Golden mustaqe - vetitë shëruese të luleve


Amvise shumë të angazhuar në kultivimin e houseplants janë të njohur me popullore drogës mustaqe të artë. Përpjekja e tij për të edukoj proceset shtëpi jap miqtë dhe të afërmit, si bimë është përdorur me sukses në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme. Ata e duan atë dhe macet, por siç e dimë, ata janë "djajtë që" nuk e hanë, dhe të zgjedhin vetëm të gjitha natyrale, të dobishme. Në të vërtetë, mustaqe artë mbi karakteristikat e tyre unike biologjike. Ajo është në gjendje të ofrojë ndihmë të paçmuar për një person jo më pak efektive, dhe nganjëherë superiore për fuqinë shëruese të shumë barnave. Nuk është çudi emri i tij i dytë - xhensen shtëpi.

Biseda jonë ne kemi vendosur të kushtoj këtë fabrikë të veçantë dhe shumë të flasim për mustaqe artë, pronat medicinale e lule. Çfarë pronat e mustaqeve ari shëruese? Spektri i sëmundjeve të cilat përdoren mustaqe të artë, jashtëzakonisht të gjerë. Zakonisht në shtëpi, ajo është përdorur për të eliminuar dhimbjen e etiologies ndryshme. Decoctions, infusions e bimëve në mënyrë efektive në lehtësimin e dhimbjeve, të eliminuar kruarje. Duke përdorur krem ​​për të trajtuar veten në bazë të vjetëruara, zgjatura plagët e shërimit, bruises, shkurtime, djegiet, lëkurë smeared në rast të një skuqje të lëkurës alergjik. Në mjekësi përdorimit tretësirë, bimët infuzion për të trajtimin e gurëve të tëmthit, inflamacion fshikëz fshikëz e tëmthit, sëmundjet shpretkë.


Aplikoni drogë në bazë të tij për lehtësimin e sulmeve të astmës, si mustaqe i artë ka efekte të dobishme për funksionimin e traktit respirator. Duke përdorur pronat shërimin e lule mustaqe artë trajtoj pneumoni, bronkit. Në sajë të një pjesë të flavonoid bimëve, quercetin, catechin, kaempferol, infuzion drogë mustaqe i artë normalizes presionin e gjakut, trajton hipertensionit, forcon enët e gjakut, rrit elasticitetin e capillaries. Pronat medicinale e mustaqe ari ndihmojë në eliminimin e lëngjeve të tepërta nga trupi, duke vepruar si një diuretik të shkëlqyer, cholagogue. Përgatitjet në bazë të tij - antioksidantë gjetur.

Përdorin ato për qëllime medicinale të parandaluar zhvillimin e tumoreve. Kjo bimë përmban një shtëpi modeste në kaempferol përbërjen, për të ngadalësuar në mënyrë efektive procesin e plakjes, ka një efekt rinovimin mbi qelizat. Mustaqe supë ari merren me helmim toksik, si ajo mund të shpejt të hequr toksina, të zvogëlojë nivelin e efekteve negative në trup. Phytosterols përfshira në fabrikë, në mënyrë të favorshme të ndikojnë në funksionimin e sistemit riprodhues, të stimuluar prodhimin e biliare, provitaminat arsimin. Në kryerjen e spastrim trupin e toksinave të akumuluara më të shpejtë, procedura më efektive pastrimi do të ndihmojë të mbajë supë mustaqe të artë.

Ajo ka një mustaqe të artë prona të eliminuar toksina dhe kripë rëndë nga trupi, të stimulojë metabolizmin, rregullon funksionin e sistemit të tretjes. Nëpërmjet përdorimit të supë është një shërim aktive lezione ulcerative që ndodhin në mukozës. barishte freskët lëng i trajton jo vetëm rinitit të thjeshtë, dhe sinuzit dhe madje edhe të vjetëruara. Për këtë ai varrosi 3 pika në secilën vrimë hunde 3-4 kohë të ditës. Përgatitja e barnave nga mustaqe artë Infusion mustaqe Artë është mjek i domosdoshëm për diabetikët. Për ta bërë këtë, do të përgatisë një infuzion terapeutik:. 20 cm bimëve, ose 2 fletët me gërshërë pres, derdh 0,75 litra.

ujë të vluar, vlim për një ngrohje të qetë për 5 minuta, me kujdes të përfundojë një ditë. Pini infuzion të ngrohtë, tri herë në ditë, gjysmë gotë përpara se të hahet. Pranimi i kësaj infuzion gjatë 3 ditëve të para ul sheqerit në gjak. Tretësirë ​​e 10-15 copa të bimëve (gju) finely bërxollë, pour 0, 5 litra vodka pastër, hiqni nga dielli në një vend të errët për 2 javë. Ju do të jargavan tretësirë ​​medicinale. Gjatë ruajtjes ndryshimet ngjyra në ngjyrë kafe. Ajo duhet të marrë 1 Dess. l. në ushqim, rreth gjysmë ore per trajtimin e astmes dhe shumë sëmundje të tjera. Vaji Muzik Gju 15 bimë, të përziera me krem ​​fëmijë (2: 3).

Aplikoni krem ​​për të trajtuar plagët, ngrirja, bruises, ulcerat deje, rashes alergjike, sëmundje të ndryshme të lëkurës, artrit, përdorimit dhe artrit. Shitore në frigorifer. Contraindication
I përdorin mustaqe e artë
Çfarëdo bimë të mrekullueshme të artë mustaqe dhe pronat e saj medicinale, ju nuk mund të përdorni të gjitha. Ajo është e kundërindikuar në fëmijët dhe gratë shtatzëna. Ajo nuk mund të përdoret në adenoma e prostatës, veshkave dhe intolerancës individuale. Aplikoni pronat shërimin e mustaqe ari duhet nëse diagnoza dihet saktë. Prandaj, para se të përdorni konsultohuni me mjekun tuaj.

Por të rritet dhe të kujdesit për lule është gjithashtu jo i vështirë, sepse mund të bëjë disa nga këto houseplants.
Cheers! Svetlana,