Fiq si një bimë medicinale


Përshkrim. Fiq -. Një pemë e vogël ose shkurre në 15 m Ajo i takon familjes së manit. Trungu është i mbuluar fiq gri leh qetë. Degët malorazvetvlennymi trasha. Gjethe fiku gjatë, krehër-ekstrem, të rrumbullakëta, të mëdha, tre ose pyatilopastnye. Lule barishte fiq brenda me mish inflorescences dardhe-formë, të vogla. Frutat piqen në fiq Korrik - Gusht dhe janë arra që janë brenda me mish rrjedh dhe. Lulëzuar fiq në prill-maj. Fig photos pemë. Rritet fiq? Bimë është e zakonshme në Azinë Qendrore, Kaukazi, Krime.

Përgatitja fig. Në mënyrë që të përdorin gjethet medicinale dhe fruta të të fig. Por vetëm i përshtatshëm për tharje rrjedh me fara bien korrat. Fig lë të mbledhura në qershor-korrik. Merrni ato pa gjeth dhe të thata jashtë në hije, përhapur një shtresë e hollë. Përbërja kimike e bimëve medicinale. Frutat fiq janë flavonoids, sheqerna, proteina, pektin, yndyrna, borik, limoni, oxalic, acetik dhe acide malic, vitamina A, B, C dhe D, magnez, kalcium, hekur, kalium dhe fosfor. Pronat medicinale e fiqve. Substanca biologjikisht aktivë të gjetheve dhe frutave janë të spastrimit, qetësues, myahchitelnymi, expectorant dhe pronat e anti-inflamator, përmirëson tretjen.


Fiq aplikimit. Fiq si një bimë medicinale që përdoren për trajtimin e tretje të ngadaltë. Bimë është efektive si një expectorant në inflamacion frymemarrjes, semundjeve kronike pulmonare, bronkiti. Frutat fiq janë përdorur si një ilaç djersitës, kapsllëk, gurët në veshka, mbyllje e enëve periferike të përmirësuar përbërjen e gjakut. Mjekësisë tradicionale përdor atë si një tretësirë ​​për poultices dhe rinses, inflamacion i mukozës së abscese, ftohjet. Fiq Trajtimi: droga. Infuzion i sëmundjeve të frymëmarrjes. 1 litër ujë të valë për të krijoj 100 gram fruta të thata të bimëve.

Brenda 20 minuta insistojnë, pastaj thahet. Pije gati infuzion gjatë gjithë ditës. Bronkit supë. Hidh 1 filxhan qumësht 20 g fiq e frutave të thata, vlim për 10 minuta, cool. Pini një gjysmë gotë gjatë ditës. Medikamente fiq në farmaci. Produkt medicinal "Psoberan" - përdorur në trajtimin e vitiligo dhe alopecia; Drogës "Kafiol" - tregon efekt laksativ. Fiq: Kundërindikimet. Kundërindikuar fiq përdorimi fruta ushqim për pacientët me diabet dhe sëmundje inflamatore të traktit gastrointestinal.