Ginger - se si të rritet në shtëpi


Në mënyrë tipike, Ginger rritet në Australi apo Indonezi apo Jug-Lindore Indi. Në këto latitudes, ajo i jep rendimentet shkëlqyera. Që nga viti ne kemi një klimë shumë të ndryshme, ju mund të rritet këtë rrënjë mrekulli vetëm në shtëpi ose në një serë, dhe gjithashtu të gëzojnë shijen e saj dhe të gëzojnë të gjitha pronat e saj të dobishme. Si të rritet xhenxhefil në shtëpi? Shko në treg apo në ndonjë supermarket dhe për të blerë rrënjë xhenxhefil të freskët dhe të butë. Vijnë në shtëpi dhe me kujdes e konsiderojnë rrënjë blerë. Detyra juaj është për të gjetur ose buds bymehet fryrë. Nëse rrënja është e thatë, vendin e saj për një kohë në një vend të ngrohtë me lagështi dhe buds të shfaqet.

Pastaj ju duhet të prerë përsëri në copa të vogla, të cilat përmbajnë veshkën. Mos harroni se xhenxhefil është e rekomanduar për të mbjellë në pranverë, por tenxhere për të zgjedhur e gjerë, por jo i lartë (si xhenxhefil rritje në drejtime të ndryshme), diametër - 20 inç. Në tenxhere ka vrima kullimit të jenë, dhe nevojën për të vënë trashësi kullimit e 3 cm, sepse bimore është në një lagështi ngecje mund të kalbet. Pastaj shkoni në tokë. Kur zgjedh një përzierje e tokës për të ndaluar një të tillë që është përdorur për mbjelljen e perime apo të marrë në të njëjtën sasi e gjethes dhe tokës me bar, torfe, rërë dhe përzierje.


Kur tenxhere dhe tokës është i gatshëm, zgjidhni një faqe cung vogël (3-5sm). Ajo duhet të jetë një ose dy veshkat pobehovoy, qetë, i dendur, pak shkëlqim. Nëse një pjesë është e prerë, atëherë vendin e prerë qymyr trajtojnë pluhur, pastaj thahet pak. Pastaj vendoseni në një tenxhere horizontalisht në një thellësi prej jo më shumë se 2 cm, veshkat deri. Atëherë lehtë spërkasë substrate. Ginger ka karakterin e vet, kështu që ajo duhet të jetë i vëmendshëm. Së pari, do të jetë më të rehatshme në një vend të ngrohtë dhe të lehta, por rrezet e diellit direkte do të bjerë mbi ta nuk duhet. Gjatë verës, mund të rritet xhenxhefil në shtëpi në ballkon, por mos harroni se klima jonë nuk i përshtaten atij, kështu ajër të hapur duhet të shmanget.

Së dyti, nuk ka acar dhe draftet. Temperatura nuk duhet të jetë nën 20 gradë, kështu që në 15 gradë xhenxhefil shkon në gjumë. Së treti, një bimë në shtëpi duhet të jetë mbulua rregullisht, sepse lagështia duhet të rritet, por nuk duhet të jetë nedolyviv ose përhapja. Gjithashtu, pas një thatë pak deri shtresa e lartë e tokës, tokë e në qoftë se është e mundur të përpiqen për të moisturize. Kur bimore gjatë rritjes aktive, ajo duhet të ushqehet rregullisht apo plehra organike. Brenda 1,5-2 muaj pasi të keni vënë xhenxhefil, lakër të shfaqet.

Në përgjithësi, rrjedh rritet deri në 1,5 metra në lartësi dhe janë të ngjashme me ato në një bambu, vetëm më eksplicite. Nëse ju jeni kujdesur për të mirë të bimëve, në vete verë çel lule që rriten nga rhizomes dhe të arrijnë një lartësi prej 30 cm. Gjatë sezon nga rrënja rritet zhardhokët reja, dhe secili prej tyre të vënë larg shoots tyre. Ajo do të marrë kohë dhe pas 8-10 muajsh xhenxhefil do të vdes gjeth, që do të thotë - kohë për të korrjes. Mos harroni se ju duhet menjëherë të ndalojë lotim bimore dhe të presin për tharje të plotë rrjedh. Në këtë kohë fillon të zërë rrënjë efekt terapeutik.

Kur rënia e xhenxhefil të fillojë pushimi shtet. Tani ju mund të gjej rrënjët dhe të përdoren për qëllime të tjera. Nëse ju vendosni të mbani rrënjë, pastaj të përfundojë atë në një qese letre, jo pastrimin, dhe vënë në frigorifer. Siç mund ta shikoni, është e mundur të rritet xhenxhefil, por si në çdo rast kanë momentet e tyre. Dhe ajo që ne në të vërtetë i kultivuar xhenxhefil? Një rol të rëndësishëm në karakterin e aroma e xhenxhefil luan tsinhiberena prania, e cila është pjesë e vaj esencial. Përveç kësaj, ka shumë substanca që e bëjnë një gjallëri të madhe meze dhe aktivizojnë tretje.
Aplikoni xhenxhefil rekomanduar për njerëzit me sëmundje të stomakut, çrregullimet e aparatit vestibular.

Ajo përkryer heq vjellje dhe marramendje. Ka burime që këshillojnë gratë shtatzëna marrin xhenxhefil, por përpara se të vendosni, ju duhet gjithmonë të konsultoheni me një mjek. Edhe xhenxhefil ka veti anti-inflamator dhe analgjezik se vetëm zgjeron fushën e saj. Këtu ne jemi me ju dhe të flasim për xhenxhefil se si të rritet në shtëpinë e uzinës së tij të mrekullueshme. Në pronat terapeutike e rrënjë xhenxhefil të përdorura në gatim. Nuk janë të recetave të ndryshme për enët dhe pije, duke përfshirë dietën. Vladsoroka,