Çaji jeshil - diuretik


Çaji jeshil po fiton popullaritet në vendin tonë. Kjo pije nuk është vetëm e këndshme për shije, aromë, por shumë të dobishme. Fletë të letrës në çaj janë të nevojshme për substancat e shëndetshme, duke përfshirë alkaloide, vajra esenciale, proteinat, karbohidratet. Si pjesë e çaj është organike acids, pectins, minerale, taninet, minerale dhe vitamina. Nuk është çudi ajo është quajtur një farmaci në një gotë, sepse çajit të gjelbër - një mjek i vërtetë natyral. Ai mund të sigurojë ndihmë të paçmuar në Sëmundjet e ndryshme, të pastruar trupin nga substancat e dëmshme të ndihmojë në uljen e peshës. Gjithashtu - diuretik çaj jeshil, për të vënë ajo kursen trupin e lëngjeve të tepërta, toksinave, substancave të rrezikshme.

Sot në vend, ne do të flasim për ju në lidhje me të më shumë pije, ne vlerësojmë vetitë e saj shëruese. Pronat e dobishme e çajit të gjelbër Si pjesë e gjethet e shkurres çaj përmban kafeinë. Në sasi të mëdha ajo ka një efekt stimulues në trup. Megjithatë, në pije normale forcë të mesme, kafeina është e dobishme dhe ndihmon në dështimit akut të zemrës, dhimbje koke migrenë. Ajo gjithashtu heq helmimi me alkool, droga. është pjesë e çaj Theobromine ka një efekt të dobishëm në angina pektoris, të aterosklerozës sëmundjes, hipertension, dhe është një, diuretik butë efektive.


Çaji jeshil gjithashtu përmban theophylline, i cili është gjithashtu një diuretik, dilates enët e gjakut. Pra pije është e rekomanduar për anginë. Siç e kemi thënë, gjethet e shkurres çajit përmbajnë shumë vitamina. Sidomos ajo është e pasur në vitaminë E, e cila forcon muret e enëve të gjakut. Sepse çaji jeshil është një mënyrë e shkëlqyer për të parandaluar gjakderdhje të brendshme. Përmbajtja e kësaj vitamine, e gjelbër gjethe çaji janë të pakrahasueshme ndër bimë të tjera. Pirja e vetëm një gotë me pije, trupi juaj merr kërkesat e nevojshme të përditshme të vitaminës P (acid nikotine). E vendosur në vitaminë K çaj ndihmon mëlçinë që të sintetizojnë prothrombin - një substancë që mbështet koagulimit të gjakut normale.

Vitamina C (acidi Askorbik) quhet vitamina vitaminë. Kjo mund të ndihmojë normalizimin e metabolizmit, oksidativ rregulluar, funksion të rimëkëmbjes. Ajo forcon muret e enëve të gjakut, capillaries, parandalon shfaqjen e arteriosklerozës, ka aktivitet antiscorbutic. Një filxhan çaj jeshil përmban vitaminë C disa herë më shumë se limoni. Pini shumë shumë i rëndësishëm për vitaminë shëndetin njerëzor A (carotene). Është e nevojshme për shëndetin e syrit dhe vizion është shumë e rëndësishme për njerëzit. Gjithashtu Vitamina A - një pjesëmarrës aktiv në procesin e metabolizmit. Ajo është e përfshirë në ofrimin e organeve, indeve me oksigjen.

Me atë sigurohet një gjendje të shëndetshme të mukozës së hundës, fytit, faring dhe laring. Është e nevojshme për funksionimin normal të mushkërive, bronke, sistemin urinar. Pronat nxit urinimin të çajit të gjelbër Si pije ka një veti të forta diuretik, ajo është përdorur në mënyrë aktive si një diuretik për të reduktuar peshën. Ai promovon yndyrë aktive djegie, pastron veshkat, gjaku prej substancave të dëmshme, bakteret, heq lëngjeve të tepërta nga trupi. Përveç kësaj, ai është i mirë thins gjakun, i cili është i rëndësishëm për parandalimin e trombozës. Për shkak të pronave të saj antioxidant, pengon plakjen pije.

Efekt diuretik i çajit të gjelbër ndihmon trupin shpëtoj prej toksinave, rërë në veshka, parandalon formimin e gurëve. Pra pije parandalon sëmundje të veshkave, tëmthit. Ajo sugjeron se sëmundja është e ekspozuar çdo banor e dhjetë e tokës.
Pra, kjo është një gjë e mirë që ndodhi atë çaj jeshil - një mjet për parandalimin tëmthi, urolithiasis. Pije përmban alkaloide theophylline dhe diuretyn që shkaktojnë efekt diuretik lehtë pa e dhimbshme për një person nuk mbingarkoj veshkat punë shtesë. Ky efekt i lehtë diuretik i çajit të gjelbër është e përdorimit të madhe për edemë të origjinës kardiake dhe renale.

Pije pi forcë të mesme, duke shtuar pak qumësht. Ju gjithashtu mund të pini atë me limon ose mjaltë. Sipas ekspertëve, 1 filxhan çaj të gjelbër në ditë ul rrezikun e formimit të gurit me 10%. Nëse pini 5 gota pije, mund të zvogëlojë rrezikun e gurëve në veshka me 60%. Për të hequr qafe edemë, rrit sekretim i lëngjeve nga trupi, të mjaftueshme për të pirë 2-3 gota brewed medium çaj jeshil 20 minuta përpara se të hahet. Përveç efektit diuretik, pini me çaj lë përmirëson ndjeshëm cilësinë e gjakut, pastrimin e tij i substancave të dëmshme. Në përdorimin e tij rregullt rrit numrin e qelizave të kuqe.

Kështu, pije përmirëson mëlçisë, shpretkë, pasurimin e këtyre organeve vitamina. Këto vetitë dobishme mund të përdoren si një agjent profilaktik, terapeutik të sëmundjeve të ndryshme të gjakut. Nga pronat padiskutueshëm të dobishme të çajit të gjelbër përfshijnë aftësinë e tij për të nxjerr stroncium radioaktiv dhe për të parandaluar zhvillimin e sëmundjeve të rrezatimit. Në këtë rast ajo është e rekomanduar për të krijoj me chokeberry fruta, hips, pije, duke shtuar mjaltë. Siç mund ta shikoni, çaji jeshil është një mjet efektiv për pastrimin e trupit. Është e dobishme për të pirë në sëmundje të ndryshme, humbje peshe dhe thjesht për të rritur vitalitetin dhe humor.

Pra, pini çaj jeshil dhe fat të mirë! Svetlana,