Domate jeshile me hudhër për dimër


Edhe vitin e kaluar, më tregoi se si të gatuaj domate te konservuara jeshile me hudhër për dimër. Çfarë unë dola domate të shijshme, ka fjalë mund të përshkruaj! Ne kemi të gjithë ata gjatë dimrit umyali pastruar çfarë ishte në dyqan, e cila është rreth njëzet 700 kanaçe gram. Prandaj, verë fillova të kujtoj njeri se harruar për të sjellë ata në shtëpi ... Dhe pastaj, në fund, se kam marrë ato. Vetëm dje kam mbaruar copë për domate dimrit, hudhër, dhe për këtë arsye ju ofrojmë këtë recetë. Recetë "turshi domate jeshile me hudhër": Logging Përgatitja për domate dimrit, hudhër, rrikë, kopër, karafil dhe piper.

Nga rruga që ju mund të hvozdychek çift në bankë dhe nuk e vë - kjo nuk është për të gjithë. Për të përgatitur mbushjen, të marrë 2 litra ujë, 1,6 gota sheqer, një gotë me 9% uthull, 2 tbsp. l. kripë. Dhe këto gjëra do të zgjasë katër banka nga 1,5 litra. Për mbushje, të kombinuar të gjithë përbërësit dhe vlim respektuar shpërbërjen e plotë të sheqerit. Pasi ajo shkrin, mbushje është gati. Zhvishem hudhër nga lëvozhgë, prerë në feta hollë. Lahen domate. Merrni shkurtime pak të thellë në çdo domate zgjatur dhe të futur një pjatë e hollë e hudhër. Hidhe në kavanoza sterilizuar gjitha erëza, dhe Vendos domate buza korrur gjelbër me hudhër.
Hidh në kavanoza nxehtë të mbushur dhe të vendos për 15 minuta për sterilizim. Domate jeshile me hudhër në uthull jashtë shijshme, dhe madje me vetëm një kosi të vogël! Meze e madhe! Mbyllja kapak në këtë kohë të obol vlimi ujë për disa minuta dhe më i ulët në ujë të nxehtë. Vidë kapak mbi bankat kthyer poshtë qafën e tij, të mbuluar me një batanije të ngrohtë, duke pritur deri ne freskët. Domate, hudhër konservuar, ruajtur ato në një dhomë të ftohtë në 15 C. Dhe gëzojnë oreksin tuaj, natyrisht! Unë shpresoj se domatet e mia gjelbër me rënien e dimrit hudhër në shijen tuaj. Carolina,