Bizele të njoma - prona të dobishme


Pea ka një histori të lavdishme dhe të lashtë. Vendlindja e tij konsiderohet Lindjen e Mesme, Indinë dhe Kinën. Në Romën e lashtë, bizele gatuar ushqim të thjeshtë për robërit e ushqimit të përdorur atë si ushqim familje të varfër. Mësuar më shumë kohët e fundit bizele në Mesdhe dhe Evropë. Ky produkt ishte ushqim popullor tradicional në gjermanisht, frëngjisht dhe spanjisht. Në bizele dini dhe dashuri. Popullariteti ai e fituar në kohën e pagëzimit të Rus. Që atëherë ajo është përdorur si ushqim gjatë postet ligët të shumta. Në shekullin e XVII holandez sollën lloj cerebrale të kulturës.

Kjo ndryshon bizele qelbëzim të shpejtë, përmbajnë sasi të lartë të sheqerit. Kjo shumëllojshmëri është përdorur ende në canning, ka një aromë delikate, e ëmbël. Bizele të njoma - prona të dobishme : Split një seri e tërë e ushqyesve, vitamina dhe minerale. Përmban: kalium, kalcium, magnez, hekur, jod. Në produktin e vitamina A, B1, B2 bizele, PP, C, dhe E. pasura si proteina, kripëra minerale, niseshte. Gjërat që janë në përbërjen e saj ka një efekt terapeutik në trupin e njeriut. I dobishëm i saj për të përdorur në sëmundjet e zemrës, enët e gjakut, veshkat dhe mëlçinë.


Sidomos rekomanduar përdorimin e fasule bizele për trajtimin dhe parandalimin e anemisë. Ekspertët - nutritionists rekomandojmë një dietë që përfshin ushqime me bizele. Produkti është treguar veçanërisht për trashje, për të rivendosur tretjes dhe metabolizmit. Ngrënia bizele jeshile rinj të ndihmojë të sjellë parazitët nga trupi i njeriut, ndihmon për të hequr të lëngshme tepërt. Me një slurry e bizele terren holluar pak qumësht të mund në mënyrë efektive të pastër, dezinfektoj lëkurë, hiqni pigmentim dhe Freckles. Me miell bizele të bërë një vë llapë për të trajtuar vlon, abscese dhe sëmundje të tjera të lëkurës.

Gjethet e bimës përmbajnë limoni dhe acid oxalic. Infusions janë të dobishme për të aplikuar për të hequr gurët e vogla dhe rërën nga veshkat dhe fshikëz e tëmthit. Fasule gjeti një sasi të madhe të fibra, e cila ndihmon për të eliminuar përdorimin e toksinave dhe pastruar trupin. Cilat janë ato nikotine acid stabilizon kolesterolin në gjak, zvogëlon rrezikun e kancerit. Kohët e fundit, shkencëtarët kanë vërtetuar faktin se bizele kokërr janë droga të vërteta. Ato përmbajnë sasi të larta të antioksidantë. Për shkak të përbërjes së tij, bizele ndihmon privimin dhe trajtimin e sulmit në zemër, tension të lartë të gjakut, sëmundje të kancerit.

Përveç cilësive të saj medicinale, bizele produkt vetëm e shijshme dhe ushqyese. Që nga ajo është e përgatitur një shumë të pjatave meatless, appetizers, salads, perime vinaigrettes. Ajo është shtuar në mbushje për pies, casseroles e bëjnë, përdorimin si një garniturë, supave, bollgur, patate pure. Mundohuni të gatuaj, të shijshme, ushqim të thjeshtë të shëndetshme, të cilat përfshijnë bizele të njoma pjepër. Pronat e dobishme e grurit shpejti ai do t'ju japë forcën dhe shëndetin! Pure bizelesh Për të përgatitur salcë ju do të duhet: 1,5 gota verdhë bizele, kripë, sheqer, gjalpë, qepë, karrota, miell.
Peas derdh ujë të ftohtë në mbrëmje në natën.

Morning larë kokërr, të mbushur ujë të pastër, vihet në zjarr. Vlim deri tenderit rreth ngrohjes ulët, nxitje të vazhdueshme. Kur të valë, shtoni kripë dhe pak sheqer. Vlim kohë sa të gjitha bizele jo të ziera butë. Më vete, pres qepë finely pres, hekura karrota integruar. Ato të skuqura në gjalpë, shtoni 1 lugë miell dhe llokoçis. Në bizele gatuar shtoni qepë dhe karrota, përzierje, pure tolkushkoy për të ardhur pure. Bizelesh Sallatë Ju do të duhet: 1 tbsp. bizele, turshi 3 të mesme, 1 qepë, perime vaj, kripë, piper dhe bimëve.

Hidh bizele ujit të ftohtë për disa orë. Pastaj pije, të mbuluar me ujë të ftohtë dhe një kuzhinier të ri për ngrohje të ulët deri tenderit. Peel kastravec zhvishem dhe fara, prerë në kube të vogla. Gati të përkthyer bizele në një pjatë, shtoni kastravec, qepë copëtuar, derdh vaj perimesh, trazim, sasi e vogël me herbs dhe për të shërbyer. Siç mund ta shikoni, të gjitha bizele njohur konvencionale ka një masë cilësi pozitive. Kushton nuk janë të shtrenjta, por ka veti medicinale të dobishme. Enët nga të shijshme, të lehtë për t'u përgatitur. Kështu që shpesh përdorin bizele të njoma Pronat e dobishme e dieta të saj grurit dhe trup të shëndetshëm.

Cheers! Svetlana,