Ndryshimet në trup pas ndërprerjen e duhanit


Fakti që ndalohet pirja e duhanit nuk është e lehtë edhe e di njerëz të cilët kurrë nuk e mori një cigare në dorë. Shumë të lënë duhanin me kalimin e kohës përsëri në zakonin. Kjo është për shkak se pas duke i dhënë trupin nikotina fillon një ristrukturim globale që nuk është pa dhimbje, ndikojnë në punën, disponimin dhe funksionimin e organeve të brendshme, por ende shoqëruar pastrimin e indeve. Cilat janë ndryshimet e vëzhguara negative dhe pozitive në trup pas ndalohet pirja e duhanit? A mos presin që ju do të vëreni disa ndryshime në orët e para apo edhe ditë pas cigares së fundit fshi.

E vetmja gjë që ju të gëzojnë - një luftë me trup, ajo do të ju rezistojë dhe fuqimisht insistojnë në kthimin e dozës zakonshme. Nëse jeni të gatshëm për të luftuar zakonin e vështirë - shtrydh dhëmbët. Megjithatë ju nuk janë të vështira tani, pas një kohë ju me të vërtetë do të jetë më e lehtë dhe ju mund të harrojmë për cigare përgjithmonë. Studimet tona zbuloi modelin e mëposhtëm: një ditë më pas ndalohet pirja e duhanit të shfaqet në shumë procese inflamatore në gojë. Ajo mund të jetë si një stomatiti ulçerë, ose do të thërrasë në qoshet e gojës së tij. Gjithashtu shpesh kanë ftohjet lehtë infeksion viral "i tëri".


Pak lidhjet e shfaqjes së këtyre sëmundjeve me ndërprerjen e duhanit, dhe disa pafuqi përsëri tërhoqi Smoking. Në fakt, marrëdhënia midis imunitetit dhe dështimit të ndalohet pirja e duhanit më i drejtpërdrejtë. Nëse përvoja duhanpirës juaj ka më shumë se një vit, është e qartë se brenda një periudhe të shkurtër kohe trupi juaj ndryshon ndodhin aktiv në nivel molekular. Nëse sistemi imunitar është një duhanxhi prystosovuvalasya, pasi të ardhurat e përfundimit nikotina është frenim i saj shkaktohet nga mungesa e dopingut. Por ky fenomen është i rrufeshëm - pas disa javë të problemeve shëndetësore do të harrohet.

Sipas hulumtimit, nëse varësia përvojë nikotina është një periudhë e gjatë, trupi mund të shërohen kurrë plotësisht. Edhe në qoftë se ju zgjidhni të mos zakon njëzet vjet më parë - në gjenet tuaja ende ndryshime të pakthyeshme. Ato lidhen me mundësinë e rindërtimit të ADN-së dhe ndarjes qelizore. Ende mbetet një rrezik të lartë të gjetjes kancerit të mushkërive, kancerit bronkial dhe gjakut, hundës, mukozës orale.
Pas duke i dhënë deri fazë nikotina fillon kur trupi juaj ka perebolet. Ajo duket si diçka gjendje të thyer dhe mund të zgjasë nga disa javë deri në një muaj.

Pas trupit të tij fillon të rindërtuar ngadalë dhe të shërohen. Kjo kryesisht ndikon në sistemin kardiovaskular. Muskujve të zemrës fillon të punojë në fuqi të plotë, tani ajo merr ushqim të përshtatshëm duke rritur elasticitetin e enëve të gjakut. Pastaj, rimëkëmbja e sistemit nervor, duke manifestuar acarim fundore, nervozizmi dhe lëkundjen e gjymtyrë, dhe njeriu nuk e mërzit dhimbje përhumbur në qoftë se ajo është shkaktuar nga pirja e duhanit. Skema e përditësuar e impulseve nervore, rritja e fibrave përçueshmëri. Ndryshimet në mushkëri pas ndërprerjen e duhanit fillojnë kaluar.

Por funksioni i saj nuk është kthyer plotësisht. Ajo mbetet rreziku i kancerit, edhe pse ai është shumë më e ulët. Për të përmirësuar më mënyrë efektive dhe të rivendosur trupin, duke hequr dorë cigare, ju duhet të ndjekin një program të veçantë. Së pari, të krijojë një sistem të bindëse dhe të qartë të motivimit. Vendosni pse ju lënë duhanin për më bindës raspishut vlerave dhe qëllimeve të tyre në një copë letër dhe rri në një vend të dukshëm. Shtoje te vitaminave tuaja dietë dhe minerale. Konsumi konvencional i frutave dhe perimeve mund të mos jetë e mjaftueshme - të marrë vitaminë tableta komplekse ose kapsula.

Në mënyrë për të rivendosur ekuilibrin e proteinave dhe aminoacideve, pini një gotë qumësht çdo mëngjes, ose përdorin produkte të tjera të qumështit. Të punojë për të përshpejtuar ndryshimet e lëkurës dhe ndryshime në dukje. Restore ngjyra dhe elasticitet do të ndihmojë një shumëllojshmëri të krem ​​dhe maska ​​që ofrohen një gamë të gjerë në dyqane për të dy gratë dhe burrat. Për të përshpejtuar procesin e riparimit, të bëjë dietën tuaj maksimal të shëndetshme. Kjo mund të jetë konsumi i dobishëm fllad-shtrydhur lëng. Rritja e aktivitetit fizik - nëse muskujt do të punojë - shumica e tyre vyvedutsya toksinave dhe produkteve të dekompozimit.

A jo vetëm të fillojë me ngarkesa të rënda - gradual dhe të qetë do të jetë shumë e dobishme. Kur gulçim fillon të ulet - load mund të forcohet. Një alternativë e mirë për aktivitet fizik është noti. Kjo jo vetëm që do të ndihmojnë në rikthimin e palestër fizike, por gjithashtu të sigurojë një efekt i dobishëm për të gjitha grupet e muskujve. Shumica janë të gjatë dhe jashtë. Kjo do të njom qelizat e indeve të trupit me oksigjen dhe të bëjë procesin e shërimit më dinamik. Nëse ju gjithmonë mendoni për varësinë - të gjeni një hobi që do të shkëpusin ty nga mendimet e tilla. Më shumë kohë dhe përpjekje që ju kushtojnë në një hobi të ri - më mirë.

Mbaj diçka që ju mund të marrë në duart tuaja dhe të gojës në vend të cigareve. Një alternativë e shkëlqyer është fara, candies vogla apo arra. Nëse ju dëshironi për të rrëmbyer një cigare nuk është - të marrë një farmaci akuza të veçanta për duhanpirësit. Në fakt, të gjithë mund të lënë duhanin. Ju duhet dëshirë dhe motivim i parë qartë. Duke ndjekur këto këshilla, ju mund të kapërcyer këtë varësisë dhe të marrë hapin e parë për shëndetin. Catherine