John çaj barishte


Që nga kohët e lashta, barishte shelg (Qipro) është një prej bimëve më të njohura në. Bimë vetë - një bimë e madhe mjaltë, mjaltë dhe i tij konsiderohet i shëndetshëm. Mjaltë dhe bletarisë produkte me vlerë të Herbalist healers për trajtimin dhe shije të shkëlqyer. Ivan çaj - barishte, ajo mund të gjenden në pothuajse çdo cep, përveç kësaj, mund të jetë vetëm North Largët. Kohët e fundit, disa 100-200 vite më parë, barishte shelg, ose çaj Koporskiy që është përgatitur nga gjethet e fireweed ngushtë, e përdorur si një çaj të zakonshëm. Ai ishte i preferuar dhe pije tradicionale ruse. Që atëherë, njerëzit kanë vënë re se çaj nuk është vetëm freskuese shije të këndshme, por veti të ndryshme medicinale.

Prandaj, njerëzit e quajtur atë bar më heroike. Shumë e dinë dhe dashuri barishte shelg, por jo të gjithë janë përdorur për qëllime mjeksore është një bimë. Fakti që pronat medicinale ka vetëm angustifolia Qipros. Duke mos ditur këtë, disa e përdorur dribnokvitkovyh Qipro, dhe nganjëherë - e Qipros kënetë që nuk kanë shërim pronat që çaj Ivan. Për të shmangur gabimet, le të marrë njohur me fireweed dhe përshkruaj më shumë çaj barishte Ivan. Qipro angustifolia pëlqen të rritet në pyje në të hapura, zonat e ndriçuar nga dielli. Ajo ndjehet e zonave të mëdha pyjore të djegura, në fushat e zhvillimeve torfe në clearings freskëta pyjore.


Met mund të jetë në hekurudhat shpatet dhe shumë udhëtarë në fillim të verës shikuar nga dritaret e trenave shumë rozë çaj shkurre shelg.
Ajo lulëzon në qershor dhe pastaj të pjekur fara, le poshtë, duke vënë në të, si në të gjitha bimë pambuku. Në fara e hershme ripening, bimë korrur për përdorim në të ardhmen, pastaj e përdorin atë për të trajtuar ose parandaluar sëmundje të ndryshme. Si të dobishme Qipro angustifolia? Barishte shelg mjet i fuqishëm i veprimit anti-inflamator. Në këtë ai e tejkalon udhëheqësit e njohura, lisi leh, gjethe bearberry, kamomil, leh shelg. Përbërja e tij përmban deri në 15% të mukusit, për shkak të cilat bimë është përdorur për të trajtuar sëmundjet e traktit gastrointestinal, gastrit, ulçerë peptike.

Çaj Ivan ka një efekt të fortë qetësues, aq e përdorur gjerësisht në mjekësinë popullore si një qetësues, redukton mjet tension. Çaj Ivan - një bimë ka kohë që janë bar i famshëm mashkull. Kjo është për shkak të pranisë në përbërjen e tij të materies, një efekt i dobishëm për sferën seksuale të njeriut. Prandaj, ajo është përdorur me sukses për trajtimin dhe parandalimin e prostatitis, adenomës prostatës. Ivan çaji përmban përfshin bakër, nikel, mangan, titan, hekur, molibden, kalium, natrium, kalcium. Për trajtimin e bimëve lule të përshtatshme, gjethe, rrjedh, që të ruajë ato për përdorim në të ardhmen gjatë lulëzuar.

Qipro është e pasur në vitaminë C, në të, të 6 herë më shumë se limoni. Ajo përmban një proteinë që është e absorbohet edhe nga trupi i njeriut. Pra, John është gjithashtu një çaj pije e mrekullueshme të energjisë! Saldim gatuar e bimëve të thata nuk njollë smaltin e dhëmbëve. Përveç kësaj, ajo ka një shije të thellë, të këndshme se sa çaj tradicional indian apo Ceilon. Çaj i fortë me fireweed normalizes sistemin imunitar, shërojnë dhe pastron gjakun, qetëson mbrëmje, tones mëngjes. Me atë që ju mund të rrisë mbrojtjet e trupit, të normalizuar funksionimin e stomakut, zorrët. Me përdorim të rregullt të Kypreya çaj mund të shpëtoj nga pagjumësia, infeksionet, ftohjet kurë, anemi, pastruar trupin.

Barishte shelg gjak në mënyrë efektive oschelachyvaet, dhe për këtë arsye të kthimit të mëdha forcë nën çdo sosje dhe heq toksiciteti i kancerit. Një nga avantazhet shumë të saj është se ajo në mënyrë aktive përmirëson refuzimin e qëndrueshme të alkoolit në pacientët me alkool. Tea me çaj shelg i dobishëm për të përdorur gratë shtatzëna, lactating gratë, dhe njerëzit të angazhuar në punë mendore. John korrje dyqan çaj Gjethe dhe lule të bimëve të korrur nga korriku në shtator. Ata janë të thata, derdhjen shtresë jo më shumë se 5 cm mbi një leckë të pastër apo letër. Së pari, podvyalivayut të para për një ditë, pastaj i ndrydhur në duart e tij deri aktin lëng.

Gjethet e pastaj në fund të thata janë të mbështjellë në kuvertë në një furrë ose furrë për ngrohje të ulët. Tretësirë ​​e gjethe dhe gonxhe lulesh kypreya Vendos një bosh shishe 2 tbsp gjethe të thata dhe lulet e bimës, shtoni 150 gram vodka të mirë apo të alkoolit. Zakuporte ndalues ​​fort, hiqni shishe në një vend të ftohtë të errët për 12-14 ditë. Tretësirë ​​të marrë 40 pika në 1 lugë gjelle. l. uji i pastër 3 herë gjatë ditës per trajtimin e gastritit, ulcera peptike, si një qetësues me stresin, nervor dhe tensioni mendor. Shërimi pluhur me kypreya Kimik gjethet dhe lulet e bimëve të bluaj në një shtet pluhur. Shitore në një kavanoz qelqi të thatë, përdorni kimikate të huaja dhe për të përshpejtuar shërimin e lëkurës të vogla lezioneve në mëngjes, blisters në mëngjes, abrasions, blisters ia plas, etj

Vaj medicinale me çaj shelg Lule të thata dhe gjethet derdh një sasi të vogël të lulediellit apo vaj ulliri. Enët më fort, e vënë në një banjë me ujë, Tomita 10-12 orë. Cool, tendosje, e përdorur për të trajtuar ekzemë e lëkurës. Mbani naftës e kërkuar në frigorifer. Ajo nuk humb cilësitë e tij medicinale për 2 vjet. Metoda e pirja çaj shelg Vendoseni në një prej porcelani nxehtë zavarnik 2 tbsp copëtuar gjethe të thata, derdh ujë të valë, të përfundojë. Pas 15 minutash, çaj medicinale gati. Nëse ju shtoni ujë të hips shpërthyer, apo gjethe nenexhik, manaferrat Rowan ose raspberries thata, bimeve të tjera, çaj shelg transformuar plotësisht, dhe të përfitojnë prej saj rritet.

Provoni këto recetave çaj vetë shelg! Svetlana,