Përdorimi Zodak, udhëzimet për përdorim, analoge, efektet anësore


Pika, tableta, shurup zodak përkasin një brezi të ri antihistamines. Përbërës i tyre aktiv - CETIRIZINE. Ai është listuar si drogat më të rëndësishme dhe thelbësore. Zodak trajtojnë të ashtuquajtura droga të zgjatur, që është një i gjatë, veprim. Kjo tregon lehtësinë e aplikimit. Për ju më shumë për atë që është zodak, përdorimin, udhëzimet për përdorim, analoge, efektet anësore, e konsiderojnë këto pika I kushtoj këtë artikull të. Veprim farmakologjik i drogës zodak i takon një klasë e kundërshtarët e histamine, e cila receptorët bllok H1 dhe metabolize hidroksin. Ajo është në gjendje për të hequr apo lehtësuar alergji, të parandaluar ndodhjen e tyre.

Ndihmon të shpëtoj i kruhet dhe neutralizuar lëngun. zodak reagime efektive dhe e hershme alergjike dhe të vonë. Ajo zvogëlon lirimin e ndërmjetësuesve inflamatore dhe migrimin e bazofilet, neutrofilet e eozinofileve. Drogës mund të ndikojnë pozitivisht pėrshkueshmėrisė e capillaries, reduktimin dhe parandalimin e ënjtje, spazma në muskujt e lëkurës. Me futjen e histamine dhe alergeneve të tjera specifike zodak gjendje për të hequr reagimin e lëkurës (skuqje). Në astma bronkiale mund të zvogëlojë histamine-i detyruar bronkokonstriktimi. Zodak nuk ka Anticholinergic (konfuzion, gojën e thatë, marramendje, kapsllëk, etj) dhe antyserotoninovyh (depresioni, stimulimi oreks) efektet e natyrshme në antihistamines parë të gjeneratës.


Nëse terapi ka shqiptuar veprim qetësues. Act zodak fillon nëpërmjet 20-60 minuta pas një dozë të vetme (10 mg). Efekti natën e fundit. Kurset e trajtimit nuk është e varur dhe pas kurs është duke marrë efekt zgjat për tri ditë. Farmakokinetika Udhëzime për përdorim zodak thotë se kur mjekim është brenda thithjen e saj të shpejtë nga trakti gastrointestinal. Përqendrimi maksimal i substancave në gjak ndodh brenda 30-60 minutash. Kur merren me ushqim mund të ulet norma thithjen e drogës pa ndikuar performancën.

Metabolizuyuchys Fair drogës hepatik është excreted kryesisht nga veshkat. Në hemodializë nuk është shfaqur. E njëjta bioavailability drogës në forma të ndryshme të lirimit. Indikacionet për përdorimin e drogës zodak indikuar për trajtimin e rinitit alergjik sezonal dhe rinitit, e përhershme. Simptomat e lidhura me konyuktyvytom alergjik gjithashtu të jenë indikacione për pranim.
Gjithashtu, drogës është treguar për llojet e ndryshme të kruarje dhe urtikarie, duke përfshirë ideopaticheskiy kronike urtikaria. Ne trajtimin e astmes atopike gjithashtu mund pjesë zodak.

Gjithashtu zodak përdoret në temperaturë bari në rastin e sëmundjes së angioedemës. Kundërindikimet për të drogës zodak kundërindikuar në shtatzënisë dhe laktacionit në periudhë, me mbindjeshmërisë ndaj çdo komponent, duke përfshirë Hydroxyzine. Veshkave reduktim kronike doza sëmundje është e nevojshme në të moshuarit mund të reduktohet filtrimit glomerular. Siguria e drogës për fëmijët nuk është konfirmuar. Zodak Aplikimi Mjekësi është marrë nga goja. Pllakat duhet të pini një gotë ujë dhe një rënie e shurup dhe të shpërndarë në të. Doza standarde për të rriturit dhe fëmijët pas gjashtë - 10 mg / ditë.

Fëmijët 2,5-6 vjet - 5 mg / ditë. Nga vitit të 2,5-2,5 mg / ditë. Në doze renale dështimit është reduktuar në 5 mg / në ditë ose 5 mg në ditë. Para marrjes së drogës janë të këshilluar që të konsultoheni me një specialist. Ajo do të qartësojë se si të marrë zodak në rastin tuaj, sa kohë. Efektet anësore të zodak drogës Të qenët i përgjumur e mundur dhe goja e thatë. Migraines Ndonjëherë mundshme, marramendje, çrregullime të tretjes, reaksione alergjike. Ata janë simptomat e mbidozë, i cili ndodh kur një dozë të vetme prej 50 mg të drogës. Në rast të mbidozë, Lavage stomakut është treguar. Analoge zodak DS CETIRIZINE, CETIRIZINE HEKSAL, Allertek, Parlazin, CETIRIZINE, Letizi, Alerza, Tsetirinaks, Tsetryn, CETIRIZINE, Zintset, Zirtek Udhëzime të veçanta në zodak drogës Në rast se ju kanë tejkaluar normën e zodak pranimit, tejkaluar mbidozë 10 mg, në këtë rast mund të jetë norma reagimi i ngacmuar.

Në qoftë se ju përdorni drogë me alkool - efekte anësore të pakontrolluara, por të pijshëm gjatë trajtimit nuk është treguar. Që zodak shpesh ka asnjë veprim qetësues mund të merret kur shoferi dhe duke punuar me teknologji pa tejkaluar dozën e rekomanduar.
Ndërveprime Zodak drogës me droga të tjera
Studimet e fundit kanë gjetur asnjë klinikisht ndërveprime të rëndësishme me droga të tjera. Para zodak drogës e teofellinom redukton pastrimin total të cetirizinës.

Storage përgatitje zodak
Ju duhet të mbani të drogës në temperaturë dhome (nuk sipër 25C) larg nga drita, ngrohjes dhe lagështi larg nga fëmijët.


Përgatitja produkt zodak Pllakat - on shurupit 10 mg - 5 mg / ml bie - 10 mg / ml. Mbani në mend se jepet përmbledhje zodak drogës është paraqitur në një prezantim të lirë, kështu që para se të marrë ilaçe lexoni me kujdes udhëzimet zyrtare! Brandy,