Mononukleoza infektive në fëmijët simptomat, trajtimi


Mononukleoza infektive apo sëmundje Filatov, një sëmundje që shpesh ndodh në fëmijët e moshës 4-14 vjet. Kjo sëmundje ka një natyrë virale dhe shkaku i saj është virusi Epstein-Barr. Virusi hyn në trupin e fëmijës pikat. Përhapja e grimcave të virusit ndodh kur teshtitjes dhe kollitjes. Në mjedisin vjen një numër i madh i patogjeneve.
Ka raste të transmetimit nëpërmjet përditshme dhe, për shembull, sepse enët e përdorura nga pacienti. Gateway të virusit janë goja dhe nasopharynx. Ajo ishte aty dhe ajo tregon simptomat kryesore.

Duhet të theksohet se virusi Epstein-Barr ndikon vetëm sistemin retikuloendotelial endoteliale, nyjet limfatike më të prekura rëndë. Si për çdo sëmundje infektive mononucleosis infektive ka një periudhë inkubacioni, e cila zgjat prej 5 ditësh për 1 muaj. Gjatë kësaj periudhe të rezistencës më e rëndësishme e trupit. Ka tre gradë e ashpërsisë së sëmundjes: i butë, srednetyazheluyu dhe të rënda. Çdo fazë e mononucleosis sëmundjeve infektive ka simptoma. Simptomet e mononucleosis te fëmijët Në ashpërsi butë e pacientit mund të vlerësohet si e kënaqshme. Fëmijë ankohet për lodhje, dhimbje koke dhe dhimbje të fytit.


Temperaturën e trupit jo më të larta se 38S. Ka lloj kataral e dhimbje të fytit, nyjet limfatike nuk ishte shumë i impresionuar. Në këtë formën e rikuperimit sëmundjes vjen tek fundi i dyte jave. Formulari i moderuar karakterizohet nga një temperaturë të lartë që zgjat rreth dy javë. Një fëmijë nuk mund të marr frymë me hundë e tij, refuzon të hajë, sepse ajo dhemb për gëlltitje. Ndonjëherë ajo mund të bymehet person. Limfatike nyjet në masë të madhe zgjeruar dhe i dhimbshëm në prekje, ka një zgjerim të lehtë të mëlçisë dhe shpretkës. Me këtë nivel të ashpërsisë së sëmundjes është angina lacunar, bajamet rritur shumë.

Rimëkëmbjes ndodh brenda tri deri në katër javë. Në mononucleosis rënda infektive, një dehje të mprehtë. Kështu temperaturën e trupit të fëmijës është mbajtur në 39S dhe më i lartë për një kohë të gjatë. Ka letargji, dhimbje koke, humbje e oreksit, të vjella. Përveç duke u bërë sindromeve theksuara kryesore të kësaj sëmundje sindrom limfatike lezioneve sindromi nyjë dhe sindromi roto-i hundës hepatosplenomegaly. Sindromi i parë është karakterizuar nga rritja e konsolidimit dhe limfatike nyjet. Zakonisht ndikon në nyjet limfatike të qafës së mitrës. Në këtë gjendje ata janë lehtësisht Preket fëmija dhe shënoi dhimbjen e tyre.

Ndonjëherë ata mund të prek grupet si një zinxhir ose paketa. Lëkura mbi nyjet limfatike të zgjeruar zakonisht nuk janë ndryshuar. Fenomene të tilla janë vërejtur nga javën e dytë të sëmundjes dhe vazhdojnë për 3-4 javë. Manifestimi kryesor i sindromi i dytë është grykët akute. Fëmijë ankohet për dhimbje në fyt, vështirësi gëlltitjes, mund otsutsvovaly oreksin. Në ekzaminimin e fytit, bajamet parë një rritje në bllokimet e tyre. Zhvillojnë forma të ndryshme të anginë. Shpesh kur ky sindrom është shënuar inflamacion nasofaringeal bajame. Ky është shtuar në simptomat kryesore të vështirësisë frymëmarrjes hundës.

Hepatosplenomegaly - ajo zgjerohet mëlçisë dhe shpretkë. Kjo sindromë është vënë re gjatë javës së parë të sëmundjes. Shpretkë është madhësia më e madhe në 4 ditë, dhe mëlçisë - përmes 7. prekje të organeve në këtë gjendje është shpesh e dhimbshme. Hepetosplenomehaliya shoqëruar nga dhimbje barku, verdhëz dhe nganjëherë ndryshimet në urinë dhe gjak. Kjo sindromë është mbajtur kohë shumë të gjatë. Mononukleoza trajtim në fëmijët Trajtimi i mononucleosis infektive është e bazuar në parimet e mëposhtme: - izolimin e pacientit, duke siguruar atij të plotë pushimi dhe shtrat të rreptë pushim; - Vitamina; - Terapi Simptomatik.

Terapi simptomatike përfshin një mjekim në varësi të simptomave. Kur temperatura është përshkruar drogë antipiretik. Në angina rënda përshkruar pijshëm tepruar dhe zgjidhje gargling e Permanganat kalium, furatsillina, zierje e bimëve. Për më tepër emërojë drogë desensitizing - Claritin, pipolfen, suprastin. Kur e theksuar hepetomehalii - hepatoprotectors përshkruara. Nëse infeksioni bakterial viral bashkohet, ju duhet të marrë antibiotikë. A trajtim themelor është reduktuar për marrjen interferon rekombinante dhe nxitësit e saj.

Nëse të gjitha rekomandimet e mjekut, sëmundja kalon shpejt dhe nuk është e vështirë. Julia Ermolenko,