Mustaqe Artë në mjekësinë tradicionale


Pjesë të ndryshme të mustaqeve artë emëruar në sëmundje të ndryshme dhe përdorimin e skemave të ndryshme. Natyrisht çdo sëmundje dikton metodën e saj të pranimit - infusions, decoctions, ointments, vajra, TEAS, etj Gjithashtu mustaqe artë në mjekësinë tradicionale përdoret në kombinim me substanca të tjera - vajit, alkoolit, mjaltë, Cahors, infusions e bimëve. Mustaqe Artë është përdorur në sëmundje të tilla si hronichskiy pancreatitis, përçarje e pankreasit, shpretkë, gjëndra veshkave, inflamacion fshikëz e tëmthit dhe të traktit biliar, stomakut, zorrëve të vogla dhe të zorrës së trashë, leuçemia, diabeti, sëmundjet e grave.

Ajo normalizes ekuilibrin acid-alkaline e traktit të tretjes, liquefies gëlbazë, redukton ënjtje dhe mukusit hipersekrecioni obochki në astma bronkiale. Mustaqe Artë promovon sekretim e toksinave, luftuar infeksionet, forcon sistemin e qarkullimit të gjakut dhe sistemin imunitar, duke vepruar si shërimin plagë, analgjezik dhe anti-tumor. Si të përdorni një mjet të jashtëm për shërimin ulcerat deje, shërimin gjymtyrët lënduar nga ngrica, sëmundjet e lëkurës, me djegie të thella soothes dhimbje. Shkencore (latin) emri i fragrans të Callisia bimore, njerëzit shpesh e përdorur emrin mustaqet e Largët (edhe pse habitati Meksikë) jetoj dyhoryzandra flokëve, xhensen shtëpi.


Pjesët e bimëve që përdorin - ajo rrjedh nga gjethet dhe rrënjët. Gjëra të dobishme që ka mustaqet e Artë quajtur flavonoids, beta sytosterol, quercetin dhe kaempferol - ato janë të pasura me vitamina dhe minerale. Në mjekësinë popullore, tretësirë ​​zoloho mustaqe përdorur për të trajtuar postoperative mbështjelljes, fibroids, fibroids, polyps; për të pastruar trupin e toksinave, osteokondroza, lëndimet, sëmundjet e sistemit të frymëmarrjes, tuberkulozi, astma. Për të bërë tinctures nga mustaqe të artë si shoots anësore janë të ndara gju (nyjeve kafe-vjollcë) dhe bimë tërësisht.

Recetë tretësirë ​​e mustaqe të arta mbi alkoolin. Merrni 35-50 gjunjë, pres, të vënë në një enë qelqi dhe derdh një litër vodka. Insistojnë në një vend të errët për 7-15 ditë dhe shkundur përditshme. Të errët ngjyrë vjollcë tretësirë ​​tregon se instrumenti është gati për përdorim.
Ajo duhet të thahet dhe hedh në një gotë të errët. Infusion Shitore në një vend të freskët. Recetë infuzion mustaqe i artë: Merrni 1 fletë të paktën 20 cm të gjatë, të vënë në një qeramike ose qelqi pjatë, pour 1 litër ujë të valë. Mbush ditë, pastaj tendosje përmes napë dhe hedh në një gotë të errët dhe pastaj dyqan në një vend të freskët.

Infuzion është përdorur për detoxification, diabeti, pancreatitis, sëmundjet zheluchno traktit dhe të mëlçisë. Recetë supë me mustaqe të arta, duke përdorur të gjitha pjesët e gjelbër e bimëve medicinale. Bluaj gjethet dhe rrjedh e mustaqeve të artë në një tas smalt, të mbuluar me ujë të ftohtë. Sjellë atë të gjithë në një çiban (nuk e le vlim) dhe të lënë për 6-8 orë. Kur nastoyitsya supë, derdh në një enë qelqi dhe dyqan të errët në një vend të freskët. Përdoret për trajtimin e gastro-intestinal traktit, nxjerrje e toksinave, si dhe për parandalimin e ftohjes dhe trajtimin e sëmundjeve të lëkurës dhe alergjive.

Recetë për të bërë ointments me mustaqe të arta, pres rrjedh dhe lë, bluaj ato mirë dhe përzierje me krem ​​baby, vazelinë ose lyrë në raportin e 2 me 3. Mbani krem ​​më mirë në një kavanoz qelqi të errët në një vend të freskët. Ky mjet është përdorur në trajtimin e plagët, morth, ulcerat trofike dhe sëmundjet e lëkurës. Megjithatë, ajo është përdorur për bluarje trajtimin e artritit dhe osteoarthritis. * Mjekësi alternative gjithashtu ju ndihmon për të hequr qafe kapsllëk , nëpërmjet përdorimit të mustaqe ari. Ju duhet të ndiqni një dietë që është e pasur me ushqime bimore. Një orë para se vakt i parë për të pirë 1 lugë gjelle lëng mishi nga mustaqe të artë. * Kronike kapsllëk trajtohen me rrënjët e çajit jamball me shtimin e një lugë çaji tinktura alkoolit mustaqeve.

Ky çaj duhet të pini 3 herë në ditë për një javë. Bëni një pushim për 7 ditë dhe të përsëritur trajtim. Receta e vajit me mustaqe të arta: Merrni gjethe të freskëta, rrjedh dhe shtrydh lëng prej tyre. Tortë e mbetur të thatë, atëherë pres dhe derdh ulliri ose të tjera vaj perimesh. Brenda 3 javë largohen, atëherë vaj duhet tendosje përmes napë. Produkti medicinal është e rekomanduar për të ruajtur në një enë qelqi të errët në një vend të freskët. Ajo duhet të përdoret me morth, bruises, për zonat e prekura nga artriti dhe osteoarthritis, si dhe të gjitha llojet e masazh rëndë. Siç mund ta shikoni në mjekësi tradicionale mustaqe të artë është përdorur gjerësisht, ndërsa i vetëdijshëm se mjetet juridike popullore terapi janë të mira përdoren si një zëvendësues për trajtimin e përshkruar nga mjeku juaj, sepse receta e njerëzve janë ngadalë, butësisht.

Bobryshev Taras,