pneumonisë, përzierje sasi të barabartë të hisop barishte të thata, lule manushaqe, herbs vdekur-hithër, trumzë, Yarrow, borzilok.

Shto të njëjtën sasi e lule të thata murriz, daisies, tërfili, shtoni myshk Islandeze, twigs rozmarinë e egër, lë watches, raspberries, nënën dhe njerka. Hidh 2 tbsp. l. një përzierje prej 0.5 litra. ujë të vluar, të përfundojë, të lënë për 3 h., ose në një termos këmbëngulin 01:00. Pastaj tendosje dhe pini 1/3 c. tri herë në ditë. * Për përdorim të jashtëm të bërë ekstrakt të koncentruar, e cila përdoret për pije me stomatiti, dhimbje fyti, pezmatim i fytit, dhe kështu me radhë. D. * Për ta bërë këtë, derdh 20 g të barit të thatë 1 litër ujë të vluar, brewed një termos gjysmë ore. Strain, cool. * Per trajtimin e kollës si një përdorim ekspektoranti shurup e hisopi.

Për të përgatitur atë, shtoni një litër përfunduar infuzion bimor e 1,5 kg sheqer, vihet në një zjarr shumë të vogël, avullohem deri të trasha, nxitje të vazhdueshme. Lejoni të ftohtë, të marrë 1 tbsp. l. ilaç i ëmbël për të 5 herë në ditë. Vendin e tij e nderit është një hisopi diete. Ajo është shtuar si një erëza në gatim mishi viçit ai shton aromë, shije thekshëm. Ajo është shtuar në prodhimin e salcice dhe si erëza për vezë të ziera. Hisop lara enët me fasule dhe patate. Tifozët djathë përzierje me bimë të freskëta të rinj të gjelbërta. Herbs freskëta janë shtuar edhe për të salads me domate, tranguj.

Vetëm duhet të shtoni atë në sasi të vogla, sepse ajo ka një aromë shumë të fortë. Kundërindikimet për përdorim hisop medicinale Bimë është e kundërindikuar për hipertension, shtatzanisë, tendenca për kapsllëk. Ju gjithashtu nuk mund të përdorni atë për një kohë të gjatë pa pushim. Prandaj, duke përdorur vetitë shëruese të bimëve, të jetë i sigurt për të kontrolloni me mjekun tuaj. Cheers! Svetlana,