Çaji jeshil - pastrues


Në ritmin e furishëm të botës moderne (nerva konstante, mbaro punë, mungesa e kohës) ne janë thjesht të paaftë për të monitoruar saktësinë e ushqimit tonë. Si rezultat, thyer qartë zorrët, bazojmë shëndetin tonë, dhe kjo çon në shumë sëmundje. Për të ndihmuar të shmangur këto probleme mund çaj jeshil. Mbi pronat e saj të dobishme të tilla si shërimin e zemrës, për të luftuar qelizat e kancerit, parandalimin e lëkurës plakjes shumë është shkruar. Por kjo pastrues çaj jeshil them mjaft. Ne do të përpiqemi për të rregulluar këtë dhe të flasim për këtë më shumë mbi. Pra vetitë kryesore medicinale të çajit të gjelbër ofron vitaminë E, catechins, dhe ajo përmban enzima, vitamina dhe minerale.

Kjo pije redukton kolesterolin dhe rrit konsumin e energjisë, duke parandaluar depozitimin e yndyrës. Përfitimet e këtij lloji të çajit qëndron në faktin se ajo rrit aktivitet fiziologjik ndihmon reumatizmi, hepatit, normalizojë tonin e muskujve të zemrës. Ai përfshin bakrit, kalium, jod, vitamina B1, B2, C, PP, ata forcojnë muret e enëve të gjakut dhe të ketë një efekt të fortë antibacterial. Ai gjithashtu ka një antioxidant dhe një efekt të butë laksativ, e cila lejon trupit për të hequr toksina, luftën kundër trashje. Por për të humbur peshë në kurriz të zorrëve shumë dështojnë. Si mund të gjej shkencëtarët kineze, vetëm një kriklla të çajit të gjelbër në ditë për një vit, të mjaftueshme për të humbur 5 kg në dietë nuk është ndryshuar dhe aplikimin pa përpjekje shtesë.


Kjo duket të jetë e mjaftueshme, por mendje ju - pa aplikimin e përpjekjeve shtesë! Kjo është vetëm të gjithë duhet të pini 1 filxhan një ditë dhe nuk e tejkalojnë këtë dozë. Për të luftuar trashje në mënyrë efektive çaj para gjumit ose në mëngjes në një stomak bosh. Nëse papritmas ju keni ndonjë problem me dobësimin e zorrëve, është efekt dritë e çajit të gjelbër. Dhe si një çaj laksativ është shumë "delikate", kështu që ai nuk do të të lë shumë. Nuk ka problem, trupi përshtatur shpejt dhe ditë 2-3, doza e çajit nuk do të bëjë kështu. Pastaj pije atë në një ditë normale me pa hapësira dhe ajo do të fillojë të punojë për të përmirësuar metabolizmin.

Kur ju filloni të ndjeheni më mirë, ju mund të pini 2 por pak gota të çajit të gjelbër në ditë, duke e ndarë atë në mëngjes dhe në mbrëmje. Për të sa më sipër u përfitime të dukshme duhet të merren me kujdes si për zgjedhjen e çaj, dhe procesit të shpërthyer saj. Besohet se përfitimin më të madh në varietete krupnolystnyh që janë të zgjedhur me dorë dhe përmbajnë vetëm gjethet e lartë e shkurret çaj. Në teas melkoporezannyy dhe pirja me një qese letre nuk ka dyqan pronat e të dobishme. Siç duhet brewed ujë çaji jeshil gati 80 gradë. Në asnjë rast nuk mund të përdorin ujë të valë, ajo do të vrasin të gjitha vitaminat, dhe prishin shijen.

Është më mirë të mos sjellë çaj lë në ngjyrë të errët, vetëm 10-15 gram gjethe çaji për litër të ujit. Ajo duhet të bëjë pjesë të vogla për çaj ishte gjithmonë i freskët. Nuk është çudi që ata thonë se një rënie - ilaçe, dhe lugë - helm. Përkundër të gjitha vetitë pozitive të çajit të gjelbër mund të shkaktojë dëme të konsiderueshme. Ajo është e përshtatshme për të thënë, në qoftë se ju nuk i përmbushin udhëzimet tona. Nëse ju zahopytesya tepër, filloni të pini 10-15 gota në ditë, kjo mund të çojë në formimin e ure toksike në trup, sepse çaji jeshil përmban purines. Ana tjetër e medaljes - një përmbajtje të lartë të caffeine. Çaj i fortë jeshil mund të veprojë në trup më shumë se një filxhan kafe të fortë.

Prandaj, trupi mund të shkoni në një gjendje të eksitim ekstreme, dhe kjo nuk është e mirë. Për njerëzit me zemër të dobët si kjo mund të jetë një stres serioz. Me akumulimin e çajit të gjelbër ju mund të bëhet tepër nervoz, nervor, do të vuajnë nga pagjumësi dhe lodhje, që është gjë që një shumë dhe të përpiqen për të hequr qafe me këtë pije. Besohet se përdorimi i sasive të mëdha të çajit të gjelbër mund të çojë në dobësimin e kockave. Ajo ndikon në rritjen, strukturën dhe mineral përbërjen e eshtrave të trupit. Historia tregon se çaji jeshil është kryesisht një ilaç si herbs, jo pije e përditshme.

Me të njëjtën trajtim gjithmonë duhet të trajtohen me kujdes. Dhe çështja jonë - nuk është përjashtim. Kjo është arsyeja pse mjekët kinezë dhe të rekomandojë vetëm 1 filxhan çaj të gjelbër në ditë. Ne ofrojmë për të ndarë prove e saj në fushëveprimin dhe i
pini në mëngjes në një stomak bosh, dhe disa natën para shtrat. Por kjo nuk do të thotë se saldim do të jetë gjithë ditën ose natën për të dalë dhe të presin për ju. Çdo krijoj çaj është gjithmonë e nevojshme para se të përdorni! E pra, tani ju e dini se çaji jeshil - laksativ.
Duke përmbledhur sa më sipër, ne vëmë re se ju do të përfitojnë apo konsumi dëm i çajit të gjelbër varet vetëm nga ju, në qasjen tuaj të shëndetshme.

Alina Afanasyeva,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!