Mjekim dhimbje dhëmbi dhimbje në shtëpi


Është e vështirë të jetë e mundur për të takuar një person i cili nuk e di se çfarë një dhimbje dhëmbi. Kjo vakt, shkëputur nga rastet, nuk mund të mendoj për ndonjë gjë tjetër, është ditë e përhumbur dhe natë. Ndonjëherë, për të nuk është gjithmonë e mundur të shkoni menjëherë tek dentisti, ka situata të ndryshme. Por ka një zgjidhje. Ka një shumëllojshmëri e ilaçeve efektive dhe të mjeteve juridike popullore nga kjo sëmundje. Disa prej tyre unë dua të prezantoj. Le të flasim sot për anestezion se si trajtohen dhimbje dhëmbi në shtëpi në mënyrë që të pacifizohet saj. Dhimbje dhëmbi është një wake-up call, thotë se procesi sëmundje në dhëmb, mishrat kanë filluar të zhvillohet.

Në mënyrë që të mos humbasin një dhëmb, ai me siguri duhet të trajtohet. Ilaçet vetëm të hequr dhimbjen, por nuk mund të shpëtojë e dhëmbit nga prishja. Droga analgesics Nëse ka një farmaci, blej një prej drogave që do të ndihmojë dhimbje dhëmbi qetë. Ata janë të shitur mbi counter, znebolyuyut i shkëlqyer, ju mund të bëni vetë në shtëpi. Këto mjete përfshijnë: Deksalhin, Dyklak dy lloje pentalhin, baralgin ose Strihankalpol, indometacin, Lidocaine, oksadol. Fëmijët mund të blej fëmijëve Nurofen. Painkillers gjithashtu provuar si koffedon, sedalhin-neo, tsitrapar.


Të jenë të kujdesshëm! Medikamente pothuajse gjithmonë kanë contraindications, kështu që të jetë i sigurt për të lexuar udhëzimet për përdorim, e cila është gjithmonë brenda paketës për të mos lënduar veten. Analgesics mjetet juridike homeopatik Përveç medikamente, për dhimbje dhëmbi mund të përdorni reagime shumë të popullarizuara dhe të pranuara pozitiv do të thotë homeopati. Ata gjithashtu mund të blihen në çdo farmaci. Ata janë ndihmë e madhe për dhimbje dhëmbi, kanë shumë contraindications. Ata duhet të kenë në çdo kabinetin e mjekësisë, nëse është e nevojshme përdorimin në shtëpi: Arnica - Një mjet i përdorur për dhimbje dhëmbi që ishte shkaktuar nga ndikimi apo dëme.

Pas nxjerrjes së dhëmbit, Arnica heq dhimbjen, promovon rritje e jashtëzakonshme e shpejtë të plagës. Aconite - Ndihmë të hequr qafe dhimbje pas një të ftohtë apo kur ju shkoni jashtë në të ftohtë, pa një kapelë dhe nervore zastudyv dentar. Nux moshata - Ndihme kur një dhëmb dhemb një fëmijë apo grua shtatzënë. Coffey - Një zgjidhje e shkëlqyer për dhimbje dhëmbi karakter qartë nervor gjithashtu gjithmonë mbani në gjoks mjekësi dentare bie. Nëse dhëmb i lënduar ju ose dikush tjetër në familje, thith pika leshi pambuku, bashkëngjitni për dhëmb e pacientit. Dhimbje qetësuar pas 10-15 minuta. Të njëjtin efekt me kamfor, tretësirë ​​alkoolit e sanëz, tableta nenexhik.


Ata janë të vendosur nën gjuhën për 1-2 copë., Relief vjen në 15 minuta. Mint përgjithësisht e njohur antiseptik. Mjetet juridike popullore për dhimbje dhëmbi Këto mjete efektive mirë off dhimbje, praktikisht nuk ka contraindications, ata janë shumë të përshtatshëm për t'u përdorur në shtëpi. Nëse keni gjetur një dhimbje dhëmbi, ndërsa të hahet, të ndalemi këtu, shikoni për një mundësi për të pastruar dhëmbët e mbetjeve ushqimore. Pastaj shpëlaj gojën me zgjidhjen e ujit të sode ose kripë deti (1 tsp. L. Në 1 c. Të ngrohtë ujë të zier) duke shtuar 2-3 pika jod. Pastaj bashkëngjitni për të fytit shtupë pambuku dhëmb lagur valokordin. Nëse zemërimi i dhëmbit nën vulë, vënë në pjatë të qartë të hudhër të freskët.

Mbylle gojën, nuk flasim. Stings hudhër në fillim, por pastaj gradualisht subsides dhimbje. Nuk është një ilaç popullore dhëmbë shumë origjinale dhimbje analgjezik. Unë nuk e di se si funksionon, por ai punon shumë në mënyrë efektive dhe me saktësi (kontrollohen). Nakryshyt pjesë e vogël e qull me miell misri i freskët hudhër bashkëngjitni krahun dore (zonë e pulsin), të siguruar kasetë. Kur pjekje, të vënë hudhër në një copë pëlhurë e hollë. Kjo do të thotë që ju duhet për të vënë në dhëmb e kundërt të pacientit. Për shembull, në qoftë se një dhimbje dhëmbi lënë të lidhin dore hudhër e duhur. Vendos një fetë e hollë e sallo për të dhëmbit pacientit midis çamçakëz dhe faqe.

Qetësim dhimbje për 15 minuta. Vendos vrima e veshit në anën ku dhëmb dhimbje copë peeled rrënjë të freskëta delli. Zakonisht dhimbja subsides pas gjysmë ore. Kur ka pasur një dhimbje dhëmbi në shtëpi të gjithë duhet të përdoren me shumë kujdes. Por nganjëherë të vonojë - si vdekja. Nëse ethe, faqe rozdulasya, i formuar ndoshta inflamacion purulent të indeve të buta. Në këtë rast, ju duhet të lënë të gjithë pjesën tjetër çështje, natën e thellë, pjesa tjetër dhe të jetë i sigurt për të kërkuar kujdes mjekësor duke e quajtur një ambulancë. Nëse vonesa mund të zhvillojë ënjtje, e cila në masë të madhe komplikojë trajtim.

Cheers! Svetlana,