Analgesics që të ngrohtë, hormonal dhe inflamator krem ​​gjatë shtatzënisë


Shtatzënia - një kusht i veçantë i trupit, por një gjendje e natyrshme për gratë. Para se ajo të bëhet një nënë, të gjitha sistemet e trupit duke bërë një punë të madhe. Gjatë shtatzënisë fëmija ju mund të merren me manifestime të ndryshme të sëmundjes përkeqësuar papritmas, të cilat ju nuk ishin në dijeni. Pas kësaj kohe sistemi i imunitetit të dështojë dhe mund të sillen në mënyrë të pazakonta për ju. Gjithkush e di se duke marrë drogë gjatë shtatzënisë është i kufizuar dhe mund të shkaktojë efekte negative. Por shumë besojnë se përdorimi i vajrave të lokale të sigurta se trajtimit me tableta. Por ata janë të drejtë?

Kushtimisht ndani ointments medicinale në disa lloje dhe për të folur për mënyrën se si anesthetics akt, një melhem të nxehtë, hormonal dhe nxitëse gjatë shtatzënisë në një grua. Ointments analgesics Këto përfshijnë analgesics, të cilat janë shpesh jo vetëm lehtësimin e dhimbjeve, por edhe të eleminuar inflamacion dhe nganjëherë off temperaturë. Ka dy lloje të vajrave të anestezisë: -ti që e pengojnë sinjal dhimbje në tru për të marrë -ti vepruar dhimbje vetëm fireplace, pa i dhënë të zhvilluar substancat që veprojnë si ndërmjetës në transmetimin e impulseve nervore. Për të përbërësve më mirë aktiv ra në veprimin e komponentëve të përdorur zakonisht në-përçuesve.


Kur zgjedhjen e ointments anestezion - shikoni në fillim. Megjithatë, shumica e tyre mund të përdoret gjatë shtatzënisë. Këto përfshijnë menjëherë pas krem ​​substancës aktive e cila është një gjarpër, helm bletë ose diomeksid. A nuk e rekomandojmë përdorimin e madje edhe një "yll" të thjeshtë. Popular Fynalhon gjithashtu testuar sigurinë për nënën.
Gel, substancë kryesor aktiv është DIKLOFENAK nuk duhet të merret në tremujorin e tretë, dhe e përdorin atë në trimesters parë dhe të dytë më të mirë për të diskutuar me mjekun tuaj. E njëjta gjë vlen edhe për Traumel - duke tërhequr mjaft e mundshme e saj gjatë shtatzënisë, por këshilla të ekspertëve nuk mund të të dëmtojë.

Deep-Relief Gel nuk është treguar për përdorim në gratë shtatzëna. Në dhimbje dhëmbi të rënda mund të përdorni ointments anestezion lokal, të tilla si krem ​​Holisal - i lejuar për nënat e ardhshme. Ointments hormonale Sa për ointments hormonale, mjekët unanimisht vuri në dukje undesirability e pranimit të tyre në tremujorin e parë. Por si shtatzënisë shoqërohet shpesh me acarimin akute, me kurset e mundshme të përdorimit të dytë tremujor të ointments hormonale. Por që do të ndiqet me disa masa. Në asnjë rast nuk mund të përdoret më shumë vaj se e rekomanduar, dhe të bëjë atë më shpesh sesa tregohet.

Ju nuk mund të vënë krem ​​në lëkurë të dëmtuara (qarë ekzemë) ose përdorin një fashë të shtrënguar, letër bëhej gjithnjë. Nga ana tjetër, ndoshta edhe përzierjen hormon fëmijë neutral krem, pas konsultimit me mjekun tuaj. Unë do të doja të shtoja se kjo nuk është e rekomanduar për të përdorur ointments hormonal brezit të vjetër. Ato mund të shkaktojnë shkelje shumë serioze si në trupin e nënës dhe të pakthyeshme të ndikojë fëmijën në zhvillim. Ngrohja melhemin Kategori përfshijnë ointments ngrohja vaj të parfumuar me shtrihen, lëndimet dhe ftohjet. Një tjetër tilla ointments përdorur nga atletët e para të trajnimit për të parandaluar dëmtimin.

Protivoprostudnye ngrohja vaj (Dr. Mami, dr. Thijs, Pulmeks Baby) përmban kamfor dhe eukalipt naftës. Këto komponente kanë aftësinë për të lehtë të kalojnë placentën, përkatësisht, përdorimi i këtij lloji të melhem është i kundërindikuar në shtatzëni. Shumica e këtij vaji ngrohjes aplikuar atletë - Fynalhon, Apizartron, Vyprosal, borxhet, Nykofleks - është i kundërindikuar edhe gjatë shtatzënisë. Një nga opsionet e pakta janë të lejuar xhel Fastum dhe pomadë terpentinë. Të dyja këto barna mund të përdoret nga një grua shtatzënë, por ajo është e këshillueshme që të konsultoheni me mjekun tuaj. Kur zgjedh një fonde të ngrohjes duhet të mbani mend se ngrohja në çdo pjesë të trupit që është rrjedha e gjakut që mund të shkaktojë rrjedhjen e gjakut në placentë.

Kjo nga ana tjetër mund të thotë një mungesë të konsumit të oksigjenit në fëmijët. pomade anti-inflamator Krem anti-inflamator mund të bashkojë afërsisht me anestezion. Ata janë përdorur kryesisht për lëndimet, sëmundjet e përgatitjes musculoskeletal e degëve të ndryshme lokale të sëmundjes. Një nga pak të lejuar të përdorin drogë është Vishnevsky pomadë. Ajo i ndihmon trajtimin e shumë proceseve inflamatore. Shpesh e përdorur në gratë shtatzëna me venat me variçe dhe hemorroide. Në sëmundjet e lëkurës të përshkruara zakonisht për të hydrocortisone shtatzënë 1% dhe 0,1% krem ​​triamtsinolonovuyu. Pavarësisht nga fakti se tregu për ilaçe është vazhdimisht në evolim, dhe ka gjithnjë e më shumë droga, gratë shtatzëna dhe fëmija i palindur janë shumë të brishtë dhe në rrezik.

Një rrezik nëna e ardhshme sigurisht nuk është e vlefshme. Pra, gjithmonë mos harroni se është më mirë të jetë e sigurt edhe një herë, se për të veçoj efektet më vonë. Gjatë shtatzënisë, të gjitha droga të "sigurta" mund të provojë veten e tij në anën tjetër. Pra, të marrë një mjek i mirë gjithmonë do të jetë këshilla më e mirë. Brandy,