Çaj të gjelbër pronat medicinale të çajit të gjelbër


Pronat e dobishme e çajit të gjelbër të mbushura u zbuluan shekuj më parë. Ai nuk është vetëm një produkt ushqim me një flladit delikate shije dhe stimuluese dhe mjet terapeutik që ka një efekt i dobishëm dhe efekt tonik për trupin e njeriut.
Në Lindjen e kanë njohur gjatë se partia çaj - një rrugë të shkurtër për shërim, sepse ajo rregullon traktit të tretjes, pastron, të çon në ton muskujt, invigorates dhe neutralizuar substanca toksike (duke përfshirë helm), duke luftuar me të qenit mbipeshë, mbron dhëmb smalt. Pronat medicinale e çajit të gjelbër janë manifestuar në aftësinë për të sintetizuar elementet natyrore dhe pastaj të japë ato për infuzione të tij, të cilat përfshijnë: • Një mënyrë të natyrshme për të pastruar trupin e toksinave, toksina, pa contraindications; • termostat në kushte të ndryshme febrile dhe respiratore akute; • në lider botëror fabrikë në përmbajtjen e vitaminës P; • antidot i përsosur për helmim; Numëroj se ende ka çaj jeshil pronat e shërimit : Vajra esenciale dhe taninet e saj - të zvogëlojë mutacione, tumoret dhe oksidimi aktiv; * Kafeina - heq sleepiness, lodhje (rrit ton), ka një diuretik; Oxygen - ul sheqerit në gjak, tensioni i gjakut, cryogenic përballon bakteret, ul kolesterolin, parandalon frymën e keqe; * Vitamina C - forcon sistemin imunitar, mbron kundër gripit, heq stresin; Dhe E - ngadalësojnë plakjen e qelizave dhe rivendosjen e sistemit nervor të përfshirë në procesin e hematopoiesis, duke vepruar si një antioxidant dhe forcimin e sistemit imunitar; fluorid - parandaluar formimin e edemë; Flavonoids - ushtrim për të forcuar muret e enëve të gjakut; Çaji jeshil dhe pronat e saj në formën e infuzionit dhe zierje e çaj jeshil kanë pronat baktericid dhe bakteriostatik.

Përdorimi i saj për ftohjet, dhimbje, lodhje, malaria, diarre, grip dhe sëmundjeve të tjera. Me rritjen e përqendrimet rritur veprimin e saj antibacterial dhe antimicrobial kundër hnoerodnoy, tifoparatifoznyh, grupe të bëjë me dizenteri të baktereve. Çaj i fortë e gjelbër si një locion është shumë efektive për të larë sytë me konjuktivit. Në elbi, sëmundjet purulent, lodhje sy - si një antiseptik astringent. Ajo rrit urinim dhe homo-promovimin e pastër, e rrit ventilimit pulmonar ka efekt antipiretik, kështu që është e dobishme për ftohjet. Aftësia për të zgjeruar rrugët e frymëmarrjes, duke rritur thellësinë e hyrjes ndihmon me tracheitis, pneumoni, bronkit dhe sëmundjeve të tjera respiratore.


Tea me shtimin e bimëve aromatike (trumzë, naftës u rrit petal) dezinfekton gojën. Nëse grykët grykët dhe shpëlarje mirë për nxjerrjen në fyt. Efekti Protyprostudne mund të rritet, duke shtuar se limoni, butë, boronicë, mjaltë, currants, nenexhik ose gëlqere. Pronat e çajit të gjelbër janë treguar në supë, e cila dilates enët e gjakut, lehtësimin e qarkullimit të gjakut, normalizes presionin e gjakut. Falë veprimtarisë së vitaminës P pini sistem të shëndetshëm kardiovaskular nga forcimi capillaries dhe mureve të enëve të gjakut, duke i bërë ata më fleksibël dhe elastik. të përfshira në përbërjen e kaliumit është thelbësor për funksionimin e muskujve të zemrës, kripëra të hekurit kontribuojnë në formimin e qelizave të kuqe të gjakut, duke përmirësuar gjakun dhe catechins janë të nevojshme për aktivizimin e mëlçisë dhe shpretkës.

Çaji jeshil dhe pronat e saj të tilla si antibacterial, antiseptik, make tannic ajo të dobishme në sëmundjet e traktit gastrointestinal. Ajo shkatërron bakteret dhe suppresses proceseve putrefactive në zorrë, përveç kësaj ajo promovon tretje dhe lehtëson tretjen. Një infuzion i fortë është e rekomanduar për mostretje, enterit. Kolit, mjekët këshillojnë një klizmë me një zierje e fortë të çajit të gjelbër. Përdorimi i rregullt i kësaj pije freskuese ndihmon trupin të luftojë pamjen e sklerozë të shumëfishtë dhe depozitimin e yndyrës në muret e enëve të gjakut. Përveç kësaj, ajo stimulon sistemin androgen-estrogjenit, ul nivelin e kolesterolit në gjak.

Studimet shkencore kanë treguar se çaji është efektive në atherosclerosis është një parandalim i shkëlqyer i infarkt miokardi. Në mënyrë që të merrni shpëtoj nga një dhimbje dhëmbi, ai shtoi një karafil pak e integruar hudhër dhe mbahen në gojë në zhdukjen e dhimbjes. Çaj jeshil efektive edhe për qëllime kozmetike. Ekspertët këshillojnë duke e përdorur atë në vend të krem ​​- ajo rrit elasticitetin e lëkurës, heq thatësi, rrit djersë, pastrimi poret, forcon enët e gjakut të lëkurës, përmirësimin e pamjen e saj. Njerëzit të cilët rregullisht konsumojnë këtë pije, ekspozimi i ndryshëm, nerva të forta dhe jetëgjatësi. Fitimtar