Myshk Islandeze - përshkrimi, prona, Kundërindikimet, foto


Islandisht myshk - përshkrim. Moss në lartësinë 10-15 cm. Ajo takon parmelievyh familjes. Thallus myshk Islandeze bashkangjitur në tokë me anë të rhizoids. Mbrapsht në krye rhizome zgjeruar, duke ndarë trashësinë e ngushtë apo të gjerë me tuba-mbështjellë teh prej rreth 0,5 mm, dhe në bazë të saj - ngushtuar. Blades mbi buzë të butë-lëkurë, për anën e të cilat përballet dielli - gjelbër të lehta me pika të kuqe. Në anën e kundërt të lehta në ngjyrë kafe blades ngjyra me njolla të bardha. Shpërndarja. Moss Islandisht myshk është e përhapur në tundër, por ajo mund të gjendet në pyjet e thata pishe në Siberi dhe livadhet malore të Kaukazit.

Çorape. Droga e bëra nga thalli islandeze myshk. Për këtë verë rezervave të saj ajo, pastrohen dhe të thata nën një tendë jashtë në hije. Material i gatshëm të papërpunuara ka një shije të hidhur, ajo është e brishtë. Islandisht myshk - Photos.

Përbërja kimike. Thallus myshk përmban proteina, minerale, karbohidratet, NDRYSHME, yndyrna, tsetrarin substancë të hidhur, çamçakëz, acid myshk dhe vitamina B Islandisht myshk - prona. Droga medicinale kanë anti-mikrobiale, anti-inflamator, choleretic, sherimit te plages dhe veprimin laksativ. Me myshk të izoluar sodiumit antibiotik usninat prek "dot" mbi agjentët e sëmundjeve të tilla si tuberkulozi.


Aplikimi. Supë liken thallus mund të ndihmojë të rritur oreksin, rinovimin e trupit pas një sëmundje të rëndë dhe është përdorur në trajtimin e traktin e sipërm respirator dhe madje tuberkulozit. Në formën e kremra dhe larja zierje është përdorur në lezione microbial lëkurës, ekzemë plagët, vlon, djegiet.
Myshk substanca të hidhura të nxitur sekrecionet e stomakut lëng. Medicines. Infuzion. 0, 5 litra ujë të zier të ftohtë të krijoj 1 tbsp. Islandisht lugë myshk myshk, pastaj nxjerrjen e ngrohjes në një çiban, pastaj të ftohtë. Pije sips gjatë gjithë ditës. Supë në sëmundjet gastro-intestinale. 3 gota ujë të valë i hedh 6.

lugë myshk Islandisht, 30 minuta vlim, cool, filtër. Pije sips gjatë gjithë ditës. Ekstrakt si laksativ. Litër ujë të ftohtë pour 100 gram myshk, insistojnë ditë, profiltruyte, e vënë në një banjë me ujë dhe uparte për 1/2 vëllimit. Merrni 30 minuta. para ngrënies 3 g. në ditë. Islandisht myshk - contraindications. Para përdorimit, konsultohuni me një mjek si një manifestim të mundshëm të intolerancës e komponenteve individuale.