Indian pronat oriz shërimin Detare, contraindications, përgatitje dhe kujdes


Ndoshta dikush dëgjuar për oriz indian detare, i quajtur edhe kërpudhat detare, oriz kërpudha, oriz detare kineze, oriz të gjallë, por nuk e kanë provuar atë me pije të përgatitur dhe të kërkuar të dinë se ku të karakteristika detare dhe më shumë për pronat e saj të mahnitshme. Unë do të ju tregojnë për të oriz indian Detare, pronat medicinale, contraindications, përgatitjes dhe kujdes. Krahasuar me çaj dhe kërpudha tibetiane oriz indian Detare fiton për vetitë e saj shëruese.
Kjo është një mikroorganizëm live, kujton e llojit të zier oriz kokërr (ndoshta kështu emrin e saj) ose pjellë të vogël akull të 2-5 milimetra në diametër.

Falë cilësive të vlefshme të kësaj kulture ishte njeri i kultivuar dhe ka kaluar një kohë të gjatë. Sot ka shumë tifozë të pije të dobishme fungale. Ajo ka një shije shumë të këndshme, i ngjan vendas dhe të etur të shkëlqyer pije. Pronat e dobishme e orizit detit Falë shkencëtarëve modernë kishte zbuluar sekretin e pronave të pazakonta medicinale të këtij kërpudha, shëron më shumë se tetë sëmundjeve duzinë. Ajo rezulton se oriz indian përmban një anëtarësim të acidit acetik dhe gluconic, alkoolit, caffeine, limoni, oksalik, folik, acid laktik, polysaccharides, taninet, choline, aldehide, glycosides, alkaloide, vitaminë C dhe enzimat e tjera vitale.


Një grup i tillë i substancave të vlefshme për jetën e organizmit shkakton aftësinë e tij për të ngadalësuar plakjen. Infuzion i kësaj kërpudhat presionin e ulët të gjakut, reduktimin e shqetësime në proceset metabolike, kurë dhimbje koke që ndodhin në sistemin nervor, ngadalësimin e zhvillimit të kancerit. Ai aplikuar me sukses dhe ulcerat gastrike dhe duodenale, atherosclerosis, dhimbje të zemrës, inflamacion në organe të ndryshme të frymëmarrjes, kur të ftohtë, për pastrimin Mukoza për heqjen e pllakatë në ulcerat trofike. Deti Fig themeluar mirë si një veshkë të shkëlqyer tretës dhe gurë të mëlçisë, depozitat kripë në joints.

Kjo është ndihmë e madhe për artrit dhe radiculitis, diabeti, përmirëson gjendjen e përgjithshme, rrit vetitë mbrojtëse të trupit. Kjo listë e karakteristika të mahnitshme ajo mund të vazhdojë. Megjithatë shumë tërheq këtë pije për aftësinë e tij për të privuar nga paund shtesë dhe kthimin e lëkurës dhe flokëve bukurinë e tyre natyrore dhe shkëlqimin. Ajo është përdorur gjerësisht në kozmetikë tradicionale. Infuzion është një tonik i shkëlqyer - një locion natyror natyrore. Ajo është shtuar në maska ​​fytyrë, shampoos dhe mjete të tjera. Lëkurë atë të marrë ushqim shtesë dhe trajtim nëse një dush në vend të kripës është shtuar në një sasi të vogël të infuzionit të orizit detit.

Infuzion Nëse një nga miqtë tuaj do të ndaj me ju kokrra oriz detin, atëherë kjo është fat tuaj dhe ju mund të filloni të rritet kërpudha dhe kuzhinier infuzion saj. Sepse jeta e trupit që duhet të ëmbël e ujit, e cila duhet të jetë pak e fruta të thata. Kjo kërkon ujë të ftohtë pastruar (nekyp'yachena), pak sheqer dhe pak rrush larë (ndërsyer) ose fruta të tjera të thata (kajsi, dardha, mollë, fiq). Ju duhet së pari tërësisht llokoçis në ujë sheqer (për litër të ujit - 1-2 tbsp lugë.) Për të shpërndarë të gjitha kokrra. Pastaj shtoni 2 st.l të kërpudha dhe një gjysmë duzinë rrush.

Në krye të një kavanoz qelqi të salcë të përgatitur mbuluar me një copë gazë dhe e mbajti në shtëpi për rreth dy ditë. Në këtë kohë infuzion është gati të jetë pak më të gazuara dhe të ketë një shije të këndshme të ëmbël-kosi. Një zgjidhje në të cilën kënduar kohë kërpudha për të ndryshuar. Gati për të pirë ztsidzhuye, rrush ose fruta të thata hedhur jashtë, dhe oriz është e larë me ujë të pastruar dhe pastaj veshur me një zgjidhje të ëmbël përgatitur fllad. Kujdesi oriz detit Kujdesi i kërpudhat është reduktuar në lëndë ushqyese për përditësimin atë. Nuk është e mundur të kulturës drejtpërdrejt në kontakt me kristale të sheqerit. Kjo është e drejtë - një zgjidhje kuzhinier i ëmbël, dhe pastaj - për të mbushur kulturën e tyre detare me oriz.

Temperatura e ujit - rreth 30 gradë. Shmangni bie në det mbi oriz rrezet e diellit direkte. Infusion është përgatitur në temperaturën e dhomës. Pije tensionuar mund të ruhen në frigorifer, por jo më shumë se dy ditë dhe i larë oriz - jo më shumë se pesë ditë. Trajtimi i detit oriz indian Për trajtim afat-gjatë duhet të organizojnë një infuzion të vazhdueshëm të marrjes oriz det. Kështu që ju duhet dy kavanoza: ndërsa ju pini përgatitur fllad nga pija e parë, tjetri duhet të jetë "pjekur" pjesë shërimin e ri të lëngshme. Për të aplikuar për qëllime mjeksore për një ditë vetëm një litër e infuzion.

Nevoja e tij për të pirë rregullisht, të paktën tre herë në ditë para ushqimit (10-15 minuta). Zakonisht përmirësim në gjendjen e përgjithshme ka ndjerë një muaj pas pranimit. Në fazën fillestare të konsumit indian oriz Detare në disa njerëz duket diuretics vetitë e saj shëruese. Mo
zhna menjëherë të reduktuar dozen, dhe pak ditë më ngadalë të sjellë në normale. Për trajtimin e sëmundjeve kardiovaskulare rekomandohet oriz det insistojnë në mollë të thata dhe kumbulla të thara, me sëmundje neuropsikiatrike - në dritë vuri përballë fiq, kajsi të thata dhe dardha (mollë dhënë efekt më të vogël). Nëse ju merrni infuzion të 0,5 litër tre herë në ditë në një stomak bosh, stomakut ulçerë zarubtsovuyetsya dhe zorrët (e rezultateve të dukshme në 30-50 ditësh të trajtimit).

Për diabetikët, një regjim të veçantë oriz indian Detare. Ai përfshin procedura shtesë pastrimin paraprak të organeve të ndryshme dhe dietë të zëvendësimit të gjakut, dhe më shumë. Duhet të theksohet se karakteristika detare përdoren jo vetëm brenda, por edhe jashtë. Arthritis dhe dhimbje në nyje mund të bëhet fërkim tretësirë ​​ose aplikoni fasha në nyje. Well te orizit mjekësore lëngshme detare si microclysters hemorroide (Art. Infuzion lugë në një filxhan çerek me ujë të valë). Gjatë javës së parë është përdorur çdo ditë, dhe javën e ardhshme - çdo ditë të tjera.

Dhimbje kalon, shërimi ndodh. Contraindication Ajo do të duket se deti indian si zgjidhja e kërpudhave për të gjitha sëmundjet, por ai ka contraindications: ajo është e ndaluar për diabetikët nga varësia e insulinës. Në raste të tjera, ajo mund të jetë vetëm origjinalitet e kërpudhat. LDSveta,