Presionit të ulët të gjakut - që trajtojnë simptomat


Duke vazhduar presioni i ulët i gjakut është quajtur hypotonia. Kjo gjendje mund të jetë i pranishëm në njerëz të shëndetshëm, pjesa tjetër pas punës së rëndë mendore ose fizike në të moshuarit. Disa Niveli i presionit është relativisht i ulët, por ajo zakonisht shkon në mes të niveleve të ulëta dhe normale. Ky kusht është shoqëruar ndonjëherë nga një ose një tjetër gjatë shtatzënisë, zakonisht në 3-4 muajt e parë. Ajo mund të jetë për shkak të çekuilibër hormonal, lodhje. Kjo gjendje mund të jetë e rrezikshme, kështu presion gjaku i ulët në gratë shtatzëna duhet të i kushtoj vëmendje për mjekun e saj. Në faqen tonë ne thoni për këtë gjendje në mënyrë të detajuar.

Le të flasim sot për presionin e ulët të gjakut, të cilat e trajtojnë simptomat shikoni në recetave për promovimin e tij. Pse hipotension dhe se si ajo manifestohet? Presionit të ulët të gjakut në njerëz të shëndetshëm të merrni edhe pas një rënie në ton të enëve të gjakut, dobësimin e muskujve të zemrës. Këta njerëz e dominuar jo reagime hypertensive dhe hypertensive anijeve të zemrës. Ata zakonisht të tolerojë të ftohtë më mirë se të nxehtit, kjo nuk është e mirë në sauna, vaske, veçanërisht në dyshe. Ata periodikisht i trullosur, sytë e errët, sidomos me një rritje të mprehtë ose me stomak bosh. Por njerëzit e tillë janë të ndjehen shumë mirë, ndërsa në këmbë në këmbë dhe në aktivitetin intelektual, mendor.


Hipotension shpesh zhvillon me sëmundje kronike të mushkërive, tuberkulozi, sëmundje vaskulare, artrit reumatoid, sëmundjet ngjitëse, alergji, hepatiti, osteokondroza të shpinë qafës së mitrës. Reduktohet presioni mund të ndodhë në sfondin e lodhjes, stresit të rënda fizike. Çfarë të bëjë me presionin e gjakut të ulët? Para së gjithash, hypotensive të sistematikisht të trajnuar sistemin muskulor, të ruajtur tonin e grupe të mëdha muskujve. Në trashje, nevojë për të humbur peshë. Në njerëzit me peshë normale, zhvillimin fizik, rrallë në mënyrë të qëndrueshme reduktuar presionin. Njerëzit të cilët hipotension sjell parehati fizike duhet të lëvizë më shumë.

Nëse për ndonjë arsye nuk është e mundur, për shembull, për shkak të sëmundjes, ju duhet të pini në mëngjes, në drekë çaj brewed fllad me tonics natyrore. Për shembull, ju mund të pini çaj me 1 lugë Eleutherococcus, xhensen rrënjë Aralia etj Sigurohuni që të i kushtoj vëmendje për dietën tuaj, dietë. Hani më shpesh, por në pjesë të vogla. Më shumë pije, e ashtuquajtura ushqime "të energjisë", të hani me shume arra, arra janë më të mirë dhe lajthi, lajthi. Ditë e mirë për të ngrënë disa banane, perime, fruta, zarzavate kopsht kopër (selino, cilantro, majdanoz). Vakt e fundit duhet të jetë 3-4 orë para gjumit.

Kur ditët e pushimit, nuk përpiqet për të shtrihen në jug të shtrat, dhe shkoni për një shëtitje. Më të mirë të largohen nga qyteti, ose vizitoni parqet, ecin ecin, marr frymë ajër të pastër. Nëse tensioni i ulët i gjakut dëshpëruar efekt mbi ju, ju keni dobësi të përhershëm, lodhje, dhimbje koke shpesh përdorin receta e mjekësisë tradicionale. Këto mjete të ju ndihmojë normalizimin e presionit të gjakut, rritjen e trupit të përgjithshëm, për të përmirësuar gjendjen shpirtërore. Si për të rritur presionin e ulët të gjakut në shtëpi? * Mundohuni një popullore, receta efektive nga hipotension:. Hidh 1 h L. Rrënjë Rhodiola Rhodiola i copëtuar 1 litër. ujë të pastër.

Vendoseni në furrë, të sjellë një çiban, kuzhinier për ngrohje të ulët për 10 minuta. Atëherë të mbuluar me një peshqir, të lënë të ftohtë. Strain, pini në 1/3 filxhan 2-3 herë në ditë, gjysmë ore para ngrënies. Shto në supë një mjaltë pak për shije. * Mund të përdoret si ekstrakt farmaceutike e Rhodiola Rosea. Merrni atë në 10 pika në një lugë ujë para një vakt. Këtu janë disa receta popullore: * Plotësoni '20 Propolisi 40 ml. alkool, llokoçis deri Propolisi tretur. Nëse marramendje, dobësi, pikoj disa pika të tretësirë ​​në një copë të vogël të bukës, hani atë. * Provoni këtë ilaç, rreth ngrohjes ulët, shkrihet 1/3 filxhan mjaltë.

Vendos 1 tbsp atje. l. integruar hudhër të freskët. Cook pak, hiqni nga të nxehtit, cool. Merrni 1 orë. L. përpara se të hahet. * Rub në rende të vogël panxhar kuqe, e vënë në një slurry neto shishe bosh gjysmë-litër, duke mbushur supet e saj. Hidh vodka në qafë, kapak fort zakuporte, hiqni në një vend të ngrohtë për 2 javë. Pije
e 2 c. l. raki para drekë çdo ditë. Është e dëshirueshme për trajtimin e hipotension përjashtuar nga aromë e ushqimit, i kripur dhe ushqime të tymosur. Pirja e duhanit dhe të pijshëm janë të ndaluara. * Hidh 100 g. Prej lule të thata Helichrysum 1 filxhan vodka të mirë. Vënë çdo gjë në një jar, të mbuluar dhe për të hequr edhe 4 ditë në një vend të errët.

Pastaj tendosje dhe pini 1 tbsp. l. tri herë në ditë. * Hidh 1 tbsp. l. grimcuar Aralia rrënjë 5.
l. alkool i pastër, mbyllni kapakun, hiqni një javë. Pastaj tendosje dhe pini 30 pika. infusions e 1 qind. l. ujë të zier dy herë në ditë për 30 ditë. E pra, tani ju e dini pse është e mundur për të rritur presionin. Nëse tensioni i ulët i gjakut shoqëron ndonjë sëmundje kronike, shtatzëninë, apo ju jep siklet, konsultohuni me mjekun tuaj dhe të përdorin provuar trajtime popullore. Cheers! Svetlana,