Ibuprofen përdorni për fëmijët, udhëzim, indikacionet, analoge, contraindications


Ibuprofen drogës ka analgjezik, anti-inflamator pronave, ka një efekt të moderuar antipiretik. Vetitë antipiretik e medikamentit të lidhur me frenimin e prostaglandin biosintezen, që rezulton në frenimin e ciklooksigjenaze enzimë. Drogës është menduar për përdorim të brendshëm.
Pas pritjes, droga excreted nga veshkat në formë të pandryshuar dhe si conjugates. Përqendrimi maksimal i komponentëve medicinale ibuprofen gjak ndodh brenda 3 orëve pas pranimit. Koncentruar në mëlçi. Produkt Drogës Ibuprofen është në dispozicion në kutitë e 100 tableta të veshura 200 mg dhe një pezullim të 100 shishe ml me matjen filxhan.

Çdo paketë është përdorues Ibuprofen drogës që duhet të jetë i ngushtë para se të përdorni drogë. Ruajtur mjekim jashtë të arrijnë të fëmijëve, të thatë, të errët vend në temperaturë normale të dhomës. Indikacionet Ibuprofen Drogës është e rekomanduar për përdorim në sëmundjet e artritit reumatoid, osteoarthritis, përdhes, bursit, dhimbje të nervit shiatik. Ibuprofen është përdorur në trajtimin e spondylitis ankylosing, nevralgji, mialgjia, inflamacion në dëmtime të ndryshme të indeve të buta dhe sistemin muskulor, adnexitis. Mjekësi është përdorur edhe në Ent - Shefi sëmundje, dhimbje dhëmbi.


Si të përdorin drogën ibuprofen Medikament përdoret si vijon: Në sëmundjeve rheumatoid artriti - 800 futje mg deri 3 herë në ditë; Kur osteoarthritis sëmundje, spondylitis ankylosing - 400-600 mg, duke marrë 3 deri në 4 herë në ditë; Kur semundja artriti rheumatoid - 30-40 mg per 1 kg peshe trupore ne dite; Kur dëmtimi, inflamacion i indeve të buta muskujve shtrihen, ligaments mjekim është e rekomanduar për të marrë 600 mg 2 deri 3 herë në ditë. Në dhimbjes moderuar Ibuprofen përdorur 400 mg 3 herë në ditë. Doza maksimal i medikamentit në ditë - 2.4 m.

Përdorin ibuprofen për trajtimin e fëmijëve Drogës është bërë obligim për fëmijët: Fëmijët 12 vjet dhe më të vjetër është caktuar për dozë fillestare prej 150-300 mg në 3 orë në ditë. Pastaj kufiri pranimi i 100 mg 3 herë në ditë. Doza maksimal i medikamentit - 1g Në sëmundjet e mitur artritit reumatoid - 30-40 mg per 1 kg të peshës trupore në doza të ndara, në ditë. Për të reduktuar temperaturën e trupit arrin 39,5 gradë. C - 10 mg për 1 kg te peshes trupore ne dite. Nëse temperatura është nën 39,5 gradë. Me doze ditore prej - 5 mg në 1 kg të peshës trupore ne dite Pranimi i ibuprofen në pezullimin Pezullimi është e rekomanduar për përdorim në fëmijët, 6 vjeç deri në 12 muaj - një mesatare prej 50 mg 3 deri në 4 herë në ditë (vetëm në rekomandimin e një pediatri); Në moshën 1 deri 3 vjet - 100 mg 3 herë në ditë; Në moshën 4 deri 6 vjet - 150 mg 3 herë në ditë; Në moshën 7 në 9 vjet - 200 mg 3 herë në ditë; Në moshën 10 deri ne 12 vjet - 300 mg 3 herë në ditë.

Në prani të sindromës febrile pas imunizimit doze e vetme prej 50 mg. Nëse është e nevojshme, një ilaç i mundur 50mg ri-pranim nëpër 06:00. Një efekt anësor i drogës Udhëzimet për përdorim Ibuprofen paralajmëron se mund të shkaktojë efekte anësore. Nuk mund të jenë të përzier, nganjëherë të vjella, anoreksi, urth, dhimbje koke, marramendje. Shkeljet e mundshme të sistemit të tretjes, duke përfshirë: bloating, kapsllëk, diarre. Pas marrjes çrregullime ndonjëherë theksuara agjitacion, pagjumësi, të gjumit. Alergji mundur: skuqje të lëkurës, hundë i lëngshëm, vizion të paqartë. Ndonjëherë ka raste formimi i lezioneve erozive dhe ulcerative të traktit gastrointestinal.

Rrallë janë regjistruar gjakderdhje nga trakti gastrointestinal, meningjit pa mikrobe, dhe shfaqjen e bronchospasm. Kundërindikimet Ibuprofen Drogës është kundërindikuar në përkeqësim akute të ulcera peptike, gastrit, kolit, çrregullime të hematopoiesis. Përshkruajnë i kujdesshëm i mirëpritur ibuprofen në sëmundje dhe çrregullime të enëve të mëlçisë, veshkave, zemrës dhe gjakut. Ju nuk mund të marrë Ibuprofen për sëmundjet e mbindjeshmërisë optik nervore të drogës. Në fëmijët nën 6 vjeç dhe gratë shtatzëna, përdorimi i drogës vetëm me recetë. Vetë-mjekim në këto raste është e papranueshme.

Nëse nevojshme përdorimit, zgjatur të drogës, është e nevojshme për të kryer monitorimin e funksionit të mëlçisë, funksionin e veshkave. Shikojnë foto e gjakut periferik. Këtu ne jemi pothuajse në të dhe folën për atë që është përdorimit ibuprofen për fëmijët, udhëzim, indikacionet, analoge, contraindications drogës. Është e rëndësishme të dini se çfarë është e mundur mbidozë drogës. Nëse mbidozë ndodh dhimbje barku,
të përzier, dhe të vjella. Ka disa letargji, të qenët i përgjumur, depresioni. Ekziston edhe një dhimbje, tringëllimë në veshët. Në rast të mbidozë mund bradycardia, takikardi, dridhje atrial.

Nuk mund të jenë vende, dështimi akut i veshkave, rënie e rëndë e tensionit të gjakut, arrestimit të frymëmarrjes. Nëse mbidozë të drogës duhet menjëherë, në orët e para pas Lavage stomakut me ujë të bollshëm. Ju pastaj të marrë një dozë të qymyr, atëherë përdorni pijshëm alkaline. Në trajtimin mjekësor të mbidozë duke përdorur detyruar diuresis, terapi simptomatike. Analog Ibuprofen Advil, Advil, të eliminuar dzhels, Bonifen, brufen, retard brufen, brufen SR Burana Svetlana