Centaury bar - Kundërindikimet, foto, pronat, aplikacionet


Përshkrim Ombrellë centaury -. Një lartësi barishtore dyvjeçar mjekësor i 10-40 cm Ajo i përket tyrlychevyh familjes. Stem branched bimë në krye, katër të njëanshme. Gjethet basal mbledhura në centaury prizë, rrjedhin - ovate, kundërta. Lulëzuar bimët e mbledhura në paniculate - tufë lulesh corymbose, pesë, të ndritshme - trëndafili. Centaury Fruta ombrellë-palosjen kuti. Ajo blooms nga qershori deri në gusht, dhe fara e saj piqen në gusht-shtator. Përhapja e centaury Bimë është e zakonshme në Azinë Qendrore, Ukrainë, në brezin e jugut dhe të mesëm të Rusisë Evropiane, Kaukaz.

Ajo rritet në clearings pyjore dhe edges, përgjatë lumenjve dhe kënetat përreth zonës, në scrublands lagësht. Herbs korrje Për të aplikuar barishte medicinale centaury ombrellë me bimë strehimi. Centaury bari korrur në centaury fillim lulëzuar, tharë në një tharëse në një temperaturë prej 40 deri ne 50 C në hije ose në ajër të hapur. Centaury bar - Photo

Përbërja kimike Herbs centaury fabrikë ombrellë përmban mukus, vajra esenciale, alkaloide, glycosides, oleanolovuyu dhe acid Askorbik. Centaury - prona Në mënyrë që të bimeve medicinale centaury përdoret si hidhërim për të përmirësuar tretjen dhe oreksin.


Bimore ka anthelminthic, vitrohinnu dhe pronat choleretic. Centaury - aplikimi Bimeve medicinale centaury bimët ombrellë përdorur në formën e infuzione dhe decoctions, sëmundjeve të veshkave dhe tëmthit fshikëz, dispepsia, gastrit me sekretimit reduktuar, fryrje, sëmundjet e mëlçisë. Droga bimët kanë efekt anthelmintic.
Së jashtmi ajo është përdorur si një ilaç për morra dhe humbjen e flokëve. Medikamente Infuzion i ombrellë herbs centaury me cholecystitis Hidh 1 filxhan ujë të vluar 1 tbsp. lugë e bimëve medicinale. Brenda gjysmë ore të këmbëngulin.

Pastaj thahet dhe shtrydh të lëndëve të para. Pini një orë e gjysmë përpara se të hahet një gjysmë gotë me infuzion. Infuzion i ombrellë herbs centaury për të përmirësuar tretjen 1/4 litër ujë të nxehtë të zier pour 2 tbsp. tablespoons barishte ombrellë centaury. Pastaj, për një çerek ore, mbani një dush me ujë të valë. Pastaj ftohtë në temperaturën e dhomës për një orë, filtruar, dhe materialet e papërpunuara shtrydh. Vëllimi i rezulton lëngu infuzion për të sjellë origjinalin nga derdhje ujë të valë. Pini infuzion për gjysmë ore para ngrënies 2-3 herë në ditë për 0,5 gota në formën e ngrohjes. Zierje centaury ombrellë me humbjen e flokëve Hidh 30-50 g lëndë e parë 1 litër ujë të vluar, vlim supë rreth ngrohjes mesme për 2-3 minuta, prisni derisa të ftohtë, pastaj tendosje.

Është e rekomanduar për të fshij bimë supë në kokë 1-2 herë në ditë. Tretësirë ​​e bimëve centaury si anthelminthic Hidh 20g herbs centaury syze kat ombrellë 40% - ing alkool, herë pas here lëkundje mbush për 7-14 ditë, filtruar. Pini 20-30 minuta përpara se të hahet 15-20 pika tretësirë ​​dozen. Farmaceutikë Centaury bari - përdoret si hidhësisë, në formën e decoctions dhe infuzione. Infuzion i hidhur - pini 10-20 pika për pritjen. Centaury bar - contraindications Të jetë i kujdesshëm trajtojnë përdorimin e tepruar të bimëve barishte në sëmundjet e traktit gastrointestinal.

Alexander,