Çaj jeshil foshnjat me gji


Për fëmijë mori gjithçka kishte nevojë ushqyesve nënë duhet trajtuar me vëmendje të veçantë në dietën e tyre. Edhe gjatë shtatzënisë ju të ndaluar pirjen e duhanit, alkoolit, të kufizuar në sodas dietë, filloi të hajë më pak sheqer, kripë, ëmbëlsira, patate të skuqura, etj Tani, në lindjen e foshnjës, rregullat e të ngrënit shëndetshëm duhet të ndjekin, do të përpiqen për të çdo gjë që ju hani dhe pini, ishte i dobishëm dhe nuk e dëmtojnë shëndetin e fëmijës tuaj. Në këtë rast, fëmija do të jetë i shëndetshëm, të lumtur dhe të gëzuar. Por kjo periudhë e lumtur në muajt e parë të jetës së fëmijës, shumë nëna janë të shqetësuar për mungesën e qumështit të gjirit.

Ky problem, për fat të keq, shpesh, dhe nënat e reja duke u përpjekur për të përballuar me të, duke rritur futje fluide, mjete të ndryshme popullore. Një nga metodat më të njohura për rritjen e të dhënit gji konsiderohet çaj jeshil. Nënat kjo pije lactating të dëmshme apo të dobishme, mund të jepni fëmijën e tij? Këto dhe pyetje të tjera ne të përpiqemi të përgjigjem në këtë faqe interneti, publikimit të çajit të gjelbër në foshnjat ushqehen me gji. Çaji jeshil dhe laktacionit Kur nuk qumësht mjaftueshëm të gjirit, fëmija nuk nayidayetsya qarë, i shqetësuar. Jo çdo nënë dëshiron që ai të përfundojë të ushqyerit formulë mitur, duke u përpjekur për të rritur prodhimin e qumeshtit vet.


Për të rivendosur prodhimin e qumështit të gjirit, të përpiqen të ecin në këmbë mbi gjumë të mjaftueshëm mirë, të pushojnë në pasdite. Gjatë ditës, të pini të paktën dy litra lëng. Në dietë përfshin ushqime që rrisin prodhimin e qumeshtit. Për këtë të arsyeshme, mjaltë, halva, arra. Në vëllimin e përditshëm të lëngjeve të konsumuar, ekstrakte përfshijnë farë kopër, anise dhe qimnon. Mirë rritur çaj të dhënit gji me balsam shtuar limoni, kopër dhe çaj jeshil me qumësht. Kjo pije shumë e konsiderojnë më të përshtatshme për fëmijë në gji. A çaji jeshil është i dobishëm për moms të ushqyerit? Çaji jeshil me qumësht rrit prodhimin e qumështit.

Për ta bërë këtë, para se të ushqyerit e të pini një filxhan çaj brewed fllad me qumësht, të mendojnë për diçka të këndshme. Kjo siguron hyrjes kërkohet numrin e qumështit të gjirit, ndërsa pleqsh. Përveç kësaj, salcë pi nënat shumë të shëndetshme, sepse ajo përmban një sasi të madhe të bioflavonoids (antioksidantë). Me përdorimin e rregullt të sasive të vogla të kësaj pije mund të parandalojë ndodhjen e sëmundjeve të zemrës, enëve të gjakut, të normalizuar presionin e gjakut. Sipas shumë shkencëtarëve, çaji jeshil është një mënyrë e mirë për të parandaluar kancerin. Gjethet e bimës përmbajnë shumë vitamina, minerale, përmes të cilave forcon mbrojtjen, imunitetin e trupit.

Një fëmijë nënë pleqsh si kurrë ka nevojë për atë. Ajo ka nevojë për të qëndruar të shëndetshëm të mbeten fëmijë të shëndetshëm. Prandaj, një filxhan çaj jeshil disa herë në ditë, ju do të jetë jashtëzakonisht i dobishëm. Duhet të theksohet se çaji i zi nuk ka prona të tilla. Kur pirja gjethet me ujë të valë, substanca antioxidant i shkatërruar pothuajse plotësisht. Përveç kësaj, çaji jeshil përmban 3 herë më pak se sa caffeine e zezë, e cila është shumë e rëndësishme kur gji. A mund të jap foshnjat çaj jeshil? Shumë nëna mendojnë për këto çështje. Ata besojnë se përveç qumështit të gjirit fëmija i tyre ka nevojë për të pirë ekstra.

Mjekët e fëmijëve thonë të kundërtën. Për qumështin e nënës i porsalindur nënës mjaftueshme apo një përzierje. Qumështi i nënës, formula modern i mitur i ngopur në mënyrë të përkryer dhe të shuaj etjen e fëmijës. Por nganjëherë disa ujë në një sasi të vogël shishe fëmijën është e nevojshme. Për shembull, është e mundur për të dhënë një shishe me ujë në shëtitje në mot të nxehtë, ose në qoftë se ai ka ethe ose rrëmbyer, bark të sëmurë. Por në këto raste, ju mund të pini ujë të pastër të zier apo të japë çaj për fëmijë veçanta të fëmijëve, e cila mund të blihet në farmaci. Ajo nuk përmban aditivë në bazë të bimeve natyrore.

Por, para se të japë një crumbs çaj, ju duhet të kërkoni këshilla nga mjeku juaj. Kur të blesh një pije, gjithmonë lexoni udhëzimet për përdorim, duke i kushtuar vëmendje të veçantë kufizimeve të moshës. Jo çdo fëmijë mund të jepet për foshnjat e çaj.
Nuk janë pije për fëmijët në muajin e parë të jetës, dhe ka tre, pesë dhe gjashtë muaj. Përgatitja e një pije duke ndjekur udhëzimet, si një mbidozë mund të jetë i rrezikshëm për shëndetin e foshnjës. Sidomos duke pasur parasysh të njëjtën pije çaj jeshil një fëmijë i vogël nuk është e nevojshme. Pra, të marrë një vështrim në gjendjen e fëmijës tuaj dhe të përpiqen për të pirë çaj e tij për fëmijët vetëm kur është e nevojshme.

Këshilla nënat Siç e kemi thënë, nënat lactating pak çaj brewed dobët jeshil vetëm do të përfitojnë. Prandaj, ne duhet të zgjedhin dhe të përgatisë këtë pije. Kur të blesh zgjidhni çaj krupnolystovyy, është ajo shije të mirë, pronat ushqyese. Imët klasën e prerë, të paketuara në qese të vetme, shpejt humbin cilësitë e tyre të dobishme. Brewed çaj në një ibrik çaji qeramike. Mos përdorni ujë të nxehtë! Ujë për të shpërthyer duhet të jetë rreth 88 ° C. kohëzgjatja e saldimit të parë - 30 sekonda. Pastaj uji duhet të drenazhuar, çaji mund të brewed përsëri. Kohëzgjatja e secilit saldimit pasuese rritet jo më shumë se 15-20 sekonda.

Ne biseduam me ju në lidhje laktacionit çaj jeshil. Në qoftë se ju përdorni këtë pije dobishëm duhet të dini kur do të ndalet. Mos pini çaj të fortë, pini atë me stomak bosh, shpesh në numër të madh. Pa dyshim, përfitimi nuk është më shumë se 3 gota kala medium moderuar. Cheers! Svetlana,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!