Infektive trajtim simptomat mononukleoza, parandalimi


Mononukleoza infektive - ajo është më tepër një sindromë, jo një sëmundje e një natyre vetme infektive. Ajo mund të shkaktohet nga Epstein-Bar, cytomegalovirus, toksoplazmën, dmth patogjene që shkaktojnë madje edhe një numër të sëmundjeve. A ka një marrëdhënie midis të gjitha këtyre shteteve është i pasigurt për shkak se të gjithë të jenë ende në fazën e studimit. Që mjekësi tonë për të trajtuar këtë sëmundje, si një sindrom të shkaktuar nga Epstein-Barit, dhe pastaj unë do të mësojmë këtë kontekst, të gjithë materialin që është konsideruar si për të zhvilluar infektive mononukleoza, simptomat, trajtimin, parandalimin dhe mënyrat e transmetimit të sëmundjes.

Si mund të merrni mononukleozën infektive? Kush është më i ekspozuar ndaj kësaj sëmundjeje? Infeksionet Distributor bëhet njeriu i sëmurë (forma veçanërisht dështuara) ose virusonosiy. Supozohet transmetimin ajrore, e kontaktit (Housewares), ujë dhe ushqim. Sëmundje Kontahyoznost ndoshta nuk është e madhe, sepse ka gjithmonë një njeri i shëndetshëm i sëmurë pas kontaktit me një pacient, ajo varet nga ndjeshmërisë individuale të organizmit dhe sistemit imunitar. Megjithatë, në literaturën ka përshkrime të shpërthimit të mononucleosis infektive. Incidenca Peak ndodh në shumë ose pranverë, por ju mund të shikojnë atë gjatë gjithë vitit.


Epstein-Bar shpesh prek fëmijët dhe të rinjtë. Simptomet e mononucleosis infektive Simptomet e mononucleosis janë tropizmin plotësisht e përcaktuar (orientimi i veçantë) Epstein-Bar në limfoide indeve dhe të varet nëse forma klinike të sëmundjes zhvilluar. Format e sëmundjes: • Pak ose asimptomatike - atipike, ata mund të gjendet vetëm pas testeve laboratorike. • Common - të lehta, të moderuara dhe të rënda. Në mënyrë tipike, fillimi akute të sëmundjes, temperatura e trupit rritet në numër të lartë, por plotësisht të gjitha simptomat e mononucleosis infektive të zhvilluar vetëm gjatë javës së parë të sëmundjes.

Të gjitha të mononukleoza infektive klinike përfshin simptomat e mëposhtme: • Temperatura Rritja e trupit për numër të lartë në kulmin e shifrave të saj sëmundje të arrijnë 38-40 ° C • zgjeruar nyjet limfatike. Procesi i parë i përfshirë në qafë (zakonisht zadnesheynye), pastaj zhvillon Poliadenit. Në kontakt të limfatike nyjet konsistencë të shtrënguar elastike, pothuajse të dhimbshme, për njëri-tjetrin dhe indet përreth nuk janë të ngjitur, nuk ka ndryshime në lëkurë mbi ta. • fyt është nganjëherë shumë e shënuar skuqje dhe ënjtje e bajamet, harqe, dërçikth. • simptomat karakteristike të mononucleosis infektive kanë bastisi bajamet, ata janë lehtësisht të hequr me një shpatull, gri të pista apo të bardha-verdhë.

• Dhimbje fyti jo domethënës. • Rritja e mëlçisë dhe shpretkë - pothuajse simptomë konstante e mononucleosis infektive (98%). Ata fillojnë të rriten në fillim, duke arritur në një maksimum prej 5,10 ditën e sëmundjes. • kongjestion i hundës, por ka leje. Simptomat shoqëruese • ënjtje të qepallave dhe fytyrë. • paraqitja e lëkurës zhovtushnosti dhe membranat mukoze të dukshme. • skuqje, ajo mund të jetë Scarlatiniform (melkotochechnoy) koropodibnoho (njolla-papular), në formën e flluska dhe hemoragji të vogla. Trajtimi i mononucleosis infektive Duke marrë parasysh etiologjinë virale e sëmundjes, jo mekanizmat qartësi të mononucleosis infektive, metodat specifike të trajtimit ajo nuk ekziston.

Në praktikë moderne mjekësore, vetëm trajtim simptomatik, ajo ka për qëllim përmirësimin e shëndetit të përgjithshëm të pacientëve dhe parandalimin e komplikimeve. Terapia përfshin: • Pajtueshmëria me pjesën tjetër krevat në fazën akute të sëmundjes së kërkuar. Në kufizimin e ardhshëm 1-1,5 mujor të aktivitetit fizik. • Kryerjen e detoxification (input intravenoz zgjidhje glukozë, i kripur, reopoliglyukinu etj) obscheukreplyayuschey (vitamina) terapi. • Për të shmangur bashkuar një infeksion antibiotikët mesme emërohen vetëm në raste të rënda.

• Në rastet e rënda, ku kërcënimi i asfiksisë për shkak të edemë të laring dhe bajamet i emëruar glukokortikoideve kursi të shkurtër (5-7 ditë). • Drogat e emëruar desensitizing (suprastin, për