Çaji jeshil dhe çaj jeshil fle ndikim gjumë


Të gjitha TEAS janë bërë nga e njëjta bimë - Camellia sinensis. I vetmi ndryshim është se si çaj ishte duke shkuar dhe të përpunuara. Ndryshe nga i zi, çaji jeshil nuk është i thartuar, dhe prandaj mban përbërësit të gjithë aktiv i paprekur. Çaji jeshil përmban kafeinë, kështu, ka një efekt tonik. Një filxhan çaj të fortë përmban kafeinë si shumë e një tabletë dhimbje koke. Tea përmban më shumë kafeinë se kafe, por e bën trupin më të butë. Kjo është për shkak se ajo vepron në kombinim me tanin. Për shkak të kësaj, nuk ka caffeine jep një efekt të fortë mbi sistemin nervor dhe kardiovaskulare qendrore.

Ai përmbante caffeine në çaj, nuk grumbullohen dhe nuk mbahet në trup, e cila përjashton helmim kafeinë edhe nëse ju pini shumë çaj. Tanya ka në veprim toning trup stimulon punën fizike dhe mendore, dhe ndihmon luftën lodhje. Çaji jeshil përmban më shumë se 300 substanca të ndryshme (të tjera se më lartë) - minerale, proteinat, karbohidratet, vitaminat E, B1, B2, B3, C1, K, këto vitamina në çaj jeshil është 10 herë më shumë se në të zezë. Ata e rrisin sistemin imunitar. Një nga elementet më të rëndësishme janë flavonoids. Polyphenols çaj jeshil janë më aktive, të tilla si catechins.


Polyphenols përbëjnë 40% të masës së përgjithshme (në gjethe të thata). Besohet se shumica e pronave të dobishme të çajit për shkak të pranisë së tyre shumë. Çaji jeshil gjithashtu përmban hekur, magnez, kalcium, silic, natrium, fosfor dhe komponimet e tij. Tea ka një stimulues dhe toning efekt pothuajse tërë trupin, siç ka një larmi të madhe të elementeve kimike. Gjithashtu përmirëson fuqinë e trurit, gjendjen e mureve anijes, mbetet e koagulimit të gjakut normale dhe funksionin normal të zemrës. Sot, çaji jeshil është ndër pijet më të njohura dhe është një mjet të mahnitshme për promovimin e shëndetit.

Ajo do të sjellë të ngrohtë dhe të qetë. Shkencëtarët japonezë të cilët kanë studiuar varësinë e cila ka çaj të gjelbër dhe gjumin, efekti i çajit të gjelbër në një ëndërr erdhën në përfundim se ai është në gjendje për të shpëtuar njerëzit nga ëndrra të këqija. Gjatë hulumtimit, shkencëtarët e Universitetit Nihon ishin në gjendje të kuptoj se ata që pinin 3 - 5 gota të vogla çaj në ditë, ëndrrat pakëndshme kërcënim është ulur me 50% në krahasim me ata që nuk e pijnë çaj në të gjitha. Por kjo nuk është e rekomanduar për të pirë çaj jeshil vetëm para gjumit, sepse ajo është pjesë e theophylline, theobromine dhe kafeinë. Këto substanca të japin efekt tronditës, dhe kështu ndikimi i çajit të gjelbër në gjumë vetëm nuk do të ju lejojnë të fle.

Ju fitoni pagjumësi, nervozizëm, dobësi në mëngjes dhe lodhje parakohshme. Në të gjithë ju duhet të dini si edhe në përdorimin e çajit! Veliçko Nikolai,


Lini, ju lutem,% D St.
0? Dhe Komentet më poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!