Compress ngrohja në vesh, qafë


Shpesh fasha ngrohja janë përdorur për trajtimin e sëmundjeve inflamatore të lidhura me ftohjet, dhimbje dhemb kur bronke, laring, vesh, etj Disa njerëz kanë një pyetje: kur të përdorin ngjesh si të aplikoni atë, më mirë të thith? Unë do të ju tregojnë se si të bëjnë një kompresë të ngrohjes në vesh, fyt, qafë, të përqëndrohet në shëndetin paralajmërimet imponimin e dressings mjekësore të tilla. Për të filluar me contraindications. Kjo është shumë e rëndësishme. Lagështi fashë nuk mund të imponojnë praninë e sëmundjeve pustular si xhevairi, vlon, folliculitis, erizipelë. Ngrohja kompresa kundërindikuar në ekzemë, herpes, psoriasis, neurodermatitis dhe gjakderdhje të ndryshme.

Pa këshilla të ekspertëve nuk mund t'i përdorë ato, për të mos provokuar përkeqësimin. Mjekët nuk e rekomandojmë alkool ngjesh për kancer, kronike media qelbëzues otitis. Nëse ju keni një dhimbje të fytit - kontrolloni me mjekun tuaj (ai vetëm duhet të vendosë nëse për të ngrohur zonën e dhimbshme). Një ekzaminim mjekësor të jetë e drejtë vendimi - përkohësisht të mbyllë të ngrohtë leshi leckë ose leshi shall fyt, si në afsh angina thatë është gjithmonë i mirë. Nëse zhvilluara otitis akute kataral - mjek konfirmuar këtë diagnozë, të jetë i sigurt për të rekomanduar kompresë të alkoolit.


Për të përgatitur zgjidhjen për të, ju mund të përdorni uthull (1H. Lugë në gjysmë litër ujë), vodka apo alkoolit, gjysma holluar me ujë. Si të gatuaj ngrohjen fashë? Për përgatitjen e tij duhet të marrë një copë pambuku ose çarçaf, dele atë disa herë për të njomet zgjidhje të drogës (vaj apo alkool) ose ujë të ngrohtë, e shtrydhur nga dhe bashkëngjitni të trupit në zonën e lënduar. Atëherë është e nevojshme për të mbuluar materiale i papërshkueshëm nga uji (mushama letër nënshkrimin, polietileni). Izolimi i mësipërm zbatohet shtresë mjaft të trashë leshi pambuku dhe pribintovyvayut të shtrënguar të mos zrushuvavsya, por jo shumë i ngushtë.

Çdo shtresë duhet të jetë një inç çift më i gjerë se ai i mëparshmi. Top fashë duhet një shall shtesë përfundojë leshi apo leckë tjetër të ngrohtë. Ngrohja Thelbi ngjesh në zonën e prekur për të krijuar mjedisin e lagështi të lartë dhe temperatura (në dhomë me avull). Ne e arrijmë këtë duke izoluar trupin nga ambienti i jashtëm, ngrohje e brendshme të krijuara nga trupi akumulon gjatë izolues fashë ngjyhet indeve barazon shëruese avullohet lagështi dhe krijon një efekt serë. Si rezultat, poret e lëkurës për të zgjeruar zonën e dhimbjes, stimulon metabolizmin dhe qarkullimin.

Compress substancë Drug depërton në shtresat më të thella nënlëkurës. Pas procedurës, fshij ngrohjen e hapësirës thatë dhe të izoluar me leckë të ngrohtë. Në rrugë atëherë nuk shkoni rekomanduar. Gjatë ditës, salcë mund të përsëritet, por jo ri-përdorin të njëjtën leckë si toksina e akumuluara të saj jashtë lëkurës. Nëse ju ngjesh shfaqen skuqje apo irritim të tjera alergjik duhet të heqë dorë nga përdorimi i substancave terapeutike të shkaktojë një reagim të tillë. Ngrohja paketë për sëmundjet e fytit Në sëmundjet e traktit të sipërm respirator (grykët, laringjit, faringjit) zakonshëm ngrohja veprojë fonde si vëmendjen dhe thithjen dhe lehtësimin e dhimbjeve në vendin e inflamacionit.

Ato janë aplikuar në zonën e fytit në dy-3: 00 dhe përsëritet disa herë në ditë. Si të ngrohjes drogës shpesh përdoret holluar me ujë (1: 1) alkooli, vodka apo Këln. Patch Fix në fyt duhet jo shumë i ngushtë, të parë për atë që nuk ka sipërfaqe perezhymalysya e gjakut dhe limfatike anijeve. Fixing povyaschki qafën (fyt) është specifik. Nëse ajo nuk është në përputhje, procedura nuk është ngrohja përfitime (dhe efektet e mundshme të padëshiruara). Është e rekomanduar për të vendosur leckë ngjyhet mbi nyjet limfatike submandibular dhe bajamet vend. Fixing paketë duhet të aplikojnë fashë mbi qafën e tij dhe mbi kokën e tij, ndërsa mbyllja e faqet dhe qafën e sipërme.

Nëse grykët në kompresë fëmijë alkoolit Rekomando për të imponuar në anën e pasme dhe anët e qafës, dhe të lënë tiroide hapur rajon. Përveç pezmatim i fytit zgjidhje të alkoolit mund të mbetjeve
Ju vetëm ujë apo vaj (me vaj të nxehtë perimesh). Ngrohja ngjesh në vesh Ear shirit dekorativ është dy llojesh: alkool (vodka) ose vaj. Ata ndryshojnë vetëm në kohën e ekspozimit të ngrohjes. Oil ruan ngrohjes gjatë se alkoolit. Vetmja pengesë - estetike, ajo vijon nga salcë. Kur inflamacion i veshit të mesëm është përdorur për të compress vaj të ngrohtë kamfor i holluar me ujë 01:10.

Vend Pre imponimi i Gadgets mjekësore për të zhdukur me të njëjtën zgjidhje dhe vetëm pastaj fashë. Për shqiptimin e pijeve (alkool) për të compress veshin duhet të ketë në dorë garzë (garzë apo leckë), celofan (compress letër) pak më pjesë më të madhe të leshit në lidhje me madhësinë e një palme dhe FA SHAT (ju mund të ngrohtë shall, hat).
Ajo do të marrë rreth një të tretën e një gotë vodka apo alkoolit holluar në gjysmë me ujë. Garzë rrotullon deri në disa shtresa të përmbushur veshët size. Pastaj në mes të kalimit është e prerë për të veshit. Shtresë garzë mbarsur me një zgjidhje të vodka, e ngjeshur lehtë dhe dekompozuar nga veshi, presion fort.

Pastaj mbivendosur polietileni me një prerje të ngjashëm për të veshit. Kjo shtresë duhet të mbulojë edhe napë dhe për të mbajtur hapur një vesh. Tani ju mund të vënë shtresa e lartë e pambuku të trasha, dhe mbulon të njëjtin tas e veshit. Për të rregulluar fashë është përdorur apo kapak ngrohjes, shall, shall. Për të verifikuar nëse fashë imponuar kalimin e kohës lëvizin gishtin në një fashë, në qoftë se ju ndiheni të ngrohjes - në rregull. Compress Veprimi zgjat 2-4 orë (fëmijët e inkurajuar që të përballoj që jo më shumë se dy orë) dhe ajo zakonisht ndihmon për të zbutur dhimbjen. Ear fashë alkool mund të vendoset në mungesë të një temperaturë mbi 37,5 C dhe me lejen e mjekut.

LDSveta,